Otthon » Gomba feldolgozás » Egy lecke elemzése a szövetségi állami oktatási szabványokról az általános iskolában, példa. Az óraelemzés sémája a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerint, minta kitöltése

Egy lecke elemzése a szövetségi állami oktatási szabványokról az általános iskolában, példa. Az óraelemzés sémája a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerint, minta kitöltése

Az általános iskolai tanórák szempontelemzései az általános iskolában

Matematika óra szempontelemzése

Óra témája: „Az év utolsó ismétlése».

osztály: 4

Az óra formátuma:"Matematikai kaleidoszkóp"

Az óra típusa: a tanult anyagok összevonása

Az óra típusa: kombinált

Alkalmazott technológiák: technológia a kritikai gondolkodás fejlesztésére (az óra megszervezésének és az alapismeretek frissítésének szakaszában), a modern értékelési technológia (a tanult anyag megszilárdításának szakaszában, a reflexió szakaszában), információs és kommunikációs technológiák (prezentáció segítségével a téma: „Matematikai kaleidoszkóp” az óra minden szakaszában), „Az együttműködés pedagógiája” technológiája (motiváció a kognitív tevékenységre a tanár részéről, a tanulók szabad véleménynyilvánítása)

Az iskolás gyerekek alapvető képességei, amelyekre az óra irányul: a képzelet, a gondolkodás, a szövegértési képesség, a rendszerezési, reflektálási, önmeghatározási és önkifejezési képesség fejlesztése.

A kialakult kompetenciák csoportjai:

Személyes tanulási tevékenységek: a különböző típusú tevékenységek iránti érdeklődés kialakítása, a tanulmányi sikerek okainak megértése, az önbecsülés fejlesztése az oktatási tevékenység sikerességének meghatározott kritériumai alapján.

Szabályozó tanulási feladatok: a tanulási feladat elfogadása és a tanári utasítások vagy javasolt feladatok követésének képessége; az a képesség, hogy önállóan értékelje az elvégzett művelet helyességét és elvégezze a szükséges kiigazításokat.

Kommunikatív UUD: részvétel a csoportmunkában, beszédeszközök segítségével a kommunikációs problémák megoldására; egyszerű beszédeszközök használata véleményének közvetítésére; kezdeményezőkészséget mutatni az oktatási folyamatban.

Kognitív UUD: új ismeretek megszerzése; a kapott információk feldolgozása a következtetések megfogalmazásához.

Munkaformák: frontális (egy feladat közös elvégzése), csoportos (osztálytárs segítése), egyéni (önálló munka)

Munkamódszerek: a tanulás tevékenységszemlélete (önálló megoldáskeresés példákra és problémákra).

Munkamódszerek: probléma alapú - jelentéskészítés (táblázatok, diagramok formájában az egyértelműségen alapuló), a kognitív munka önszerveződésének módszere az óra minden szakaszában.

Az óra célja: tanulói tevékenységek szervezése a tanult anyag megszilárdítása érdekében; aktív személyiség kialakítása; a függetlenség ápolása; a tanulók érdeklődésének fejlesztése a tantárgy iránt.

Az óra céljai:

1. A gyerekek tudásának és készségeinek megszilárdítása a többjegyű számokkal végzett matematikai műveletek végrehajtásában és a feladatok megoldásában.

2. Személyes kommunikációs, szabályozási és kognitív tanulási készségek fejlesztése.

Megfigyelési program:

1. Szervezési mozzanat.

2. Bevezetés a témába

    Munka csoportokban

Aktiválja a figyelmet

Egyéni és csoportos munkavégzés lehetősége

Szöveg olvasása, megjelölése

RAM fejlesztése

Párban való munkavégzés képessége

A vizuális memória fejlesztése

Olvasási sebesség diagnosztika, diktálás

Végrehajtás, kölcsönös ellenőrzés.

Fizminutka

Pszichológiai megkönnyebbülés

Munka a tankönyvvel.

Önálló munkavégzés

A végrehajtás sebessége

A tudás és készségek mélysége

Órareflexió: visszajelzés

a játékleckéről

Igen – a hallgatók 100%-a

Érdekelt?

Következtetés:

Az irodalmi olvasásóra szempontelemzése 4. osztályban

Tétel: irodalmi olvasmány

Osztály: 4-D

UMK:"Oroszország iskola". Klimanova. „Irodalmi olvasmány. 4. osztály »

Az óra témája:"Mese a halott hercegnőről és a hét lovagról."

Alapfogalmak: mese, jó és rossz

Metasubjektum kapcsolatok: orosz nyelv

Erőforrás:

    tankönyv L.F. Klimanov „Irodalmi olvasás: 4. osztály” 1. rész. Oldal. 70-90. - M: Oktatás, 2013;

    számítógép, multimédiás kivetítő, vetítővászon, bemutató „Mese a halott hercegnőről és a hét lovagról”;

animációs film A.S. meséje alapján. Puskin

2. Az óra szervezése.

Az óra típusa: lecke - az előző leckében tanultak megszilárdítása

3. Az óra felépítése.

1. Szervezési szakasz.

2. Az óra céljainak és célkitűzéseinek meghatározása.

3. Az ismeretek frissítése.

4. Lecke téma üzenet

5. Új anyagok elsajátítása

6. Elsődleges konszolidáció.

7. Tájékoztatás a házi feladatról.

8. Reflexió.

Az óra felépítése megfelel a tartalomnak és a célnak.

1. Tevékenységre való felkészültség, a tanulók figyelmének mozgósítása. Pozitív érzelmi orientáció kialakítása a tanulási tevékenységek felé. Az iskolások önkontrolljának és önszerveződésének serkentése.

2. A tanult cselekvési módszerek aktualizálása, mentális műveletek fejlesztése. Képes navigálni a tudásrendszerben (kognitív UUD).

d/z ellenőrzése.

Értékelje egy meserészlet memorizálásának helyességét!

Javítsa ki a házi feladat elvégzése közben elkövetett hibákat.

3. A probléma megfogalmazása, az óra témájának, feladatok megfogalmazása .

Egy feladat elvégzésével egy rejtvény megfejtésére. Válaszoljon a tanár kérdéseire, és fogalmazza meg az óra célját.

4.Új anyag tanulása

Új ismeretek beépítése a tudásrendszerbe és ismétlés. Dolgozzon a tankönyv szerint.

5. Fizikai edzés

    A levont tanulság megerősítése. Munka csoportokban

6. Elsődleges megértés és konszolidáció

A tanulók azonosítják és felismerik, hogy mit tanultak már, és mit kell még tanulni, értékelik a tanulás minőségét és szintjét.

Óra összefoglalója. Visszaverődés

Felkéri a tanulókat, hogy értékeljék minden egyes munkáját a leckében egy önértékelő táblázat kitöltésével.

Beszélgetést folytat a következő kérdésekről:

Mi érdekelt különösen az órán?

– Milyen újdonságokat tanultál az órán?

