itthon » Gomba feldolgozás » Tervezze meg a vadon élő állatok sokféleségét. Az élővilág sokszínűsége

Tervezze meg a vadon élő állatok sokféleségét. Az élővilág sokszínűsége

Lecke címe

Az élővilág sokszínűsége. Az élő szervezetek birodalmai. Az élőlények megkülönböztető vonásai.

Az óra célja: megismertesse a tanulókkal a természet sokszínűségét és annak osztályozását; mérlegelje a természetben fennálló kapcsolatokat és a természet jelentését az ember számára; gondoskodó attitűd kialakítása a természet iránt.

Az óra céljai:

Nevelési: bővíti a tanulók ismereteit a tárgyban; adjon képet a különböző királyságokról, a királyságok általános jellemzőiről, osztályozásáról.

Nevelési: teremtsen feltételeket az óra témájával kapcsolatos ismeretek asszimilálásához, fejlessze a tanulók logikus gondolkodását: tanítsa meg őket kiemelni a legfontosabb dolgot és összehasonlítani.

Nevelési: magatartáskultúra ápolása a front- és egyéni munka során.

Az óra formátuma: kombinált óra

Mód:

Alapvető: problematikus tartalmú kérdések felvetése, önálló munkavégzés egyéni kártyákban.

További: részben - keresés.

A lecke lépései

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

I. Problémahelyzet és ismeretek frissítése.

Fejezd be a szót, és találd meg leckénk témáját:

Nézd, kedves barátom, mi van a közelben?

Az ég világoskék. Az arany nap süt,

A szél játszik a levelekkel. Felhő lebeg az égen.

Mező, folyó és fű. Hegyek, levegő és lombok,

Madarak, állatok és erdők. Mennydörgés, köd és harmat.

Az ember és az évszak – minden körül... (természet)

Így van, leckénk témája „A vadon élő állatok sokfélesége”. Ma a természet sokszínűségével és annak osztályozásával ismerkedünk meg. Tekintsük a természeti kapcsolatokat és a természet jelentését az ember számára.

A tanárral való interakcióban szerepel a leckében.

Megoldják a problémát. Fogalmazd meg az óra témáját és célját!

II. Új anyagok tanulása.

1. A természet sokfélesége és osztályozása.

Mi a természet? (Minden, ami körülvesz bennünket, és nem emberi kéz alkotta.)

A természetet élő és élettelen csoportokra osztják vagy osztják.

Munka kártyákkal: oszd meg élő és élettelen természetre

2. Hogyan lehet megkülönböztetni az élő és az élettelen természetet?

3. Mi a neve az élő természetet vizsgáló tudománynak? (Biológia.)

Egy bizonyos királyságban, egy bizonyos államban éltek - voltak... Nem - nem, nem király és királynő... Mindegyik királyság különleges. Nincsenek messze, de mellettünk, körülöttünk... Ez az élő természet négy birodalma. tankönyv 16. oldal fig. 8

Az állatvilág sokfélesége

Testnevelés perc

– Viselkedési szabályok az erdőben.

Ha a tanulók egyetértenek a szabállyal, tapsolnak, ha nem, taposnak.)

1. Ne törj ágakat, ne csonkíts fát, ne tépj fel hiába egy fűszálat vagy egy levelet.

2. Játszhatsz az erdőben, dobálhatsz leveleket, fonhatsz koszorút, szedhetsz csokrot. Gondoljunk csak bele, még sok zöld lesz.

3. Végül zajonghat, kiabálhat és kiabálhat anélkül, hogy bárkit is zavarna.

4. Próbálj meg nem zajongani, különben az erdő megijed, elbújik, és egyetlen titkot sem fogsz megtudni.

5. A bogaras szemű békát, a kúszó kígyót, az ügyetlen varangyot és a csúnya hernyókat el lehet űzni, de jobb lenne, ha egyáltalán nem lennének.

