itthon » Feltételesen ehető gomba » Egy elem tömeghányada összetett anyagban. Problémamegoldás

Egy elem tömeghányada összetett anyagban. Problémamegoldás

ÓRA TÉMA: Egy vegyületben lévő kémiai elem tömeghányada.

AZ ÓRA CÉLJA: Tanulja meg kiszámolni a vegyületben lévő elemek tömeghányadát a vegyület képletével, és állítsa fel egy összetett anyag kémiai képletét a kémiai elemek ismert tömeghányadainak felhasználásával.

Alapfogalmak. Egy kémiai elem tömeghányada.

Tervezett tanulási eredmények

Tantárgy. Legyen képes egy vegyületben lévő elem tömeghányadának kiszámítására a képlet alapján, és a kémiai elemek ismert tömeghányadainak felhasználásával meg tudja határozni egy összetett anyag kémiai képletét.

Metasubject . Fejleszteni kell az analógiák megállapításának és az algoritmusok alkalmazásának képességét oktatási és kognitív problémák megoldására.

A tanulói tevékenység főbb típusai. Számítsa ki egy elem tömeghányadát egy vegyületben a képlet alapján! Állítsa fel egy összetett anyag kémiai képletét a kémiai elemek ismert tömeghányadainak felhasználásával.

Az óra szerkezete

én. Szervezési szakasz

II. Referencia ismeretek frissítése

III. Új anyagok tanulása

IV. Konszolidáció. Összegezve a tanulságot

V. Házi feladat

Az órák alatt

Idő szervezése.

Házi feladat ellenőrzése.

Alapvető ismeretek frissítése.

Adj definíciókat: relatív atomtömeg, relatív molekulatömeg.

Milyen mértékegységekben mérhető a relatív atomtömeg?

Milyen mértékegységekben mérhető a relatív molekulatömeg?

Új anyagok tanulása.

Munka a tankönyvvel. Munkafüzet.

Srácok, tegyük fel, hogy van egy anyagunk - a kénsavH 2 ÍGY 4,

Megtudhatjuk, hogy mely atomok képezik a vegyület részét?

És a számuk?

És milyen tömegarányban kombinálják?

Kémiai tömegarányok számítása

összetett anyag elemei. (51. oldal)

Hogyan lehet megtudni, hogy az elemek milyen tömegarányban egyesülnek egy olyan vegyületben, amelynek képlete:H 2 ÍGY 4 ?

m(H): m(S): m(O)= 2*2 + 32 + 16*4= 2:32:64 = 1:16:32.

1+16+32 = 49, azaz 49 tömegrész kénsavat tartalmaz 1 tömegrész hidrogén, 16 tömegrész ként, 32 tömegrész oxigén.

Srácok, mit gondoltok, ki tudjuk számítani az egyes elemek arányát a vegyületben?

Ma megismerkedünk az elem tömeghányadának új fogalmával egy vegyületben.

W- az elem tömeghányada a vegyületben.

n- az elem atomjainak száma.

úr- relatív molekulatömeg.

Kémiai elemek tömeghányadainak számítása

összetett anyagban. (RT)

1. Tanulmányozza a vegyületben lévő elem tömeghányadának kiszámítására szolgáló algoritmust!

1. feladat (RT)

Kémiai képletek származtatása, ha ismertek a kémiai elemek tömegarányai,

szerepel ebben az anyagban. (RT)

2. Tanulmányozza a vegyületben lévő elem tömeghányadának kiszámítására szolgáló algoritmust!

5. probléma (RT)

A tanult anyag konszolidációja.

RT 25. oldal 2. sz.

RT 27. oldal 6. sz.

Összegezve a tanulságot.

Milyen új fogalmakat tanultál ma az órán?

Önálló munkavégzés.

Házi feladat:

  • tanulmány, §15, 51–53.

    kérdések megválaszolása 3,4,7 pp. 53-54 (írásban).

    P Felhasznált irodalom jegyzéke.

    Tankönyv. Kémia 8. osztály. auto G.E. Rudzitis, F.G. Feldman. "Prosveshcheniye" kiadó, 2014.

    Kémia munkafüzet. auto Borovskikh T.A.

Gavrilova Elena Ivanovna

Legmagasabb végzettségű kémia tanár. kategóriákat.

MBOU BSOSH No. 1 névadó. P.P. Koryagina

Tétel . Kémia.

Az óra témája: " az elem tömeghányada".

8. OSZTÁLY.

UMK G.E. Rudzitis.

Az óra típusa: Új anyagok tanulása

Cél : Fejleszti az oldatkomponens törtszámításával és tömegének meghatározásával kapcsolatos feladatok megoldásának készségét.

Feladatok

Nevelési:

  • .Alakítsa ki az elem tömeghányadának fogalmát;
  • Megtanítani egy anyag legegyszerűbb képletének megállapítását az elemek tömegarányai alapján.

Nevelési:

  • A logikus gondolkodási készségek és a kémia iránti érdeklődés fejlesztése az iskolások körében.

Nevelési:

  • Ökológiai gondolkodású személyiség kialakítása.
  • A bajtársiasság és a felelősségtudat kialakítása a tanulókban.

Tervezett tanulási eredmények:

tantárgy:

  • rendszerezett ismeretek kialakítása egy anyagban lévő elem arányáról;
  • a különböző anyagok tömeghányadának kiszámításának képességének fejlesztése;

meta-tárgy:

  • kompetencia fejlesztése a megszerzett ismeretek más tudományterületeken való felhasználásában;

személyes:

  • meggyőződés kialakítása a kémiai ismeretek emberi élethez szükséges szükségességéről;

Az oktatás eszközei:

  1. Multimédiás projektor;
  2. Számítógép;
  3. Kártyák;
  4. A tankönyv légylevele D. I. Mengyelejev táblázatával;
  5. Jegyzetfüzetek;
  6. D. I. Mengyelejev táblázata;
  7. A szerző előadása „Egy elem tömeghányada egy vegyületben” témában.