2. Az óra megfelelése a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményeinek.

A lecke az oktatási készségek kialakítására és fejlesztésére, személyes eredmények elérésére irányul:

Tervezett eredmények:

Téma:

    Legyen képes meghatározni a hangsúlytalan személyvégződésű igék ragozását az algoritmus lépésenkénti műveleteinek végrehajtásával.

Személyes. Erkölcsi értékrend kialakítása (természetszeretet, a hazájuk iránti büszkeség, az emberi kapcsolatok szépsége, az idősek tisztelete.)

Metatárgy:

    Szabályozási UUD: az óra tanulási céljainak megfogalmazása. A tankönyvi anyag elemzése alapján a közös tevékenységek során, azok megértése, tevékenységek tervezése a tanárral közösen az óra témájának tanulmányozására, az órán végzett munkájuk értékelése.

    Kommunikatív UUD. Válaszok kérdésekre a tankönyv irodalmi szövege alapján, a páros és csoportos interakció szabályainak megértése.

    Kognitív UUD. Irodalmi szöveg elemzése, a benne lévő fő gondolat kiemelése, kulcsszavak kiválasztása saját szövegalkotáshoz, a szükséges információk felkutatása egy könyvben, tájékozódási képesség egy ismeretterjesztő és szépirodalmi könyvben.

- kognitív:

Megtanulnak új ismereteket elsajátítani: kérdésekre választ találnak élettapasztalataik és tanórán szerzett információk felhasználásával;

Tanári segítséggel megkülönböztetni az újat a már ismerttől;

Válassza ki a leghatékonyabb megoldást;

Adott algoritmus szerint hajtson végre műveleteket;

Tudjon eligazodni tudásrendszerében.

Felépített lecke rendszer-tevékenység-szemlélet keretében fejleszti a tanulókban az önálló nevelési-oktatási feladatok kitűzésének, azok megvalósítási módjainak megtervezésének, teljesítményének nyomon követésének és értékelésének képességét.

Az óra problémás és fejlesztő volt, maga a tanár törekszik a tanulókkal való együttműködésre, és ügyesen irányítja a tanulókat a tanárral és az osztálytársakkal való együttműködésre.

A tanár ügyesen megszervezi a probléma- és keresési helyzeteket, aktiválja a tanulók tevékenységét, ők maguk vonják le a következtetést.

A lecke megfelel a szövetségi állami oktatási szabványnak.

Ez a lecke közvetlen kapcsolatban áll a tárgyalt anyaggal.

6. Óra módszertana.

Az aktiválás kérdésrendszeren, a munkaszervezés különböző formáival, a problémahelyzet felhasználásával, a szórakoztatás és a letisztultság elemeivel (multimédiás prezentáció), valamint az egészségvédő technológiák alkalmazásával került bemutatásra.

Használt

Reprodukciós módszerek;

Keresési feladatok;

Vizualizációs módszer;

Deduktív módszer;

Az ellenőrzés és az önértékelés módszere.

A feladatok nehézségi foka fokozatosan emelkedett.

Az óra minden szakaszában elsőbbséget élveznek a tanulási feladatok. Mind frontálisan, mind önálló munka során végzik.

Az önálló munka mennyisége megfelel az életkori követelményeknek, elegendő, kognitív és felfedező jellegű.

Különféle kontrollokat alkalmaztak: önkontroll, diák-tanár (munka összehasonlítása a táblán lévő modellel).

Az így megszervezett munka lehetővé tette a tanulók számára, hogy eligazodjanak tudásrendszerükben, tanári segítséggel megkülönböztessék az „újat” a már ismerttől, új ismereteket sajátítsanak el, a tankönyv és az órán kapott információk segítségével választ találjanak a kérdésekre.

7. Az óra pszichológiai vonatkozásai.

Az óra minden tanuló számára kedvező klímát és kényelmes körülményeket teremtett. Figyelembe vették a gyermekek fiziológiai és pszichológiai sajátosságait, és olyan munkatípusokat végeztek, amelyek enyhítik a fáradtságot. A mentális folyamatok fejlesztése az órán a tanulók figyelmének különféle módokon történő mozgósítása révén valósult meg: közvetlen igény révén, az anyagtanulmányozás összekapcsolása az élettel, különféle szórakoztató anyagok felhasználásával. Azt vizsgálták, hogy a gondolkodásra nehezedő terhelés domináljon a tanulók memóriájának terhelésénél. Az aktív tudásszerzés ösztönzése a tanulók különböző tanulási terhelési módszerek alkalmazására való ösztönzésével valósult meg. Az óra anyagtartalma és munkatípusai arra irányultak, hogy a tanulók kognitív tevékenységét az egész óra alatt fenntartsák.

8. Házi feladat.

9. Az önelemzés következtetései.

A tanórán eltöltött tanítási időt hatékonyan használták fel, az óra tervezett mennyiségét teljesítették, a kitűzött célt és a kitűzött célokat az óra elsajátította, és ügyesen alkalmazták a gyakorlatban. Az óra intenzitása az első osztályosok testi-lelki adottságait figyelembe véve optimális volt. Barátságos légkör, pozitív hozzáállás az órához, válogatott korszerű módszerek és technikák segítettek minden gyermeknek

A minket körülvevő világról szóló lecke szempontelemzése

LECKE A VILÁGRÓL EGY 4D OSZTÁLYBAN

"A VILÁG EGY TÖRTÉNÉR SZEMÉVEL"

osztály: 4

Gólok
tevékenységeket
tanárok

feltételeket teremteni a hallgatók történelemtudományi megismertetéséhez, a tudás és a „tudatlanság” határainak meghatározásához; hozzájáruljon a tanulókban a körülöttünk lévő világ történészek szemszögéből való megértéséhez, a szükséges információk keresésének és a kapott információk elemzésének kezdeti készségeinek kialakításához; érdeklődés fejlesztése
"A körülöttünk lévő világ" témához

Az óra típusa

új ismeretek felfedezése

Tervezett
nevelési
eredményeket

Téma(az elsajátítás mértéke és a hozzáértés szintje) : lehetősége lesz megtanulni, hogyan kell dolgozni egy tankönyvvel, dolgozni a vizsgált tárgyak és a környező világ jelenségeinek modelljeivel.

Metasubject(kulturális kompetencia tapasztalat / megszerzett kompetencia összetevői) : elsajátítani azt a képességet, hogy megértsék az óra oktatási feladatát, válaszoljanak a kérdésekre, általánosítsák a beszélgetőpartnert és párbeszédet folytassanak, értékeljék az órán elért eredményeit; képesek a verbális kommunikációra és a tankönyv használatára.

Személyes: legyen motivációja az oktatási tevékenységekhez, a felnőttekkel és társaikkal való együttműködés készsége különböző helyzetekben

mmódszerek és formák
edzés

magyarázó és szemléltető; frontális, egyéni, kollektív

Nevelési
erőforrás

http://download8.proshkolu.ru

Felszerelés

Interaktív tábla, számítógép; Fényképek vagy képeslapok múzeumokról; „Történelmi források” rendszer; kártyák szavakkal; egyéni feladatkártyák; keresztrejtvény

Alapvető
fogalmak

Történelem, történész, történelmi források, levéltárak, kiállítások

Megfigyelési program:

1. Szervezési mozzanat.

Az előadás segítségével megszervezték a tanulókat, és pozitív hozzáállást adtak az órához.