6. Mindenféle állat fontos, mindenféle állatra szükség van: mindegyik végzi a maga dolgát a természetben.

7. Ha új, ismeretlen növényt vagy állatot lát, próbálja meg kideríteni a nevét.

8. Ha vadon termő gyümölcsöt és gombát gyűjt, ne pusztítsa el azt, amin nőtt: fákat, cserjéket, micéliumot.

9. Bánj az állatokkal az erdőben, mint egy idősebb testvérrel, kegyetlenkedés nélkül, ne zavard őket.

10. A bogyókon és gombákon kívül csak a kellemes emlékeket és a szépsége iránti csodálatot vigye el az erdőből.

Tanár. Szép volt srácok, tudjátok, hogyan kell helyesen viselkedni az erdőben, és soha nem ártatok a természetnek.

A tanárok válaszolnak a kérdésekre.

Készítsen szóban egy rövid monológot egy adott kérdésről, dolgozzon segédanyagokkal

(kártyák)

(videórészlet megtekintése)

Testnevelés perc

V. Önálló munkavégzés és önellenőrzés.

A tanulók felosztása csoportokba. A tankönyv segítségével készítsen diagramot!

"Különbségek élő és élettelen között"

Csoportokban dolgoznak. Ügyesség

megkülönböztetni példákat;

bizonyos biológiai kifejezésekkel működnek.

VI. Beillesztés a tudás és az ismétlés rendszerébe.

Az életben maradás jelei:

Töltse ki a diagramokat:

Az élő szervezetek természetbeli kapcsolatának sémája:

a) Élő → nem élő.

(Élő szervezetek maradványaiból sok ásvány keletkezett, pl.: tőzeg, szén, mészkő.)

b) Nem élő → élő.

(A levegő, a víz, a hő, a fény, az ásványi sók az élő szervezetek életéhez szükséges feltételek.)

c) Növények → állatok.

(A növények oxigént szabadítanak fel, amit az állatok belélegeznek. A növények élőhelyet teremtenek az állatoknak, menedéket biztosítanak nekik, és anyagként szolgálnak a madarak számára fészekrakáshoz.)

d) Ember →természet.

(Az ember védi a természetet.)

Tápláléklánc az élő szervezetek listájából:

(Növény → szöcske → seregély → sólyom.)

Az élő szervezetek jelentésének diagramja az ember számára

Élő szervezetek: hasznosak (gyógyászatban, építőiparban, könnyűiparban használják; élelmiszerként szolgálnak stb.); károsak (mezőgazdasági kártevők, kórokozók stb.)

(videórészlet megtekintése)

Diagramok kitöltése

Foglalja össze a leckét.

VI. Házi feladat

Konzultál és magyaráz

d/z: 3. § tankönyv; válaszoljon a bekezdésben szereplő kérdésekre.

Írja le a házi feladatot, tegyen fel kérdéseket

Önkormányzati költségvetési általános oktatásnál nélintézmény

"24. számú középiskola"

Órajegyzet (biológia) 5. osztályban

Téma: „Az élővilág sokszínűsége. Az élő szervezetek birodalmai. Az élőlények megkülönböztető vonásai"

Biológia és kémia tanár:

Staselko Elena Olegovna,

2015

Bratsk

Lecke a szövetségi állami oktatási szabványokról az 5. osztályban

Téma: Az élővilág sokszínűsége

Az óra célja: a tanulók megismertetése a természet sokféleségével és annak osztályozásával; mérlegelje a természetben fennálló kapcsolatokat és a természet jelentését az ember számára; gondoskodó attitűd kialakítása a természet iránt.

Felszerelés: kártyák (szórólap az asztalon), bemutató.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat, az óra témájának és céljainak közlése

Fejezd be a szót, és találd meg leckénk témáját: 1. DIA

Nézd, kedves barátom, mi van a közelben?

Az ég világoskék. Az arany nap süt,

A szél játszik a levelekkel. Felhő lebeg az égen.

Mező, folyó és fű. Hegyek, levegő és lombok,

Madarak, állatok és erdők. Mennydörgés, köd és harmat.

Az ember és az évszak – minden körül... (természet)

Így van, leckénk témája: „A vadon élő állatok sokfélesége”. Ma a természet sokszínűségével és annak osztályozásával ismerkedünk meg. Tekintsük a természeti kapcsolatokat és a természet jelentését az ember számára.