Epigraph a leckéhez:

A természet rejtélyekkel és, és

ezek megoldására tett kísérlet tartozik

Az élet legnagyobb örömeire.

W. Ramsay

A lecke lépései

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezeti mozzanat.

Ellenőrzi a gyerekek felkészültségét az órára.

Üdvözlet, pozitív hozzáállás a leckéhez.

Ellenőrizze a leckére való felkészültséget.

2. Célkitűzés és motiváció.

Ösztönző és motiváló helyzet kialakítása kérdésrendszeren keresztül:

Az alábbiakban felsorolunk különféle ásványokat, amelyekből vas nyerhető (FeO, Fe 2 O 3 , Fe 3 O 4 )

(multimédiás kivetítőn).

Problémás kérdés: Ön szerint melyik ásványi anyag a legelőnyösebb a vas beszerzéséhez?

Saját feltételezéseket fogalmaznak meg a feltett kérdéssel kapcsolatban.

Megszervezi a tanulók tevékenységét az óra témájának és céljainak megfogalmazása érdekében.

Ön szerint mi a leckénk célja?

Határozza meg a lecke célját!

Egy bizonyos mennyiségű tudással rendelkezik, mely fogalmak, amelyeket korábban tanult, segítenek elérni a célt?

Kémiai elem, kémiai képlet, relatív atom- és molekulatömeg.

3.Az ismeretek frissítése, figyelemmel kísérése.

Mit mondhatunk ezekről az ásványokról?

Vas- és oxigénatomokból áll

Megválaszolható-e a minőségi és mennyiségi összetétel által feltett kérdés?

Csapatmunka

Anyagok molekulatömege

Házi feladat ellenőrzése

A megadott kártyákon a tanulók kiszámolják a vas-oxidok moláris tömegét a feladat elvégzése után az asztaltársukkal kártyákat cserélnek és a tanárral közösen ellenőrzik.

3. Új oktatási anyagok tanulmányozása.

Beszélgetést szervez prezentációs információk, tankönyvszöveg és munkafüzet segítségével. Irányítja az új ismeretek „felfedezését”. Kijavítja őket.

  • Hogyan lehet grafikusan ábrázolni az írott képleteket?
  • Mi az a részvény?

Analógiát von le egy anyag törtszámának matematikával való kiszámítására.

  • Mi a fő mennyiség a kémiában?
  • Mekkora a vas atomtömege?
  • Az atom- és molekulatömeg ismerete alapján hogyan lehet levezetni egy anyag képletét?

Számítsa ki az egyes anyagokban lévő vas tömeghányadát, és válaszoljon a kérdésre (vissza az első diára)

Az elvégzett feladatok megbeszélése.

Az ércbányászati ​​folyamat hatással van a környezetre?

Testnevelés perc.

Emlékezzünk a kémiai elemekre. Mondom a nevet, ha egyezik a kiejtéssel, felemeljük a jobb kezünket, ha nem, akkor a bal kezünket.

Általánosítás és rendszerezés

Új anyagokat vezet be, amelyek ugyanazt a kémiai elemet tartalmazzák. Számítsd ki mindegyikben a tömeghányadát!

SO 2 és SO 3 ω (S) =

CO 2 és CO ω (C) =

ω (N) = HNO 3, HNO 2

Végezze el a munkafüzetben szereplő feladatokat az anyag konszolidálásához.

Válaszoljon a javasolt kérdésekre.

Rajzolja le az anyagok összetételét különböző színekkel!

Része az egésznek.

A tanulók emlékeznek arra, hogyan számítják ki a részesedést matematikában.

Az elem atomtömege

Vezesd le a tananyag képletét a tanárral közösen!

ω=(Аr·n/Мr)·100%

Számolnak.

3 diák dolgozik a táblánál

Válaszold meg a kérdést

Tegyék fel saját feltételezéseiket

Testnevelés perc.

Az egyik diák a tanár irányításával megnevezi a helyes kiejtést.

Végezzen számításokat

Ők végzik a munkát.

4. Reflexió és az óra összegzése.

Megszervezi a reflexiót és az óra összegzését.

Ha anyukád arra kérne, hogy írj neki a legfontosabb dologról az órán, mit írnál? Elértük a céljainkat?

Srácok, a leckét végezve ragasszák fel a megadott kört az egyik plakátra a kijáratnál. (Mindent megtanultunk, nem tanultunk eleget, komoly fejlődésre van szükség).

Mondd ki a válaszaikat.

A kijáratnál plakátokon értékelik munkájukat.

5. Információ a házi feladatról.

A képességeknek megfelelő feladatot kínál:

1. Számolja ki, hogy a javasolt vegyületek közül (hidrogén-peroxid, víz, kénsav, kalcium-oxid, nátrium-peroxid – a tanár által leírt képletek) melyik a legnagyobb oxigéntömeg-hányad?

2. Határozza meg az egyes elemek tömeghányadát a vegyületben (Fe 3 (PO 4 ) 2 * 8H 2 O)

A házi feladatot saját képességeiknek és képességeiknek, valamint a tanult téma iránt mutatott érdeklődésüknek megfelelően választják ki.

Felhasznált irodalom:

1. Kémia, 8. évfolyam, Szervetlen kémia, 8. évfolyam, Rudzitis G.E., Feldman F.G., 2017.

2. Munkafüzet. 8. osztály.

3. Didaktikai anyagok. 8-9 évfolyam.


évfolyam: 8. Tantárgy: kémia 13. lecke Időpont: 10.17 / 18.10 Levitskaya E.N.

Az óra témája: Egy kémiai elem tömeghányada.