2. Bevezetés a témába

A képernyőn megjelenő feladatok segítségével a tanárnak sikerült elérnie, hogy a tanulók megfogalmazzák az óra témáját

Munka keresztrejtvénnyel

(a feladatok lépésről lépésre történő elvégzése)

A megszerzett tudás megerősítése

Aktiválja a figyelmet

Egyéni és frontvonali munkalehetőség

Új anyagok tanulása

RAM fejlesztése

Képes tankönyvvel dolgozni

A vizuális memória fejlesztése

Munka kártyákkal

Végrehajtás, kölcsönös ellenőrzés.

A korábban megszerzett tudás megszilárdítása

Fizminutka

Pszichológiai megkönnyebbülés

Munka a tankönyvvel.

Képes az üzleti együttműködés szabályainak alkalmazására.

Az aktivitás megnyilvánulása interakcióban,

Tárgyalási és közös véleményalkotás képessége a közös tevékenységek során.

Gyakorlati tevékenységek

A végrehajtás sebessége

A tudás és készségek mélysége

A tanulók ráébrednek, mennyire fontos a szilárd tudás

Órareflexió: visszajelzés

a játékleckéről

Elégedett vagy a lecke menetével?

Igen – a hallgatók 100%-a

Érdekelt?

Sikerült megszilárdítani tudását?

Meg tudtad mutatni tudásodat?

Következtetés: Az óra során a tanárnak sikerült fenntartani az oktatási és kognitív érdeklődést az oktatási anyag iránt, rendszerezni a tanulók tudását, fejleszteni a gyakorlati készségeket és képességeket, valamint az oktatási tevékenység sikerességének kritériumai alapján végzett önértékelési képességet, amely megszólal. professzionalizmusáról és ügyességéről.

Indokolt volt a tevékenységszemlélet: a gyerekek önállóan osztották meg tudásukat. Megteremtették a feltételek a személyes fejlődéshez, az oktatási tevékenységek kialakításához, a tanulók gyakorlati tapasztalatainak és szókincsének gazdagításához.

Annak érdekében, hogy a tanítási tevékenység sikeres legyen, és a tanári munka eredményes legyen, az adminisztrátornak ellenőriznie kell ezt a munkát. Az osztályfőnök kérdésekkel néz szembe: hogyan kell megfelelően megszervezni egy óralátogatást, hogyan elemezze utána a látott anyagot, hogyan formázza azt.
Ebben a főként általános iskolai osztályfőnököknek szóló cikkben azt javasoljuk, hogy ismerkedjünk meg az óraelemzés típusaival (összesen tizenkettő lesz), kezdve egy rövid értékelővel (I) és egy átfogó értékeléssel (XII.

I. Rövid értékelési elemzés ez az óra tanítási, nevelési funkciójának általános értékelése, a nevelési, nevelési és fejlesztő feladatok megoldásának jellemzése, azok megvalósításának értékelése.

II. Rendszerelemzés Ez az óra egységes rendszerként való figyelembe vétele a fő didaktikai feladat megoldása és egyben az óra fejlesztési feladatainak megoldása szempontjából, biztosítva a tanulók tudásának, készségeinek és képességeinek kialakítását, elsajátítását. tanítási módszerekről.

III. Teljes elemzés Ez egy szempontelemzés rendszere, amely magában foglalja az órai célok megvalósításának, a tanulók oktatási tevékenységeinek tartalmának és típusainak értékelését olyan jellemzők szerint, mint a tanulók tudás-asszimilációs szintje és a mentális tevékenység módszerei, a tanulók fejlődése, a didaktikai alapelvek érvényesülése, az óra eredményessége.

1. Az óra célja, céljai (nevelő, fejlesztő, nevelési), ezek kapcsolata és a megvalósítás módjai.

2. A tanár és a tanulók tanórára való felkészültsége, tanórai felszerelések, szemléltető- és taneszközök, TSO, a tanterem higiéniai és higiénés állapota stb.

3. Szervezeti felépítés: az óra típusa, helye a tantárgyi órarendszerben; világosság, az órai szakaszok sorrendje, az idő adagolása, az órai szakaszok megfelelése a tanulók kognitív tevékenységének természetének.

5. Az óra módszertani támogatása:

A különböző oktatási módszerek és technikák alkalmazása, kombinációjuk jellege, választásuk érvényessége, az alkalmazás megfelelősége, eredményessége (a tananyag tartalmának a tanulók felkészültségi szintjének való megfelelése stb.), a tananyag betartása tanítási elvek, a nevelő-oktató munka üteme az órán.

Az óra különböző részeinek levezetésének módszertana.

– kognitív feladatok meghatározása a tanulók számára;
– házi feladat ellenőrzése;
– új ismeretek bemutatása;
– az oktatási anyagok általánosítása és konszolidálása;
– az ismeretek, készségek és képességek tesztelése és értékelése;
– technikák az iskolások kognitív tevékenységének aktiválására (észlelésük, emlékezetük, gondolkodásuk, képzelőerejük stb.);
– a tanulók reproduktív és alkotó tevékenységének megszervezése, kapcsolataik;
– problémaalapú és programozott tanulási elemek alkalmazása (oktatási kártya, feladat, lyukkártya, stb. használata);
– a tanulók egyéni sajátosságainak, érdeklődésének, felkészültségi szintjének, az oktatás egyénre szabottságának és differenciált szemléletének figyelembe vétele;
– a tanulók különböző típusú önálló munkájának megszervezése (reprodukáló, alkotó stb.), helyük az órán;
– házi feladat (feladat módja, mennyisége);
– az osztálytermi oktatás: a tudat és a hiedelmek, az egyén munkaerejének, esztétikai és fizikai tulajdonságainak nevelése, a tanulók nevelő-oktató munkájának kultúrája;
– tantárgyon belüli és tantárgyközi kapcsolatok oktatási anyagban, pedagógiai megvalósíthatóságuk indoklása.

6. A tanulók viselkedése és tevékenységei az órán:

– a tanulók rendje, fegyelme, fenntartásuk módjai;
– aktivitás, önállóság, érdeklődés a foglalkozások iránt különböző felkészültségi szinten;
– a figyelem koncentrációja és stabilitása az óra különböző szakaszaiban;
– a tanulók tevékenysége, szervezettsége, pontossága; az alulteljesítőkkel és a fegyelemsértőkkel szembeni magatartás; az egyes tanulók és a teljes csapat munkájában való részvétel jellege;
– a tanulók hozzáállása a tanárhoz és egymáshoz (lehallgatás, félelem, jóindulat, tisztelet, kölcsönös segítségnyújtás, tippek stb.).