II. Dolgozzon a témán

1. A természet sokfélesége és osztályozása.

Mi a természet? (Minden, ami körülvesz bennünket, és nem emberi kéz alkotta.) 2. DIA

A természetet élő és élettelen csoportokra osztják vagy osztják.

Munka kártyákkal: oszd meg élő és élettelen természetre

2. Hogyan lehet megkülönböztetni az élő és az élettelen természetet? 3-9. DIA

3. Mi a neve az élő természetet vizsgáló tudománynak? (Biológia.)

Egy bizonyos királyságban, egy bizonyos államban éltek - voltak... Nem - nem, nem király és királynő... Mindegyik királyság különleges. Nincsenek messze, de mellettünk, körülöttünk... Ez az élő természet négy birodalma. 10-15. DIA

Testnevelés perc.

Srácok most figyelmesen figyeljük meg, hány gombát gyűjtöttünk:

Az őszi erdőbe az ösvény mentén

Viseljük a kosarunkat.

Szedjünk gombát - mézes gombát,

Russulák és vargányák.

Légyölő galóca felöltözve

Élénk piros mintákkal,

A sáfrányos tejsapka a levelekben rejtőzik

A vargánya hummockon áll.

Egész nap az erdőben sétáltunk,

Nagyon sok gombát szedtünk.

Melyik birodalomhoz tartozik a virág (növények), a nyúl (állatok), a gomba (gomba) és az utolsó rajz (baktériumok)?Munka kártyákkal

4. Beszélgetés „A természet jelentősége az emberek számára” témában. 16-22. DIA

És milyen természethez tartozik az ember: élő vagy élettelen (Az ember az élő természethez tartozik.)

Ha az ember jó dolgokkal jön az erdőbe, és nem rongálja meg a fa törzsét vagy gyökereit, akkor a gombák nem pusztulnak el, az állatoknak lesz mit enniük, és maga az ember sem tér vissza üres kosárral az erdőből. .

És ha valaki gonoszul jön be az erdőbe, ágakat tör le, vagy késsel kivág egy fatörzset, mi lesz? (A fa meghal. Nem lesz gomba, a mókusnak nem lesz mit ennie.)

Igen, mindenkinek rosszabb lesz. Rosszabb lesz az ember számára, mert a növények megtisztítják a levegőt a portól, és az embernek, akárcsak a növényeknek, szüksége van rá a légzéshez. Az ember számára pedig nagy jelentőséggel bír a környező természet.

Nézd meg az őszi csokrot. Milyen érzéseket vált ki belőled? (Kedveljük őt.) Ez azt jelenti, hogy a természet a szépség forrása (a második referenciajel kialakul). Mit szeretsz még a természetben?

Szeretsz úszni folyóban vagy tóban? Miért? (Egészségesebbé válsz, izmaid erősödnek.) Ez azt jelenti, hogy a természet az egészség forrása (a harmadik alátámasztó jel kialakul).

A természet különféle érzéseket vált ki: örömöt, meglepetést, örömöt és néha szomorúságot. Ha egy letört ágat, egy eldugult rugót látunk, milyen érzések támadnak fel benned? (Sajnáljuk őket, szeretnénk segíteni.)

És amikor megcsodáltad az őszi erdő szépségét, milyen érzés fogott el? (Öröm, meglepetés.)

Károsítanád a természetet? (Jót akarok tenni, nem akarok veszekedni senkivel. A természet szeretete, a vele való törődés kedvesebbé teszi az embert.).

- A tanár felolvas egy részletet Samet Vurgun azerbajdzsáni költő verséből:

Sétáljunk lassan a réten.

És köszönj minden virágot

A virágok fölé kell hajolnom,

Nem tépéshez vagy vágáshoz,

És látni a kedves arcukat

És mutass nekik kedves arcot.

Részlet B. Zubkov könyvéből

Ősz. A levelek elszáradnak és megsárgulnak. Csak nem akarom, hogy a levelek elváljanak a fától - De a szél megerősödik, megpróbálja letépni a leveleket és a hideg földre dobni. De a szélének egyik levele meggörbült, majdnem csővé görbült. A levélcső kerek oldalait kiteszi a szélnek a szél minden oldalról ráfúj, de nem tudja letépni. Miért?