Cél:

Nevelési: megtanítja, hogyan kell kiszámítani a vegyületben lévő elemek tömeghányadát a vegyület képletével, és meghatározni egy összetett anyag kémiai képletét a kémiai elemek ismert tömeghányadainak felhasználásával.

Fejlődési: az analógiák megállapításának és az algoritmusok alkalmazásának képességének fejlesztése oktatási és kognitív problémák megoldására.

Nevelési: felelős magatartás kialakítása a tanuláshoz.

Felszerelés: tankönyv G.E. Rudzitis, F.G. Feldman. Kémia 8. Moszkva „Felvilágosodás” 2014; PSHE D. I, Mengyelejev, problémamegoldó algoritmusok, tesztfeladatok, kártyák feladatokkal.

Az óra típusa: új ismeretek elsajátítása

AZ ÓRÁK ALATT

Ne hagyd, hogy a lelked lusta legyen

Hogy ne verje a vizet mozsárba,

A léleknek dolgoznia kell

És éjjel-nappal, nappal és éjszaka!

(M. Zabolotsky).

    Szervezési szakasz

    Az óra céljainak és célkitűzéseinek meghatározása. Motiváció a tanulók tanulási tevékenységéhez

Bolygónk 71%-át anyag foglalja el, amely nélkül nem lenne élet a Földön. Mi ez az anyag? (víz) Azt már tudod, hogy bármely anyag felírható kémiai képlet segítségével. A kémiai elemek atomjai egy molekulában bizonyos tömegarányokban helyezkednek el, pl. a teljes molekula egy bizonyos részét alkotják. Hogyan lehet kiszámítani, hogy egy molekula melyik része kémiai elem (tanulói javaslatok)?

Az Ön segítségével meghatároztuk leckénk témáját: „Kémiai elem tömeghányada egy vegyületben”.

Ön szerint mi az óránk célja (a tanulók határozzák meg az óra célját)?

Rendelkezik-e bizonyos tudással, hogy a korábban tanult fogalmak segítik a cél elérését (kémiai elem, kémiai képlet, relatív atom- és molekulatömeg, frakció)?Ellenőrizzük, készen állsz-e új anyagok elsajátítására

    Az ismeretek frissítése

Feladatok elvégzése (opcionális)

1 lehetőség

1. Mit jelent a 2O jelölés? 2 ?

1) négy oxigénatom 2) két oxigénatom

3) két oxigénmolekula 4) négy oxigénmolekula

2. Melyik állítás tükrözi helyesen a CO szén-dioxid molekula összetételét 2 ? A szén-dioxid molekula áll

1) szénmolekulából és oxigénmolekulából

2) szénatomból és kétatomos oxigénmolekulából

3) egy szénatomból és két oxigénatomból

4) egy szénmolekulából és két oxigénatomból

3. Vas(III)-oxid relatív molekulatömege Fe 2 O 3 egyenlő

1) 320 2) 160 3) 480 4) 62

4. Mekkora a réz és az oxigén tömegaránya abban a vegyületben, amelynek képlete CuO? 1) 2: 1 2) 4: 1 3) 1: 1) 1: 4

2. lehetőség

1. Melyik jelölés jelzi, hogy egy nitrogénmolekula két atomból áll?

1) 2N 2) N 2 3) N 2 O 4) N 2 O 3

2. Melyik állítás tükrözi helyesen a nitrogén-oxid (IV) NO molekula összetételét? 2 ? A nitrogén-monoxid molekula (IV) abból áll

1) nitrogénatomokból és oxigénmolekulákból

2) nitrogénmolekulából és oxigénmolekulából

3) egy nitrogénatomból és két oxigénatomból

4) egy nitrogénmolekulából és két oxigénatomból

3. A glükóz C relatív molekulatömege 6 H 12 O 6 egyenlő

1) 360 2) 90 3) 180 4) 540

4. Mennyi a kén és az oxigén tömegaránya egy olyan vegyületben, amelynek képlete SO? 2 ? 1) 2: 1 2) 1: 1 3) 1: 2 4) 1 : 4

    Az új ismeretek elsődleges asszimilációja

1. A 3. feladat megoldásának elemzése után készítsünk egy algoritmust egy vegyületben lévő elem tömeghányadának meghatározásához (52. o.).

2. Dolgozzon a fórumon.

    A megértés kezdeti ellenőrzése

1. Oldja meg a problémát saját maga.

80 g vegyület 32 ​​g-ot tartalmazoxigén.Számítsa ki az oxigén tömeghányadát a vegyületben!

2. Kölcsönös ellenőrzés a szabvány szerint:

    Elsődleges konszolidáció

Párokban dolgozni

1. Elemezze a 4. feladat megoldását.

2. Oldja meg a problémát saját maga a példa segítségével.

Határozza meg a vas oxigénnel alkotott vegyületének képletét, amelyben a vas tömeghányada 70%.

3. Szabvány szerinti ellenőrzés (írás a táblára)

    Tájékoztatás a házi feladatról, utasítások a feladat elvégzéséhez

TÁBORNOK: 15. §, tesztfeladatok.

KÜLÖNBÖZTETT: volt. 1-7 (nem kötelező)

    Reflexió (a lecke összefoglalása)

Srácok, szerintetek miért az orosz író, M. Zabolotsky szavait választottam a lecke epigráfiájának? Igazad van! Nincsenek emberek, akikhez a tudás magától jön, csak a szisztematikus munka emeli őket napról napra. Ha ma elégedetlen magaddal, ne idegeskedj, dolgozz egyedül otthon, és holnap sikerülni fog.