7. A tanár üzleti tulajdonságainak jellemzői: tudományos ismeretek szintje, felkészültség az órára; a tanulók tanítás- és neveléselméleti, tantárgymódszertani, pszichológiai és higiéniai ismeretek, ezen ismeretek tanórai alkalmazásának képessége;

pedagógiai tapintat, munkastílus, munkakultúra és magatartás, tanári beszéd; a tanár és az osztály és az egyes tanulók közötti kapcsolatok, a tanár tekintélye.

az óraterv megvalósítása; az óra általános nevelési, nevelési és fejlesztési céljainak elérése; az óra általános értékelése, eredményei, eredményessége és minősége; következtetések és javaslatok a munka további javítására, a sikerek megszilárdítására és a hibák kiküszöbölésére.

IV. Strukturális (szakaszos) elemzés ez az óra domináns struktúráinak (elemeinek) azonosítása és értékelése, megfelelőségük, biztosítva a tanulók kognitív képességeinek fejlesztését.

Óraelemző diagram minta

1. Az óra típusa és felépítése:

– az óra típusa, felépítése, helye a téma órarendszerében;
– téma, óracélok (nevelési, fejlesztő, nevelési), didaktikai feladatok az egyes szakaszokban;
– időbeli adagolás.

– az ellenőrzés teljessége és mélysége;
– ismétléstechnika, feladatok differenciálása;
– a tanulók lefedettsége vizsgáztatással, órakitöltéssel;
– az értékelés objektivitása, a védjegy érvelése.

3. Munka új oktatási anyagokon:

– programkövetelmények;
– tudományos jelleg, élettel való kapcsolat, rendszeresség, hozzáférhetőség, a fő és a másodlagos összefüggése az oktatási anyagban;
– az anyag megfelelése az óra nevelési, fejlesztési, nevelési céljainak.

4. Oktatási módszerek:

– az óra felszerelése szemléltető eszközökkel, TSO. didaktikai anyagok;
felhasználásuk megvalósíthatósága;
– az alkalmazott módszerek érvényessége;
– a tanulók kognitív tevékenységének aktiválása;
– problémaalapú tanulási módszerek alkalmazása;
– frontális és egyéni munkaformák kombinációja a hallgatókkal;
– a tanulók önálló munkája;

– a tanulók tudásának nyomon követésének és figyelembevételének technikája az új tananyag bemutatása során.

5. Új anyag elsajátítása:
– anyagok kiválasztása az ismeretek, készségek és képességek formálásához;
– önálló munkavégzés a konszolidáció során;

– visszajelzés. A tanulói válaszok értékelése.

6. Házi feladat:
– térfogat, az anyag jellege, szilárdsága;
– az oktatás elérhetősége és jellege;

– feladatdifferenciálás.

7. A tanári tevékenység jellege:
– a tanulók munkájával, beszédük és gondolkodásuk fejlesztésével szemben támasztott pedagógiai követelmények szintje;

– a tanár beszéde, viselkedési stílusa, a tanulókkal való kapcsolata.

8. Az óra eredményei:
– a lecke összegzése;
– a tervezett óraterv megvalósítása;
– az óra nevelési, fejlesztési és nevelési céljainak elérése;

– a tanulók tudásának, készségeinek és képességeinek minősége. V. Strukturális-időbeli elemzés

Óraelemző diagram minta

1. Minden idő (45 perc) racionális elosztása az óra egyes elemei között: ésszerű volt-e ilyen feltételek mellett csak ennyi időt szánni a kérdezősködésre, az új anyag észlelésére való pszichológiai felkészítésre, az új dolgok magyarázatára, a konszolidációra, ill. házi feladat.

2. Az óra egyes szerkezeti elemeinek racionalitása: mely elemeket lehet időben csökkenteni, melyeket lehet növelni és milyen céllal.

3. Az óra egyes szerkezeti elemei közötti időelosztás: általában mennyi időt fordítottak az új anyag elsajátítására, az óra mely időpontjában (elején, közepén, végén) történt ez, hogyan történt a pszichológiai felkészítés az észlelésre az új anyag bemutatása, konszolidációja és alkalmazása.

Ugyanígy elemzik az olyan óraelemek időzítését, mint a tanulók kikérdezése, az ellenőrzés és a házi feladat.

4. Minőségi időfelhasználás az óra egyes elemeihez: például, hogy az új tananyag tanulmányozása során milyen racionálisan és hatékonyan használták fel a kérdezősködésre szánt időt, mit adott, hogyan dolgozott az óra, mennyi időt beszélt a tanár.

5. Az alkalmazott technikák, oktatási módszerek racionalitása: mennyire voltak megfelelőek az adott körülmények között bizonyos beszélgetéstípusok, önálló munkavégzés, felmérési formák stb.

6. Az anyag tartalma és a közlési és befogadási módszerek közötti kapcsolat ésszerűsége.

VI. Az óra oktatási irányultságának elemzése

Óraelemző diagram minta

Ez az oktatási anyagok leghatékonyabb felhasználási módjainak felmérése és azonosítása a tanulók személyiségjegyeinek fejlesztésére.

1. Az anyag tartalmának oktatási lehetőségeinek felhasználása.

2. Az oktatási anyag kiegészítése történelmi tényekkel.

3. Világszemlélet kialakítása a tanórán.

4. Az egyén erkölcsi tulajdonságainak kialakítása.

5. A munka és a tanulás iránti lelkiismeretes hozzáállás kialakítása a tanulókban.

6. A tanítási módszerek és technikák oktatási képességeinek felmérése.

7. Oktatási lehetőségek felhasználása a tanulói munka értékelésére.

8. A tanár személyiségének hatása.

9. A tanulók tevékenységének és kommunikációjának jellege az órán.

10. Tartalékok a tanórai nevelési képességek növelésére.

VII. Kombinált elemzés

Óraelemző diagram minta

1. Az óra szervezése: az óra szervezeti áttekinthetősége; van egy terv; a TSO, szemléltető és oktatási segédanyagok használatának hatékonysága;

az óra pszichológiai és higiénés követelményeinek teljesítése; visszacsatolás; jegyzetfüzetek vezetése; az órai szakaszok időelosztása.

2. A tanár személyes tulajdonságai: erkölcsi és pszichológiai légkör; a tanulók iránti érdeklődés, barátságosság és érzékenység mértéke; pedagógiai kultúra, tárgyismeret, tapintat, beszéd, megjelenés.

3. A tanulás eredményessége: a tudományos jelleg, az erő, a tudástudat, a hozzáférhetőség, a problémamegoldás, a tanulás és az élettel való kapcsolat elveinek megvalósulásának mértéke; az óra fő didaktikai céljának elérésének mértéke; a tanítási módszerek és technikák optimálissága; a tanulók tudásának nyomon követésének hatékonysága; házi feladat.

4. A tanár nevelési tevékenységének eredményessége: az óra erkölcsi irányultsága;

munkaügyi és oktatási készségek kialakítása; a képzés, az oktatás és a fejlesztés egysége;

Óraelemző diagram minta

esztétikai, testi és higiéniai nevelés.