Csináljunk egy kísérletet, srácok! Fogja meg egy papírlap széleit, és emelje fel. A lap azonnal meghajlik. Tekerje a papírt egy csőbe. Szorosan feltekerjük. Most próbáljon meg hajlítani és eltörni egy ilyen csövet. Nehéz? Ez ugyanaz! Ezért a szél tehetetlen a csővé hajlított lepedővel szemben.

Egy napon egy ember látott egy ilyen levelet. És eszembe jutott egy híd ötlete a folyón, szintén levélcsőszerű. Egy nagy híd, ezer méter hosszú. A kapott híd nagyon erős. Mert úgy nézett ki, mint egy falevél, erős, merev csővé hengerelve. 23. DIA

III Konszolidáció

Nézd meg a képeket, és válaszd ki a képhez illő mondatot. DIA 24-29

  • A természet védi egészségünket.
  • A természet elvarázsol minket szépségével.
  • A természet meleget, fényt, levegőt, vizet és élelmet ad nekünk.
  • A természet különféle anyagokat ad nekünk a gazdálkodáshoz.
  • A természet a felfedezés örömét adja nekünk.
  • A természet kedvességre tanít minket.

IV Házi feladat: írj egy füzetbe, készíts egy rajzot, amely tükrözi az ember természet iránti érzéseit.

V Reflexió.

kitaláltam

Érdekes volt számomra

tudni akarom


Szakaszok: Biológia

Az óra céljai:

  1. A tanulók megismertetése az élő szervezetek birodalmával.
  2. Adjon képet az élő szervezetek sokféleségéről.
  • bővíti a tanulók ismereteit a tárgyban;
  • fejleszti a tanulók figyelmét és megfigyelőkészségét; kíváncsiság és érdeklődés a téma iránt;
  • gondoskodó attitűd kialakítása a természet iránt.

Felszerelés: számítógép, TV, szóróanyagok: „Állatok és növények osztályozási sémája”, „Az élet sokfélesége a Földön” előadás.

Az órák alatt

I. Bevezető rész.

Idő szervezése. (ellenőrzöm a gyerekek felkészültségét az órára)

II. A lecke fő része. Új anyagok tanulása.

Helló. Ma egy szokatlan leckénk van. Témája a „ Az élő szervezetek sokfélesége.”

(1. dia)

Sokat, sokat beszélhetünk az élő természet sokszínűségéről... De, hogy őszinte legyek, van időnk bőven... Elvégre biológia órákon fogod tanulni az élő természetet az iskolai évek során. Ma emlékezni fogunk arra, amit már tud az élő természetről, és tanulunk valami újat és érdekeset.

(2. dia)

Kezdjük a leckét a „Bemelegítéssel”.

(3. dia)

A gyerekek „bemelegítő” kérdésekre válaszolnak

  1. Mit tanul a természetrajz?
  2. Mi a természet?
  3. Nevezze meg az élő szervezetek jellemzőit!
  4. Mikor kezdődött az élet kialakulása a Földön?
  5. Mi az élő szervezetek szerkezeti egysége?

A gyerekek válaszolnak a kérdésekre, kölcsönösen javítva és kiegészítve egymást.

Élő szervezetek hatalmas világa vesz körül bennünket. A tudósok több királyságra osztják őket - nagy csoportokra.

1. Baktériumok.

2. A legegyszerűbb.

4. Növények.

5. Állatok.

(4. dia)

Az első birodalom, amelybe megismerkedtünk, a Baktériumok birodalma.

(5. dia)

Ezeknek a szervezeteknek körülbelül 2500 faja van a Földön. Nekünk csak nagy nagyítással láthatóak. A baktériumok világa rendkívül változatos, hiszen formájukban, méretükben, és legfőképpen a természetben betöltött szerepükben különböznek egymástól. És ezeknek a mikroszkopikus élőlényeknek a szerepe nagyon-nagyon nagy. A tudósok „bolygónk rendezőinek” nevezik őket, mert nekik köszönhetően az elhalt szervezetek elpusztulnak, és eltűnnek a Föld színéről. A baktériumok szerepe nagy a veszélyes betegségek emberre és állatra való átvitelében. Tekintse meg a fényképeket és rajzokat azon a dián, amelyen ábrázolják őket.