8. osztályos kémia óra összefoglalója. Téma: "Tömegtört"


"tömegtört 8. osztály"

Integrált óra kémia + matematika a témában:

„Egy elem tömeghányada vegyületben”, 8. osztály

(intenzív tanulási technológia, IKT)

Az óra célja: Tekintsünk egy algoritmust a molekulában lévő elem tömegrészének meghatározására és az anyag kémiai képletének levezetésére. A matematika és a kémia problémamegoldó technikáinak megismertetése, a molekulában lévő elem tömegtörtének jelentésével kapcsolatos ismeretek bővítése, holisztikus kép kialakítása a tantárgyak kapcsolatáról az iskolában.

Feladatok:

Nevelési:

1. Egy anyag összetételében lévő elem tömeghányad fogalmának kialakítása.

2. Egy anyag összetételében lévő elem tömeghányadára vonatkozó ismeretek alkalmazása a mindennapi életben.

3. Egy anyag összetételében lévő elem tömeghányadának megtalálásával kapcsolatos feladatok megoldása.

Nevelési:

1. Fejleszteni kell a problémamegoldási módszer önálló megválasztásának képességét.

2. Az ismeretek általánosításának, elvonatkoztatásának és konkretizálásának képessége.

3.Tudományos világkép, kreatív gondolkodás kialakítása problémahelyzet kialakításán keresztül.

Metatárgy:

Hozzájárulni az ismeretek elemzéséhez, összehasonlításához és általánosításához szükséges készségek kialakításához;

Továbbra is fejleszti a csapatmunkára való képességét;

Tiszteletben tartsa a csapat többi tagjának és személyzetének véleményét;

Fejlessze ki a munkája iránti felelősségérzetet.

Személyes:

Tudatos tudásigény kialakítása;

Tanulási tevékenységei irányításának képességének fejlesztése;

Felszerelés:

1. Kémiai reagensek és edények.

2. Interaktív tábla.

3. alátámasztó jegyzetek.

4. Kártyák.

Az óra típusa: kombinált óra.

(Intenzív koncepcióépítő tréning)

Tanítási módok: részben keresés, reproduktív, verbális – vizuális – praktikus.

A tanári tevékenység:

Előre megtervezi a tanulók munkáját, operatív irányítást gyakorol, segítséget, támogatást nyújt és módosítja tevékenységüket.

Az órák alatt.

    Színpad. Idő szervezése.

    diákok és vendégek köszöntése.

    Az óra témájának meghatározása, az óra céljai: egyszerű és összetett anyagok képletei felkerülnek a táblára, Sn, Cl 2 O 7, C, Mn 2 O 7, Pb, H 2 ÍGY 3, Ag , AgNO 3 .

(mit látunk a táblán?

Milyen alapon oszthatók fel?

Mit nevezünk egyszerű (összetett) anyagnak?

Milyen fizikai mennyiségeket használhatunk ezekhez a képletekhez?

És akkor az óránk témája?.......

    Színpad. Az ismeretek frissítése. Recepció: tAik of – érintsd le (állj fel – ülj le)

    Minden atomnak van relatív atomtömege? (Igen)

    Egy százalék a szám 1/100-a? (Igen)

    Egy elem relatív atomtömege - az érték megegyezik egy elem atomjának tömegének és a szénatom tömegének felével? (Nem)

    17%=0,017? (Nem)

    (Ar ) ? (Igen)

  1. Meg van adva egy elem relatív atomtömege minden elemhez a PSHE-ben? (Igen)

    Egy atom abszolút tömege egyenlő a relatív atomtömeg és a szénatom tömegének 1/12-e szorzatával? (Igen)

    79,932≈80? (Igen)

    – olyan mennyiség, amely egyenlő az összes relatív atomtömeg összegével, és dimenzió nélküli Mr = ∑ Аr × N ? (Igen)

    Mr(NaCl)=23+36=59 ? ( Nem )

III színpad. Önálló munkavégzés.

képlet

m ; G

1,97*10 -25 kg

kb 3 (P.O. 4 ) 2

képlet

m ; G

1,99*10 -26 kg

CO 2

képlet

m ; G

3,43*10 -25 kg

H 2 ÍGY 3

képlet

m ; G

1,79 *10 -25 kg

AgNO 3

Önálló munkavégzés ellenőrzése. Fogadás: Kúpok "Szögek".

1. sarokban résztvevők 1. sz

2. sarokban résztvevők 2. sz

3. sz. résztvevők a 3. sarokig

4. sz. résztvevők a 4. sarokig

IV színpad. Testmozgás. Csapatokká formálás. Recepció:Keverd össze - Fagy - Csoport . Mix-Freeze-Group. „Mix-freeze-group” (MSHE)

1. Hány A-elem található a PSHE 1. csoportjában? (6)

2. Mennyi az atomok teljes száma egy vízmolekulában? (3)

3. Keress egy számot, ha 25%-a egyenlő 2-vel? (8)

4. Hány kémiai elemcsoport van a PSCE-ben? (8)

5. A PSCE melyik periódusában található az U atom? (7)

6. Hány kilogramm teszi ki a százsúly 5%-át? (5 kg)

6. Relatív atomtömeg Ne? (4)

V színpad. Új anyagok tanulása

Kémia tanár: Srácok, térjünk vissza a képletekhez a táblán. A CO 2 molekula leolvasása. Mit mutat nekünk?

mutasd meg az egyes típusok atomjainak számát.

Összehasonlítjuk a kérdéses anyagot a CO-molekulával - szén-monoxiddal is. Miben különböznek ezek a kémiai képletek?