5. A tanulók tevékenységének eredményessége: a fejlesztő nevelés elvének, valamint az önállóság és aktivitás elvének érvényesülése;

tanulói teljesítmény; érdeklődés a munka iránt;

önálló munkavégzési készség; képes kiemelni a legfontosabb dolgot az oktatási anyagokban, megtervezni a választ, elemezni a saját és egy barát munkáját;

beszéd-, írás-, grafikai és speciális készségek fejlesztése; a kultúra szintje, a tanulók munkájának racionalitása és hatékonysága;

a tanulók szervezettsége és fegyelme; megjelenés.

VIII. Didaktikai elemzés

– ez a fő didaktikai kategóriák elemzése (a didaktika alapelveinek megvalósítása, az iskolások tanításának és tanításának módszereinek, technikáinak és eszközeinek kiválasztása, az órai anyag didaktikai feldolgozása, az önálló kognitív tevékenység pedagógiai irányítása stb.).

1. A tanár időben történő jelenléte az órán.

2. Készen áll az óra kezdetére.

11. Új anyag bemutatásának elemzése vagy az előző téma megszilárdítása: az anyag tanári előadásának egyértelműsége és hozzáférhetősége;

az alkalmazott módszereket és azok megfelelését az óra céljainak; a felhasznált taneszközöket, azok megvalósíthatóságát.

12. A tanár a didaktika alapelveit az egész óra során megvalósítja.

13. A tanár által a tanulók szellemi munkájának aktiválására alkalmazott technikák.

14. Az óra utolsó szakaszának elemzése: házi feladat (feladat módja, mennyisége); a lecke időben történő befejezése.

15. A nevelési feladatok tanári végrehajtása az óra során.

16. A tanár pedagógiai magatartása az osztályteremben.

17. Egyéni megközelítés a tanulókhoz, kombinálva az osztálytermi kollektív munkával.

18. Képes a nevelési-oktatási tevékenységhez óraszervezésre és a fegyelem megtartására.

19. Önuralom és pedagógiai tapintat. IX. Pszichológiai elemzés

Óraelemző diagram minta

– ez az óra pszichológiai követelményeinek teljesítésének vizsgálata (a fejlesztő típusú tanulók kognitív tevékenységének biztosítása).

1. A tanulók kognitív tevékenységének megszervezése:

– Hogyan teremtették meg a feltételeket az órán a produktív gondolkodáshoz és képzelőerőhöz?

(Különböző típusú gondolkodás létezik: aktív, független, kreatív. Az aktív nem biztos, hogy független. Az önálló nem mindig kreatív. A kreatív gondolkodás szükségszerűen egyszerre lesz aktív és független. Az alkotó munka lehetetlen a képzelet produktív tevékenysége nélkül. Az alkotás Az új képalkotás a képzelet tevékenységének végső eredménye. Képzeletnek nevezzük újraalkotást, ha a képekben képeket készít újra egy leírás, rajz, diagram, térkép stb. új társadalmilag értékes tárgyak testesülnek meg.)
Hogyan érte el a tanár azt a szükséges szelektivitást, értelmességet és integritást, hogy a tanulók érzékeljék a tanult tárgyakat?
– Hogyan használta a tanár a meggyőzést, a javaslatot a munkájában?
– Hogyan érte el a tanár a tanulók figyelmének koncentrációját és stabilitását?
– Mit tett a tanár annak érdekében, hogy a tanulók sikeresebben memorizálják az anyagot, és az önkéntes, mechanikus és szemantikai memorizálás milyen jellemzőit mutatták meg a tanulók az órán?

2. A tanulók gondolkodási és képzeletbeli tevékenységének megszervezése az osztályteremben az ismeretek és készségek formálása során:

– Hogyan használta a tanár a rekonstruktív és kreatív fantáziáját az új anyagok bemutatásakor?
– Milyen szinten formálódott a tanulók tudása: konkrét érzékszervi reprezentációk, fogalmak, általánosító képek, „felfedezések”, származtatott képletek stb. szintjén?
– Milyen technikák segítségével valósította meg a tanár a tanulók aktivitását, önálló gondolkodását: kérdésrendszer, problémahelyzetek kialakítása, a probléma-heurisztikus problémamegoldás különböző szintjei, a hiányzó és többletadatokkal kapcsolatos problémák felhasználása, a szervezés. keresés, kutatómunka az órán, egyéni, páros, csoportos és kollektív munkaformák stb.?
– Milyen szintű megértést keresett a tanár a tanulóktól: leíró, összehasonlító, általánosító, értékelő, problematikus? Hogyan irányította a tanár a hiedelmek és eszmék kialakulását?
– Milyen kreatív munkafajtákat alkalmazott a tanár az órán, és hogyan vezérelte a tanulók kreatív fantáziáját: a munka témájának és céljának ismertetése, az anyag kiválasztásának és rendszerezésének oktatása, az eredmények feldolgozása és a munka tervezése. ?
– Hogyan valósult meg az órán a tantárgy és általában a tanulás iránti fenntartható és hatékony érdeklődés kialakítása?

3. Személyes megközelítés a tanulók osztálytermi tevékenységéhez:

– Milyen érzéseket fejeztek ki a gyerekek az órán, és mi váltotta ki őket?
– Hogyan zajlott a tanulói kommunikáció az óra alatt?
– Az óra mely pillanataiban alakultak ki a legsikeresebben az iskolások akarati tulajdonságai?
– Hogyan vették figyelembe a tanulók életkori és egyéni sajátosságait?

4. Tanári készség: a hatásszervezés módjai és hatásmechanizmusa: utánzás, empátia, reflexió stb.; a meggyőzés pszichológiai feltételeinek megteremtésének képessége: pszichológiai klíma, szemantikai egység stb.;

a szuggesztió, mint a pedagógiai befolyásolás eszközének (módszerének) használatának képessége; a tanulói kommunikáció kezelésének módjai az osztályteremben; a pedagógus önszerveződésének jellemzői: az órára való felkészültsége, munkaközönsége az óra elején és annak lefolyása alatt (összeállt, az óra témájához és pszichológiai céljához igazodva, energia, kitartás a cél elérésében, optimista megközelítés mindenhez, ami az órán történik, pedagógiai improvizáció, pedagógiai optimizmus, találékonyság stb.);– ez a tanóra (leggyakrabban az órarendszer) didaktikai, pszichológiai és egyéb alapjainak egyidejű elemzése.