A következő királyság a protozoák birodalma.

(6. sz. dia)

A baktériumok és a protozoonok egysejtűek. A baktériumsejtnek nincs magja, de minden más szervezet sejtjének van magja.

Ezek az élőlények leggyakrabban vízi környezetben találhatók. Ők is nagyon kicsik, de ahogy a diánkról látjuk, sokféleségük is megkülönbözteti őket, és 40 000 faj van belőlük a Földön.

(7. dia)

Természetesen mindenki ismeri a gombát: vargánya, vargánya, rókagomba, légyölő galóca, gombagomba... De nem mindenki tudja, hogy a gombák birodalmába tartozik még a fákon élő tincsgombák, az élesztő, amelyet finom piték sütéséhez használnak, valamint penészgombák. Összességében a tudósok körülbelül 100 000 gombafajt számolnak.

Látod, hogy a gombák között vannak mikroszkopikus formák is. A gombák a természetben is fontos szerepet töltenek be. És szeretném újra és újra elismételni, hogy a természetben NINCS extra organizmus!!!

(8. dia)

Bemutatjuk figyelmükbe a természet egyik legszebb birodalmát - ez a Növények birodalma. 350 000 fajt foglal magában.

Meghívom Önt, hogy nézze meg, hasonlítsa össze és gondolja át, miben különböznek a diákon látható növények.

(8-4. dia)

Gyerekek válaszolnak.

A növényvilág képviselői abban különböznek a többi többsejtű élőlénytől, hogy a fényben szén-dioxidból és vízből tápanyagot képeznek (a gombák és állatok csak előkészített táplálékot szívnak fel). A növényeket több nagy csoportra osztják: algák, mohák, páfrányok, tűlevelűek, virágok.Összesen mintegy 350 ezer faj található a növényvilágban. Vannak köztük kicsik és nagyok. A virágos növények közül a legkisebb növény az úszó békalencse Ausztrália vizeiből - hossza 0,6 mm, szélessége 0,33 mm. A legmagasabb tűlevelű növény a sequoia. az egyes fák magassága eléri a 80-100 m-t.

Összefoglalva: a növényeket több csoportra osztják, amelyek méretükben és formájukban különböznek egymástól, fajuktól és növekedési körülményeiktől függően.

Arra kérem a gyerekeket, hogy vegyék fontolóra a „Növényosztályozási sémákat”, és készítsenek hasonló diagramot a következő szavakból: tűlevelűek, gyöngyvirág, növények, lucfenyő, eper, fenyő, virágzás.

(15. dia)

Az Állatvilág 1 millió 500 ezer fajból áll.

(16-23. dia)

Ez a legváltozatosabb királyság, mert olyan sok van benne. Képviselői az egész világon elterjedtek.

Milyen állatokat ismersz? Mit esznek?

Megkülönböztetni gerinctelenek és gerincesekállatokat. Az előbbieknek, ahogy a neve is sugallja, nincs gerince, míg az utóbbiaknak van. A gerinctelenek közé tartozik férgek, puhatestűek, tüskésbőrűek, ízeltlábúakés néhány más állatcsoport. A gerincesek azok halak, kétéltűek, hüllők, madarak, emlősök. Tekintsük az „Állatok osztályozási sémáját”, és készítsünk hasonló diagramot a következő szavakból: gerinctelenek, madarak, lepkék, veréb, béka, varjú, kétéltűek, állatok, gerincesek, rovarok.

Itt ér véget az élőlények sokféleségével való ismerkedésünk.

Kérem Önt, hogy nyújtsa be a „Növények és állatok osztályozási rendszerét”, valamint az Ön által összeállított sémákat.