Matematika tanár: matematikai szempontból pedig az atomok különböző százalékos aránya egy molekulában. Hogy ez egyértelmű legyen, ne feledjük:

1) Mi az a részvény? (a szám része)

2) Hogyan fejezhető ki? (töredék)

3) Milyen más fogalom ad fogalmat egy szám egy részéről? (százalék)

4) Hogyan találhatunk egy számot, ha tudjuk, hogy hány százaléka az egésznek? (osztjuk az egész számot 100-zal és szorozzuk meg a számmal)

5) Az önálló munkája során végzett számítások alapján mekkora a szén-dioxid (CO 2) molekula relatív molekulatömege? (Mr =12+16*2=44)

6) Határozza meg a javasolt molekula relatív molekulatömegének szénre vonatkozó részét, ismerve annak relatív atomtömegét és a molekulában lévő atomok számát! (Ar (C )=12*1=12)

7) Mennyi egy elem relatív atomtömege és a relatív molekulatömeg aránya? (12/44=3/11=0, (27)) Adja meg a törtet százalékban! Így fejeztük ki a részesedést.

Kémia tanár:

    Milyen fizikai mennyiséggel dolgozott a tört kifejezésénél? (súly)

    Ez azt jelenti, hogy megtaláltuk az elem tömeghányadát a molekulában?

    Hasonlítsuk össze a kapott képletet a 42. oldalon javasolt képlettel.

    A képlet segítségével keresse meg az oxigén és a szén tömegrészét?

(16*2/44= 32/44=8/11= 0, (72) =73%.

    Vonja le a következtetést.

VI színpad. A tanult anyag konszolidációja. Recepciórelly asztal

Váll szomszédok. 1. probléma: „Számítsa ki a hidrogén, a kén és az oxigén tömeghányadát a kénsavban, amelynek képlete: H 2 ÍGY 3

2. probléma:

Számítsa ki a kalcium, foszfor, oxigén tömeghányadát foszfátkőzetben és klórban, amelynek képlete Ca 3 (P.O. 4 ) 2

Adott: Megoldás:

kb 3 (P.O. 4 ) 2 M r (Sa 3 (P.O. 4 ) 2 )= 40×4 (31+16×4)×2=310

w (P) -? w Ca= 40×3/310 = 0,387, vagy 38,7%

w(O)-? w O = (16×4)×2/310 = 0,413 vagy 41,3%

w (VAL VELa ) -? w P = 31 × 2/310 = 0,2 vagy 20%

w (összesen)=38,7+41,3+20=100%


VII színpad. Visszaverődés.

A tömegtört ismeretek fontossága

    Egy anyag bármely tömegében meghatározhatja egy elem tartalmát.

    A nemzetgazdaságban határozza meg egy tápanyag tartalmát egy bizonyos anyagban

VIII színpad. Belépő: kilépőjegy.

800 rubel szamári. Prezentáció 800 rubelért

4. Mi a jelentősége a tömeghányad ismeretének..., például szuperfoszfát (tápanyag só) hozzáadása a talajhoz.

Lecke osztályzatok.

A dokumentum tartalmának megtekintése
"képletek"

Cl 2 O 7

Mn 2 O 7

H 2 ÍGY 3

AgNO 3

CO 2

A dokumentum tartalmának megtekintése
"Kiosztóanyag"

Mennyiségek neve

Kijelölés

Egységek

Nevezési lap

Matematikai kifejezés

Az anyag tömege

m

M(CaO)=56 g.

m=M× ν

Az anyag mennyisége

ν ( n)

ν(KCl) = 0,1 mol

ν = N / N A

Avogadro állandó

N A

N A = 6,02 × 10 23 mol -1

N A = N / ν

Moláris tömeg

M

g/mol, kg/mol

M (HCl) = 36,5 g/mol

M (HCl) = 36500 kg/mol

M=n

V m

Vm = (O 2) = 22,4 l/mol

V m =V / ν

A gáznemű anyag térfogata

(vagy megoldás)

V

V (CO 2 ) = 5,6 l

V = V m × ν

Relatív atomtömeg

Ar

Mérettelen

Ar(Ca)=40

Ar=

Relatív molekulatömeg

úr

Mérettelen

Mr(H2O) = 18

Ar=

Sűrűség

P

P(H20)=1 g/ml

P=m / V

Mennyiségek neve

Kijelölés

Egységek

Nevezési lap

Matematikai kifejezés

Az anyag tömege

m

M(CaO)=56 g.

m=M× ν

Az anyag mennyisége

ν ( n)

ν(KCl) = 0,1 mol

ν = N / N A

Avogadro állandó

N A

N A = 6,02 × 10 23 mol -1

N A = N / ν

Moláris tömeg

M

g/mol, kg/mol

M (HCl) = 36,5 g/mol

M (HCl) = 36500 kg/mol

M=n

A gáz moláris térfogata (normál körülmények között)

V m

Vm = (O 2) = 22,4 l/mol

V m = (O 2) = 22,4 × 10 -3 kg/mol

V m =V / ν

A gáznemű anyag térfogata

(vagy megoldás)

V

V (CO 2 ) = 5,6 l

V = V m × ν

Relatív atomtömeg

Ar

Mérettelen

Ar(Ca)=40

Ar=

Relatív molekulatömeg

úr

Mérettelen

Mr(H2O) = 18

Ar=

Sűrűség

P

P(H20)=1 g/ml

P=m / V

képlet

Ar

úr

m ; G

kb 3 (P.O. 4 ) 2

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

képlet

Ar

úr

m ; G

kb 3 (P.O. 4 ) 2

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

képlet

Ar

úr

m ; G

kb 3 (P.O. 4 ) 2

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

képlet

Ar

úr

m ; G

kb 3 (P.O. 4 ) 2

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Cl 2 O 7

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Cl 2 O 7

képlet

Ar

úr

m ; G

CO 2

képlet

Ar

úr

m ; G

H 2 ÍGY 3

képlet

Ar

úr

m ; G

Ag

AgNO 3

A prezentáció tartalmának megtekintése
"tömegtört 8kl bemutató"