Hozzávetőleges séma egy probléma jellegű lecke elemzéséhez

1. A tanár és a tanulók felkészültsége az órára (külső).

2. A tanulók belső, pszichológiai felkészültsége az órára.

3. A tanár szervezési tevékenységei (ha szükséges).

4. A tanárok tervezése és az órai célok kommunikálása a tanulókkal.

5. A tanulók ismereteinek és tevékenységi módszereinek frissítése.

6. A problémaalapú tanulás alkalmazott módszerei (keresés, kutatás, probléma alapú bemutatás).

7. Problémás módszerek alkalmazása.

8. A tanári tevékenység és a tanulók tevékenysége közötti kapcsolat.

9. A tanulók önálló munkájának mennyisége és jellege, valamint a reproduktív és produktív önálló munka aránya.

10. A tanulók aktuális fejlettségi szintjének és proximális fejlettségi zónájának figyelembevétele.

11. A tanulók pozitív motivációjának növelésének módjai.

12. Problémás kérdések felvetése, problémás helyzetek kialakítása, megoldásuk bemutatása.

13. Problémahelyzetek kialakításának módjainak ismerete.

14. Nevelési probléma felvetésére vonatkozó szabályok betartása.

15. Tankönyvhasználat, reproduktív és részkereső munka aránya vele.

16. A szemléltetőeszközök kiválasztásának megfelelése a problémaalapú tanulás követelményeinek.

17. A tanulók speciális és általános nevelési képességeinek kialakítása.

18. A tanulók kognitív készségekkel rendelkeznek: probléma megfogalmazása, hipotézis felállítása és igazolása, a hipotézis bizonyításának (cáfolatának) megtalálása, megoldásának helyességének ellenőrzése.

19. A tanulók logikai műveletek végrehajtási képessége.

20. A tanulók kognitív képességeinek fejlesztése az óra egyes szakaszaiban (amit ez bizonyít).

21. Az egész osztály és az egyes tanulók számára felmerülő nehézségek. Okok és megoldások.

A modern innovációk bevezetésével az oktatási ágazatban különösen fontossá válik az általános iskolai tanórák kvalitatív önelemzése a szövetségi állami oktatási szabvány szerint. Az iskolának professzionális, hozzáértő, a legújabb pedagógiai technológiákban jártas, további ön- és önfejlesztésre kész tanárokra van szüksége az iskolának.

A szövetségi állami oktatási szabványok végrehajtásának sajátosságai

Mivel a második generációs szövetségi állam szabványait bevezetik a modern iskolákba, a tanárokra háruló feladatok között prioritást élvez az egyetemes tanulási készségek fejlesztése az iskolásokban, ami magában foglalja a kapott információk elemzésének és munkájuk nyomon követésének képességét. A tanárok munkájának megkönnyítése érdekében egy általános iskolai lecke önelemzését dolgozták ki a szövetségi állami oktatási szabvány szerint. A valóságban nem minden pedagógus tudja megfelelően értékelni tevékenységét, ezért a szakemberek által kínált minták relevánsak, és segítik a fiatal szakembereket a rájuk bízott feladatok megoldásában.

Az elvégzett óra értékelésének jellemzői

Ha a kollégák barátságosak és tárgyilagosak, az okleveles tanárnak sokkal könnyebben és kényelmesebben tudja észrevenni azokat a hiányosságokat, amelyeket az órán (eseményen) azonosított. A második generációs szövetségi állami szabványok bevezetése után néhány változtatás történt az önelemzés szerkezetében. A klasszikus változat az új valóságban már nem teszi lehetővé, hogy teljes képet kapjunk a tanár tevékenységéről, ezért nem használják a modern iskolai tanárok professzionalizmusának diagnosztizálására.

Először is jegyezzük meg, hogy a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány, vagy inkább a modern oktatási és tudásrendszerre vonatkozó szabályok és követelmények összessége. Célja, hogy a teljes oktatási és felkészítési folyamatot az egész Orosz Föderációban egységes formába hozza.

Hazánkban 10 évenként változik a nézet a lakosság nevelésének alapjainak listájáról. Nézzük meg közelebbről a Federal State Educational Standard legújabb számát, amely alapvetően különbözik a klasszikus oktatási módszerektől.

Milyen céljai vannak az új óraadó rendszernek?

Bármely tantárgy elemzése a tanár szakmai készségeinek a tevékenysége prizmáján keresztül történő tesztelésén alapul, felmérik a tanulók képességét az önálló megértés és a tanítás során beágyazott tudáshasználat elveinek elsajátítására. A szövetségi állam oktatási szabványa nem arra törekszik, hogy bonyolítsa a mentor munkáját, hanem arra, hogy azt szisztematikusabbá, egyértelműbbé és terjedelmesebbé tegye. Az órák eredményeként a tanulóknak vagy iskolásoknak el kell sajátítaniuk a sokoldalú és kezdeményező személyiség tulajdonságait.

A módszertani utasítások segítik a tanárt egy érdekes és tanulságos óra létrehozásában, a szakértői tevékenység lágy megközelítése pedig lehetővé teszi a szükségtelen oktatási hibák kijavítását. Ehhez a szakemberek teljes körű elemzést végeznek egyes osztályokról, azonosítják a mentor gyengeségeit és erősségeit, meghatározzák, hogy pontosan mire kell figyelni, és mit kell elhagyni a munkában. Ily módon a tanár megérti az anyag rossz asszimilációjának okait, és mércét állít fel az esemény magas eredményeihez.

Milyen lehetőségek nyílnak a tanárok előtt:

  • A megfelelő célok és célkitűzések kiválasztásának képessége, hogy a tanulók logikusan elérjék azokat az óra során.
  • Készségek elsajátítása a tanítás olyan megszervezésében, hogy a munka eredménye maximális legyen.
  • A tárgy kezdetén terjedelmes és informatív információátadás módszereinek tanulmányozása, végső soron a gyakorlati alkalmazás megszerzése az anyag teljes asszimilációjának megerősítéseként.
  • A tanulók/iskolások rugalmas, önálló természetű adaptív tevékenységek oktatása a tudás további alkalmazására bármely területen.

Hogyan kell egy órát felépíteni a szövetségi állam oktatási szabványa szerint?

Térjünk rá a tanóra szövetségi oktatási szabvány szerinti elemzésére, amely kimondja, hogy minden diáknak meg kell tanulnia az aktuális óra témáját a tanártól függetlenül megfogalmazni. A mentor feladatának fő és kiemelt összetevője a munka oly módon történő megszervezése, hogy a gyerekek önállóan is megértsék az anyagot.

A meglévő hiányosságok megoldása és a tanár helyes irányítása érdekében cselekvési tervet írnak le, amely szerint a leckét követni kell. Az óra során a tanulók az összeállított séma szerint megbirkóznak a tanári feladatokkal, az előírtak általános, páros vagy önálló végrehajtásával.

Az oktatás során a tanár azonosítja a tanulók/iskolások erősségeit és gyengeségeit, elemzi a kapott információkat, és ezek alapján egyéni feladatokat adhat ki. Az otthoni gyakorlatokat az egyes tanulók személyes képességei alapján választják ki, és hétköznapi és összetettebb feladatokat is tartalmaznak.