III. Házi feladat: nézze meg a képeket a 110-111. oldalon. Készíts egy üzenetet, egy mini-esszét kedvenc állatodról.

IV. A lecke utolsó része.

Leckénk a végéhez ért. Végezetül szeretném elmondani, hogy a sokszínű természeti világ nagyon sérülékeny, és minden országban körültekintő és figyelmes hozzáállást igényel.

(24. dia)

Ez a csúszda mindannyiunkat arra ösztönöz, hogy vigyázzunk a Földre, közös otthonunkra.

(26. dia)

Viszontlátásra! A lecke véget ért. Köszönöm a figyelmet!

Hivatkozások (25. dia):

„Természettörténet – 5. osztály”, A. A. Pleshakov, N. I.

Munkafüzet a „Természettörténet” tankönyvhöz

Fényképeket és rajzokat találtunk a GOOGLE kereső segítségével.

Amikor az élő és az élettelen természet közötti különbségekről beszélünk, célszerű elképzelnünk egy követ és egy macskát vagy egy kutyát. Vannak különbségek, és nyilvánvalóak. Hogyan határozza meg őket a tudomány?

NAK NEK különösen egy élőlény-ben-but-ness a következő folyamatokat hajtja végre, amelyek gyakorlatilag minden élő or-ga-niz-anyánál jelen vannak: pi-ta-nie, lélegzetvétel, termelés, szaporodás, mobilitás, ingerlékenység, alkalmazkodóképesség, növekedés és fejlődés.

Kétségtelen, hogy a kő mozgékony lehet, ha eldobják, szaporodhat, ha eltörik, sőt nőhet is, ha Cree - ilyen természetűvé vált és telített sóoldatban él (1. ábra).

Rizs. 1. Akciók kővel

Ehhez külső befolyásra van szükség, míg a kő nem valószínű, hogy az ilyen igazságtalanságtól pisilni kezd, irritál és sóhajt. Az élő és élettelen dolgok sajátosságaiban az élőlények ugyanazokat a tulajdonságait találják meg, amelyek már semmivel sem re-pu-ta-eat. Mik ezek a tulajdonságok?

1. A szervekben és sejtjeikben ugyanazok a kémiai elemek vannak, mint az élettelen természet testeiben. De az élőlények sejtjeiben is van or-ga-no-che-substances, ami ilyen nevet kapott, mert először voltál élőlényekből, az or-ga-low- mov. Ezek a fehérjék, zsírok, szénatomok és magok. Ezek az anyagok erős szerkezeteket alkotnak (2. ábra).

Rizs. 2. DNS-molekula

Az or-ga-no-anyagok azonban csak a ketrecben biztosítják az élet megnyilvánulásait. Ráadásul az or-ga-niz-mov életében a legfontosabb szerepet elsősorban a nuk-le-i-no-vym sour-lo-there és a white-kam adja. Biztosítják a szervezet összes folyamatának ön-mo-re-gu-la-cióját, ön-mo-re-pro-from-ve-de tudását, tehát magát az életet.

Ne feledjük: a fehérjék, zsírok, szénhidrogének és nukleinsavak az élet fő összetevői.

2. A fő szerkezeti és funkcionális egység szinte minden élő orga-nis-movs megjelenik sejt. Majdnem azért, mert a Földön jól érzik magukat a vírusok, amelyek az élet nem sejtes formáját képviselik. Az or-ga-low-mah-ban, amelyben sok sejt van - sok sejt pontos, a sejtekből szövetek képződnek, szövetek keletkeznek vannak szervek, amelyek viszont egyesülnek a szervrendszerben (3. ábra). ).

Rizs. 3. A sejtek egyesítése szervrendszerré

Az or-ga-nis-moves szerkezetének és funkcióinak ilyen szívóssága biztosítja a stabilitást és a normális pro-te-teka-nie életet.

3. Anyagcsere- ez az összes kémiai reakció összessége, az anyagok minden átalakulása, amely az ivás és a légzés során a külső környezetből a szervezetbe kerül. A Bla-go-da-rya rólam-kút-anyagok megőrzik az élet-nem-el-tel-de-szilárdság és az élet integritásának folyamatait. or-ga-niz-ma, a belső környezet stabilitása a sejtben és általában az or-ga-niz-me-ben. Vagyis az anyag- és energiacsere biztosítja az állandó kapcsolatot a szervezet és a környezet között, életének fenntartását (4. ábra).