Cl 2 O 7

Mn 2 O 7

H 2 ÍGY 3

AgNO 3


felszállás – érintés

állj fel ülj le

VISSZAHÍVÁS

  • Minden atomnak van relatív atomtömege?
  • Egy százalék a szám 1/100-a?
  • Egy elem relatív atomtömege - az érték megegyezik egy elem atomjának tömegének és a szénatom tömegének felével?
  • 17%=0,017?
  • Egy elem relatív atomtömegét jelöljük ( Ar ) ?
  • 25%=1/4? (Igen)

felszállás – érintés

állj fel ülj le

VISSZAHÍVÁS

  • Meg van adva egy elem relatív atomtömege minden elemhez a PSHE-ben?
  • Egy atom abszolút tömege egyenlő a relatív atomtömeg és a szénatom tömegének 1/12-e szorzatával?
  • 79,932≈80?
  • A relatív molekulatömeg egy olyan érték, amely egyenlő az összes relatív atomtömeg összegével, és dimenzió nélküli
  • Mr = ∑ Аr × N ?
  • Mr(NaCl)=23+36=59 ?

EGYÉN

képlet

m ; G


A szerkezet kivitelezése során a résztvevők különböző sarkokba oszlanak...

1. sarokban résztvevők 1. sz

2. sarokban résztvevők 2. sz

3. sz. résztvevők a 3. sarokig

4. sz. résztvevők a 4. sarokig

álláspontjuk további bemutatására és partnereik álláspontjának elfogadására.


Mix-Freeze-Group

Mix-Freeze-Group

"Mix-freeze-group"

1. Hány A-elem található a PSHE 1. csoportjában?

2. Mennyi az atomok teljes száma egy vízmolekulában?

3. Hány kémiai elemcsoport van a PSCE-ben?

4. A PSCE melyik periódusában található az U atom?

5. Relatív atomtömeg Ne?


KÉMIAI FORMULA

  • ez az anyag összetételének hagyományos jelölése kémiai szimbólumok és indexek használatával

kémiai jel

szén

kémiai jel

oxigén

  • Minőségi összetétel (milyen atomok);
  • Mennyiségi összetétel (hány atom);
  • Relatív molekulatömeg;
  • Egy anyag több egyszerű vagy összetett anyaghoz tartozik-e;
  • Egy elem relatív mennyisége egy anyagmintában.

indexek

mutasd meg az egyes típusok atomjainak számát


  • Mi az a részvény?
  • Hogyan fejezhető ki?
  • Milyen más fogalom ad nekünk fogalmat egy szám egy részéről?
  • Hogyan találhatunk egy számot, ha tudjuk, hogy az egész hány százaléka?
  • A házi feladatban elvégzett számítások alapján mekkora egy szén-dioxid (CO2) molekula relatív molekulatömege?
  • Keresse meg a javasolt molekula relatív molekulatömegének a szénre vonatkozó részét, ismerve a relatív atomtömegét és a molekulában lévő atomok számát?
  • Mennyi az elem relatív atomtömege és a relatív molekulatömeg aránya? Adja meg a törtet százalékban!

PROBLÉMAMEGOLDÁS

Határozza meg az alumínium tömeghányadát oxigénnel Al! 2 O 3

Adott: Megoldás:

CO 2 w c = A r (C)/M r (CO 2 )

M r (CO 2 )= 12+ 16×2=44

w c = 12/44 = 0,27 vagy 27%

Válasz: O tömeghányad 27%

w(Al) = ?


EGY ELEM TÖMEGTÖRTÉKE A VEGYÜLETBEN (w)

az elem összes atomja tömegének és az anyag relatív molekulatömegének aránya.


EGYEDÜL:

Számítsa ki az oxigén tömeghányadát ugyanabban a vegyületben!

Vizsgálat

w RÓL RŐL = 16 × 2 / 44 = 0,72 vagy 72%

VÁLASZ: tömeghányad O=72%


A vegyületben lévő összes kémiai elem tömeghányadának összege ≈ 1 vagy ≈ 100%.

w C +w RÓL RŐL = 27% + 72% = 99 %


RELLY ASZTAL

„RÖVID VÁLASZOK RÖGZÍTÉSE PÁROSAN”

SZOMSZÉDOK A VÁLLON

1. feladat: Számítsa ki a hidrogén, kén és oxigén tömeghányadát kénsavban, amelynek képlete: H 2 ÍGY 3

2. feladat: kb 3 ( P.O. 4 ) 2


RELLY ASZTAL

„RÖVID VÁLASZOK RÖGZÍTÉSE PÁROSAN”

Számítsa ki a hidrogén, a kén és az oxigén tömeghányadát a kénsavban, amelynek képlete: H 2 ÍGY 3

Adott: Megoldás:

H2SO3 w H = A r (H)/M r (H 2 ÍGY 3 )

w S = A r (S)/M r (H 2 ÍGY 3 )

w S = A r (O)/M r (H 2 ÍGY 3 )

W(H) -? M r (H 2 ÍGY 3 )= 1*2+32+16*3=82

W(S)-? w H = 1*2 / 82 = 0,024 vagy 2,4%

W(O)-? w S = 32/82 = 0,39 vagy 39%

w O = 16*3/82 = 0,585 vagy 58,5%

w (összesen)=2,4+39+58,5=99,9%

Válasz: H tömeghányada – 2,4%; S – 39%; O – 58,5%


RELLY ASZTAL

„RÖVID VÁLASZOK RÖGZÍTÉSE PÁROSAN”

Számítsa ki a kalcium, foszfor, oxigén tömeghányadát a foszfátkőzetben, amelynek képlete: kb 3 ( P.O. 4 ) 2