A gyerekek tudásának tesztelésének egyik formája, amely eltér a klasszikus óravezetési stílustól, a reflexió. Magában foglalja az önuralom és a kölcsönös kontroll elveit. Ez a módszer a hibák, hiányosságok és félreértések tanulók önálló kiküszöbölésére irányul. A gyerekek elemzik az osztálytársak és a saját tudásbeli hiányosságait, ezáltal megszilárdítják és fejlesztik készségeiket és írástudásukat. Ebben a szakaszban a tanulók értékelik saját tevékenységeiket és más gyerekek tevékenységeit is.

Az óra során a tanár kapocs az elmélet és a gyakorlat között a diákok/iskolások számára, izgalmas kérdésekre válaszol, és elvezeti őket a helyes döntésekhez.

Az óra végén a mentor közvetett kérdéseket tesz fel, ezzel megtudja a megszerzett tudás mennyiségét és asszimilációjuk mértékét.

Az óraelemzés sémája a Szövetségi Állami Oktatási Standardok szerint

Az oktatási folyamat lebonyolításának rendszerében új posztulátumokat írnak elő terv formájában, amely nagyban különbözik a klasszikus tudásiskola módszereitől. Az oktatási eset minden résztvevője számára az óra elemzése a szövetségi állam oktatási szabványa szerint egyéni lesz. Például teljesen eltérő motivációs feladatok esetén az igazgatónak ki kell emelnie a diákokkal közösen lebonyolított rendezvény céljait, a tevékenységek megszervezését és a tanulók meggyőző befolyásolásának módjait is.

A tanulási folyamat beállításához szakértőket hívnak meg, akik az óra során kitöltenek egy óraelemzési diagramot a szövetségi állam oktatási szabványának megfelelően. Tekintsük a szakember által értékelt főbb pontokat:

  • Célok és célkitűzések. Az óra során ellenőrzik, hogy oktatási, mentori, látókörbővítő tevékenységeket végeztek-e. Megvalósult-e az ismeretek gyakorlati alkalmazása a kérdések, feladatok megoldásában?
  • Óraterv. Felmérik az óra felépítését, miből áll, mennyire logikus az anyag bemutatása, és megfelel-e a szövetségi állam oktatási szabványának.
  • A kognitív folyamat tartalma. Ebben az esetben a szakemberek a tantárgyi téma összehasonlíthatóságát nézik a tanulók életkorával. Részletesen felmérik az iskolások számára történő információtovábbítás tudományos megközelítését, racionális-e. Vajon ez a tanítási módszer vezet-e a gyerekek önálló cselekvéseihez, és mennyire tudják ügyesen alkalmazni a tudást a gyakorlatban? A szakértők megvizsgálják, hogy a tanár hogyan használja a problémaalapú tanulási módszereket, és azt, hogy a diákok milyen gyorsan találnak kiutat egy szimulált helyzetből.
  • A pszichológiai légkör felmérése az óra alatt. A szakértő számára az óra fontos eleme a csapatban és a tanárral kialakult érzelmi légkör. Prioritást élvez a pihenőidő és az egyik tevékenységről a másikra való átállás.
  • Motiváló események. Kiderül, hogy az órán kutatási tevékenység, gyakorlati kísérletek, valamint az elméleti rész valós életbe való átültetése zajlik.

Eredmények

Az óra szövetségi állami oktatási szabvány szerinti elemzésének fő feladata az óravázlat egységes szabványokba hozása és szabványosítása a leghatékonyabb tanulási folyamat érdekében. Az esemény során a tanár könnyebben fel tudja építeni oktatási tevékenységét, ami növeli a kognitív tevékenység hatékonyságát és csökkenti az oktatási anyagok félreértéseinek számát.

Hogyan néz ki egy óraelemzés a szövetségi állam oktatási szabványa szerint? A mintát a későbbiekben megvizsgáljuk, először megismerjük a képzés modern szervezetének jellemzőit és összetevőit.

Szakértői munka

A második generációs szabványoknak megfelelően kidolgozott lecke komoly eltéréseket mutat a hagyományos formától.

Az általános iskolában a szövetségi állami oktatási szabvány szerinti lecke elemzése a fiatalabb iskolások egyetemes oktatási tevékenységeinek fejlesztésén alapul. A tanár szakmai tevékenységét értékelő szakértő kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a tanár hogyan alkalmazza a problémaalapú tanulást.

A modern óra alapvető paraméterei

A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti óraelemzési séma tartalmaz egy pontot, amely megjegyzi, hogy az iskolások képesek önállóan megfogalmazni az óra témáját. A tanár fő feladata, hogy a gyerekeket a téma megértésére irányítsa. A tanár csak tisztázó kérdéseket tesz fel, amelyekre válaszolva a tanulók helyesen fogalmazzák meg az óra céljait.

Az általános iskolai szövetségi állami oktatási szabványról szóló lecke elemzése tartalmaz egy tervet az óra elején kitűzött cél elérésére.

Az iskolások a mentorral közösen kidolgozott terv szerint UUD-t (univerzális tanulási tevékenységeket) végeznek. A tanár frontális, páros és egyéni tevékenységeket szervez.

A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti óraelemzési séma tartalmaz egy bekezdést, amely megjegyzi, hogy a tanár képes különféle munkalehetőségeket kínálni a gyerekeknek, beleértve az egyéni feladatokat is.

A modern óra hagyományos formától megkülönböztető jellemzői közül kiemeljük a kölcsönös kontroll, valamint az önkontroll jelenlétét. A szövetségi állam oktatási szabványa szerinti iskolai leckének minden elemzése reflexiót tartalmaz. Az önértékelés során feltárt főbb hibákat, hiányosságokat, tudásbeli hiányosságokat az iskolások önerőből szüntetik meg. A gyerekek nemcsak saját tanulmányi eredményeiket értékelik, hanem osztálytársaik eredményeit is.

A reflexió szakaszban az elért sikerek megbeszélése, valamint az óra eredményességének elemzése várható.

A házi feladat elkészítésekor a pedagógus figyelembe veszi a gyermekek egyéni fejlődését, különböző bonyolultságú gyakorlatokat, feladatokat választ, az óra során pedig tanácsadóként, tanácsot ad a gyerekeknek önálló tevékenységeik során.

Óraelemzés a Szövetségi Állami Oktatási Standardok szerint - diagram

Hogyan nézzen ki a szövetségi állam oktatási szabványa szerinti óraelemzés? Az új oktatási standardokhoz kidolgozott mintarendszer jelentős eltéréseket mutat a klasszikus formától.

Kiemeljük azokat a főbb pontokat, amelyeket a szakértők figyelembe vesznek a modern oktatási óra értékelésekor. Tehát mit tartalmaz a szövetségi állam oktatási szabványa szerinti óraelemzés? Az osztályfőnöki minta feltételezi az iskolások céljainak, szervezeti akcióinak és motivációs típusainak meglétét. A leckének teljes mértékben meg kell felelnie a gyermekek pszichológiai és fiziológiai jellemzőinek és életkorának. A nyílt órákról a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerinti elemzést külön leckéhez (eseményhez) állítják össze. A kártyán a szakértő feltünteti a tanár adatait, az oktatási intézmény nevét, a tantárgyat, a tankészletet, az óra témáját, valamint az óra időpontját.