Adott: Megoldás:

kb 3 ( P.O. 4 ) 2 M r ( kb 3 ( P.O. 4 ) 2 )= 40×4 (31+16×4)×2=310

w (P) -? w kb = 40×3/310 = 0,387 vagy 38,7%

w(O)-? w O = (16×4)×2/ 310 = 0,413 vagy 41,3%

w(Ca) -? w P = 31 × 2/310 = 0,2 vagy 20%

w (összesen)=38,7+41,3+20=100%

Válasz: Ca tömeghányada – 38,7%; P–20%; O – 0,41,3%


  • Egy elem tartalmát bármilyen anyagmennyiségben meghatározhatja
  • Meghatározhatja egy anyag kémiai képletét;
  • A nemzetgazdaságban határozza meg egy tápanyag tartalmát egy bizonyos anyagban

800 rubel szamári

Prezentáció 800 rubelért

1. Mit nevezünk kémiai képletnek?

2. Mit mutat a kémiai képlet?

3. Miben fejeződik ki a tömeghányad?

4. Mi a jelentősége a tömegtörtről való tudásnak...

Például szuperfoszfát (tápanyag só) hozzáadása a talajhoz


Óra témája: Kémiai elem tömeghányada vegyületben

ω, ω%

Cél: A tört fogalmának adaptálása a kémia tantárgyhoz környezeti tartalommal kapcsolatos feladatok megoldása során egy kémiai vegyületben lévő elem tömeghányadának meghatározásához.

Feladatok:

  1. Alkossuk meg az elem tömeghányadának fogalmát;
  2. Fejleszteni kell a kémiai vegyületben lévő elem tömeghányadának meghatározását;
  3. Ökológiai gondolkodású személyiség kialakítása.

Felszerelés:

  1. Multimédiás projektor;
  2. Számítógép;
  3. Kártyák;
  4. A tankönyv légylevele D. I. Mengyelejev táblázatával;
  5. Jegyzetfüzetek;
  6. Markerek;
  7. D. I. Mengyelejev táblázata;
  8. Szórólapok számokkal;
  9. Földgolyó.

Az órák alatt

Epigraph a leckéhez:

Ne hagyd, hogy a lelked lusta legyen
Hogy ne verje a vizet mozsárba,
A léleknek éjjel-nappal dolgoznia kell,
Éjjel-nappal egyaránt! (M. Zabolotsky).

1. Szervezeti mozzanat.A kiállítóasztalon egy földgömb van.

A tanár szavai: Bolygónk alkotóelemei a szerves és szervetlen világ, amelyet szerves és szervetlen anyagok alkotnak. Nézd a földgömböt.

Bolygónk 71%-át anyag foglalja el, amely nélkül nem lenne élet a Földön. Mi ez az anyag? (víz) Azt már tudod, hogy bármely anyag felírható kémiai képlet segítségével. (A multimédiás projektor bekapcsol, a képernyőn megjelenik a H képlet 2 O). Mit lehet megállapítani ebből a képletből?

Diák válaszol (minőségi és mennyiségi összetétel, egyszerű vagy összetett anyag, határozza meg, milyen anyagról van szó, keresse meg M r).

A tanár szavai: Srácok, milyen elemek alkotják a vízmolekulát? (hidrogén és oxigén). Az egyes elemeknek hány atomja van egy vízmolekulában? (tanulók válaszai) És ha megváltoztatod az oxigén- vagy hidrogénatomok számát egy vízmolekulában, akkor a megváltozott képlet a vízhez fog tartozni (tanulói válaszok)? Így a kémiai elemek atomjai egy molekulában bizonyos tömegarányokban helyezkednek el, pl. a teljes molekula egy bizonyos részét alkotják. Hogyan lehet kiszámítani, hogy egy molekula melyik része kémiai elem (tanulói javaslatok)?

Az Ön segítségével meghatároztuk leckénk témáját: „Egy elem tömeghányadának kiszámítása egy vegyületben”.

Ön szerint mi az óránk célja (a tanulók határozzák meg az óra célját)?

Rendelkezik-e bizonyos tudással, hogy a korábban tanult fogalmak segítik a cél elérését (kémiai elem, kémiai képlet, relatív atom- és molekulatömeg, frakció)?

Lássuk, készen állsz-e új anyagok elsajátítására. Végezzük el a váltóversenyt a sorok között.

A tanulók felírják a kémiai elemek nevét egy papírra. Minden tanuló csak egy vegyjelet ír le, és átadja a kártyát a barátjának. A feladatot elsőként teljesítő csoport felemeli a kezét. A tanár megmutatja a kémiai elemek jeleinek szimbólumait, és a tanulók a csoportban utolsóként ellenőrzik a feladat helyességét (a sorban lévő tanulók 2 pontot kapnak, ha nincs hiba, további pont az a sor, először teljesítette a feladatot (ha nincs hiba), és 0 pont az a tanuló, aki nem ismeri a kémiai jeleket).

A második feladatot (3 pont) egyénileg teljesítjük. Négy lehetőség.

Keresse meg a relatív molekulatömeget:

Én CO 2

II Na 2 O

III NO 2

IV Na 2 O 2

(füzetben dolgoznak a tanulók) A feladat helyes megoldása esetén három pontot kap a tanuló, matematikai hiba esetén 1 pontot, hibás megoldás esetén 0 pontot kap. Kiszámításra kerül a két feladat összpontszáma.

Megismételtük a szükséges definíciókat, kémiai elemeket, molekulatömeget, de mit jelent a tört fogalma? Ismételjük meg a fogalmat a tört megtalálásával kapcsolatos feladatok megoldásával.

(A képernyőn megjelenik egy dia, amely egy lombikot ábrázol kerek és négyzet alakú molekulákkal)

1. számú feladat

Mekkora a négyzet alakú molekulák aránya a lombikban? (a tanulók megoldják és összevetik megoldásukat a tanár által javasolt és a dián látható megoldással)

Megoldás: csak 7 molekula van, négyzet 3. Törtrészük 3/7 vagy 0,4286 vagy 42,86%.

2. probléma

Mekkora a zöld téglalap területrésze? (a következő dia kíséretében, két téglalap látható. Az egyik területe 10 cm 2, zöld 2cm 2)

Megoldás: 2/10 vagy 0,2 vagy 20%.

3. probléma

Egy zöld golyó 1 kg, egy piros golyó 10 kg (dián látható piros és zöld golyók egy dobozban és a feladat megoldása). Mekkora a zöld golyók aránya a dobozban?

Megoldás: minden zöldgolyó 1 kg, és kettő van belőle, ami összesen 2 kg zöldlabdát jelent. A golyók össztömege 12 kg, ami 2/12-t vagy 0,1667 vagy 16,67-et jelent.

Minden tanuló, aki aktívan részt vesz a feladatok megoldásában, 1 pontot ad.

Tanár szavai:( a következők bemutatásavízmolekula diagramját bemutató dia) Tekintsünk egy vízmolekulát. Ezeknek a golyóknak a tömegét megtalálja D. I. Mengyelejev kémiai elemek táblázatában. És így az oxigén tömeghányada? Próbálja meg saját maga megoldani a problémát, ismerkedjen meg a problémamegoldó algoritmussal. Kinek nem sikerült? A tanulók segítséget kaphatnak tanáruktól vagy osztálytársuktól. Az oldatot egy előre elkészített tárgylemezen ellenőrizzük.

A feladatot önállóan teljesítő tanulók 2, a többiek egy pontot kapnak.

A tanár szavai: Földrajzóráján a vízszennyezés főbb forrásait tanulmányozta. Nevezd meg őket. Milyen következtetést kell levonnunk?

A tanár az elem tömeghányadának meghatározására szolgáló képlet ismeretére összpontosít. Ez a képlet megjelenik a dián, és a tanulók elolvassák.

Tanár szavai : Miért kell az embernek ismernie a tömegtörtet?

Képzeljük el, hogy mindegyikünknek van saját kohászati ​​üzeme. A vas megszerzéséhez ércet kell vásárolni. Melyik ércet jövedelmezőbb megvásárolni? 3 O 4 vagy FeO?. Ezt a feladatot legjobban párban lehet megoldani. Az egyik tanuló megtalálja a vas tömegrészét a vasércben 3 O 4, a másik FeO-t és hasonlítsa össze a tömegtörteket.

Tanár szavai : Az ércbányászati ​​folyamat hatással van a környezetre? Beszélgetés diákokkal.

A tanár szavai: megoldottál egy nehéz problémát. De előfordulhat, hogy fontosabb kihívásokkal kell szembenéznie az életben. A tömegtört a koncentráció kifejezésének egyik módja, és ez a tényező nagyon fontos az emberi tevékenység szempontjából. Az elvtársaid üzeneteket készítettek, hallgassuk meg őket.

1. üzenet

2. üzenet

A tanár szavai:

A diákok megoldják a problémát. Ezután a tanár beszámol arról, hogy amikor a cinóbert felmelegítik, a higany gőz formájában szabadul fel. Raktárban 1000m 3 ahol 100 kg cinóber volt, tűz ütött ki. Felmérni a helyzet veszélyességét az előző feladat adatai alapján (ezt a feladatot az óra felkészültségi szintjétől függően önállóan vagy tanári segítséggel oldjuk meg). A feladat megoldásáért 3 pontot kapnak a tanulók.

A tanár szavai: Srácok, szerintetek miért az orosz író, M. Zabolotsky szavait választottam a lecke epigráfiájának? Nincsenek emberek, akikhez a tudás magától jön, csak a szisztematikus munka emeli őket napról napra. Ha ma elégedetlen magaddal, ne idegeskedj, dolgozz egyedül otthon, és holnap sikerülni fog. Adjon magának „5”-ös osztályzatot, ha 9 vagy annál többet ért el, „4” - 7-8 pontot, „3” - 5-6 pontot, ha 5 pontnál kevesebbet ért el, akkor a következőben kapunk osztályzatot lecke.

1. üzenet

A szén-dioxid savanyú szagú és ízű színtelen gáz, amelyet az élelmiszeriparban cukor és limonádé előállítására használnak. Részt vesz a fotoszintézis folyamatában. De ha aránya a levegőben meghaladja a 2,5%-ot, akkor a szervezet mérgezését okozza, és halálhoz vezethet. A légkör szén-dioxid-tartalmának több mint 0,03%-os emelkedése bolygónk hőmérsékletének emelkedéséhez vezethet, i.e. a globális változásokhoz.

2. üzenet

A higany rendkívül mérgező fém, amely hatással van a vérképző rendszerre, a központi idegrendszerre és a vesékre. A szervezetben a higanyvegyületek különböző szervekbe és szövetekbe hatolnak be, de leginkább a vérben, a májban, a vesében és az agyban találhatók. A higanygőz hajlamos egyenletesen szétterülni a teljes térfogatban, felhalmozódva a szövetekben. Ha egy kis szobában (2m 3 ) gőze 0,02 mg lesz, akkor az emberi egészség károsodása nagy lesz.

1. számú feladat

Mekkora a négyzet alakú molekulák aránya a lombikban?

2. probléma

Mekkora a zöld téglalap területrésze? Az egyik területe 10 cm 2, zöld 2cm 2

3. probléma

A zöld golyó súlya 1 kg, a piros labda súlya 10 kg Mekkora a zöld golyók aránya a dobozban?

4. számú probléma

A cinóber ásványi anyag a természetben létezik. Határozza meg a higany tömeghányadát a cinóberben (HgS).




Előző cikk: Következő cikk:

© 2015 .
Az oldalról | Kapcsolatok
| Oldaltérkép