Kitöltött diagram opció

Hogyan fog kinézni a szövetségi állam oktatási szabványa szerinti óraelemzés? Egy mintatérkép választ ad erre a kérdésre.

  1. Fő célok.

Az óra nevelési, nevelési, fejlesztési céljainak jelenléte. Mennyire sikerült elérni őket? Megvalósultak-e azok a gyakorlati célok, amelyeket a tanár kitűzött a diákok elé?

  1. Óraszervezés.

Hogyan szervezték meg az órát? Logika, szerkezet, típus, időkeret, az óra lebonyolításának módszereinek választott szerkezetének való megfelelés.

Mit tartalmaz még a szövetségi állam oktatási szabványa szerinti óraelemzés? Az igazgató minta egy blokkot tartalmaz az iskolások kognitív érdeklődésének kialakításáról a vizsgált tudományág iránt.


Az óra fő tartalma

Felmérik a vizsgált anyag tudományos megközelítésének megvalósíthatóságát, az oktatás színvonalának az iskolások életkori sajátosságainak és az iskolai tananyagnak való megfelelését.

A szövetségi állam oktatási szabványa szerinti lecke bármely elemzése, amelynek mintáját később megvizsgáljuk, magában foglalja az iskolások kognitív tevékenységének és bizonyos fokú függetlenségének megnyilvánulását a különböző problémahelyzetek tanári modellezésén keresztül. Ezek megoldására a srácok saját élettapasztalatukat használják fel; az elméleti alap a gyakorlati oktatási tevékenységhez kapcsolódik.

A lecke tartalmazzon interdiszciplináris kapcsolatokat, valamint az előző leckéken tanult anyagok logikus felhasználását.

Módszertan

Szakértők értékelik az iskolások rendelkezésére álló ismeretek tevékenységi módszereinek aktualizálását. Elemezzük a tanórai problémahelyzetek kialakítását, a tisztázó kérdéseket - a tanár által a munka során alkalmazott technikákat. Összehasonlítják a reproduktív és kereső tevékenység időtartamát és az iskolások önálló munkájának mennyiségét.

Az elemzésben kiemelt helyet kap a párbeszéd tanórai alkalmazása, a differenciált tanulás elve, a nem szabványos helyzetek, a tanár és a gyermek közötti visszacsatolás, valamint a többféle tevékenység kompetens kombinációja.

Felmérik a motiváció növelését, az óra elején kitűzött feladatok maradéktalan teljesítését segítő vizuális szemléltető anyagok elérhetőségét, a tanórai céloknak és célkitűzéseknek való megfelelést.

A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti leckék elemzésekor különös figyelmet fordítanak a pszichológiai szervezési szempontok figyelembevételére: figyelembe véve az egyes gyermekek egyéniségét, a tanári cselekvések fókuszát a gondolkodás, a memória, a képzelet fejlesztésére, a váltakozásra. változó bonyolultságú feladatok, a gyermekek érzelmi tehermentességének jelenléte.

Szakértői értékelési lehetőségek

Például a „Világ körülöttünk” lecke elemzése a szövetségi állam oktatási szabványa szerint nemcsak az egyes tételek pontjainak összegzését, hanem a szakértők további magyarázatait is magában foglalja.

Ha a leckét (foglalkozást) a Szövetségi Állami Oktatási Szabványok kártya összes követelményének megfelelően hajtják végre, a szakemberek a maximális pontszámot adják. Ha a kritériumokat a tanár részben vagy egyáltalán nem teljesíti, 0-tól 1-ig pontozzák.

Az óraszervezés rovatban a szakértők figyelembe veszik a képzések változatos formáit: új információk asszimilációja, oktatási eszközök integrált használata, frissítés, készségek általánosítása, ellenőrzés, korrekció.

A foglalkozásnak a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményeinek való megfeleléséről szóló oszlopban az UUD elemzésre kerül. A szakértő csoportosan vizsgálja a készségeket: szabályozási, kognitív, kommunikációs, személyes tulajdonságokat.

Például egy olvasási lecke szövetségi állami oktatási szabvány szerinti elemzése feltételezi az összes UUD kialakulását, de különös figyelmet fordítanak a személyes tulajdonságokra.

Óraelemzési séma a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány keretein belül

Téma - Víz.

A pontszám összesen 24 pont.

Rövid teljesítményelemzés

Az óra fő célkitűzéseit a képzés során elértük és megvalósítottuk (2 pont).

Egy leckét mutatnak be az új anyag magyarázatával, amelynek logikus felépítése és a szakaszok optimális aránya van az időben (2 pont).

A motivációt bemutató és egyéni kísérletek segítségével biztosítják (2 pont).

Ez a lecke a szövetségi állami oktatási szabványra összpontosít, betartják a didaktikai elveket, és az egyetemes tanulási készségeket alakítják ki (2 pont).

Az órán a tanár a modern technológiákat alkalmazza: projekt- és kutatási tevékenység, IKT (2 pont).

Az óra anyaga megfelel a tanulók életkori sajátosságainak (2 pont).

Az elméleti tudás és gyakorlati alkalmazása között összefüggés van, kiemelt figyelmet fordítanak az önálló tevékenységre, a kognitív tevékenység fejlesztésére (2 pont).

Az új készségek és képességek fejlesztésekor a tanár a korábban tanult anyagra koncentrál (2 pont).

Az óra során problémás helyzeteket teremtenek az iskolások számára, a tanár speciális kérdéseket fogalmaz meg, amelyek célja a tanulók önálló döntéshozatalának igénye (2 pont).

A tanár a problémaalapú tanulás módszerét, a differenciált megközelítést, a projekt- és kutatótevékenységet alkalmazta, a reproduktív jellegű feladatokat az iskolások logikus gondolkodásának fejlesztését célzó kreatív feladatokkal kombinálta (2 pont).

Az önálló munka teljes körűen kifejtésre került, információkereséssel, megfigyeléssel, gyakorlati kísérletekkel és a kapott eredmények összehasonlításával járt (2 pont).

Az egész óra során magas színvonalú visszajelzések zajlottak a hallgatók és a mentor között, valamint kellemes pszichológiai légkör (2 pont).

Következtetés

Annak érdekében, hogy az új szövetségi oktatási szabványok követelményeinek megfelelően tanított leckét hatékonynak és eredményesnek lehessen tekinteni, a tanárnak elképzeléssel kell rendelkeznie azokról a kritériumokról, amelyeknek meg kell felelniük. A lecke szövetségi állami oktatási szabvány szerinti elemzésének sémája lehetővé teszi a tanár számára, hogy önelemzést végezzen, azonosítsa a munkájában felmerülő problémákat, és kiküszöbölje azokat, mielőtt a szakértők elkezdik értékelni tevékenységét.



Előző cikk: Következő cikk:

© 2015 .
Az oldalról | Kapcsolatok
| Webhelytérkép