Rizs. 4. A test és a környezet kapcsolata

4. Szorzás. Az élők közül mindig az élő jelenik meg. Ezért a kérdés: „Mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás?” általános biológia neva-feleségek számára. Végül a csirke még mindig reprodukálja a csirkét, az ember pedig az emberi ka-t. Ezért az élet hasonló lények újrateremtésének vagy önmaga újratermelésének tekinthető (5. ábra). Ez pedig nagyon fontos tulajdonsága az életnek, ami biztosítja az élet létezésének folytonosságát.

Rizs. 5. Szaporodás

5. Ha megüt egy követ, az nem reagál és nem reagál semmilyen módon. Ez a trükk nem működik kutyával: a ragadozó reagál az agresszióra. Mert az élőlények aktívan reagálnak a külső környezet tényezőinek hatására, oly módon nyilvánulva meg -zom, ingerlékenység. Ez az a zavarhatóság (6. ábra), amely lehetővé teszi az or-ga-niz-mam számára, hogy ori-en-ti-ro-v-t-sya a környezetben, és ezért életben maradjon az általam teremtett körülmények között. Még a mozgáshiányos növények is reagálhatnak a változásra. Sokan képesek leveleket növeszteni száz nap irányába, hogy több fényt kapjanak, és vannak, akik például, ha megérintik, összegömbölyödnek a levelek. Ez is a betegség megnyilvánulása.

Rizs. 6. Ingerlékenység

6. Fitness. Ha odafigyel a zhi-ra-fa megjelenésére, láthatja, hogy ideálisan alkalmas a nyu létezésére az afrikai sa-van körülményei között. A hosszú nyak segít neki táplálékot szerezni ott, ahol senki sem tud hozzájutni, a hosszú lábak pedig segítenek neki gyorsan futni és leküzdeni a ragadozókat -ni-kov (7. ábra).

Rizs. 7. Zsiráf alkalmazkodóképessége

De Ark-ti-kában a zsiráf nem tud túlélni, de a fehér méz jól érzi magát ott (8. ábra).

Rizs. 8. Jegesmedve adaptáció

7. Sok éven át segíthetünk a sub-sab-nek az or-ga-niznek, és így hívják evolúció. Az evolúció az élet másik fontos tulajdonsága.

8. Élni or-ga-niz-mi azokkal a-nincs nekem idővel, leggyakrabban ne-ra-ti-mo. Ezeket hívják idő.

A fejlődés általában a növekedéssel, a testtömeg vagy annak méretének növekedésével jár, de új sejtek megjelenésével jár.

Az evolúció is fejlődés, de nem egy bizonyos orga-niz-maé, hanem az egész élővilágé. A fejlődés általában az egyszerűtől az összetett felé halad, és a szervezet nagyobb képessége felé halad a környezet nia. Ez biztosítja, hogy sok élőlény megfigyelhető ma.

Megvizsgáltuk az élő és az élettelen természet közötti különbségeket, megismerkedtünk az élő szervezetek általános tulajdonságaival. Legközelebb a bolygónkon élő sokféle élőlényről és az élet alatti szervezetek szintjéről fogunk beszélni.

Bibliográfia

  1. Pasechnik V.V. Biológia. Baktériumok, gombák, növények. 6. osztály - M.: Túzok, 2011 - 304 p.
  2. Bakhchieva O.A., Klyuchnikova N.M., Pyatunina S.K. és mások Természetrajz 5. - M.: Oktatási irodalom, 2012
  3. Eskov K. Yu. és mások Natural History 5, szerk. Vakhrusheva A.A. - M.: Balass, 2013
  4. Pleshakov A.A., Sonin N.I. Biológia. Bevezetés a biológiába. 5 fokozat - M.: Túzok, 2013.
  1. „Tepka.ru” internetes portál ()
  2. „Uchitelbiologii.ru” internetes portál ()
  3. „Tepka.ru” internetes portál ()

Házi feladat

  1. Milyen folyamatok rejlenek minden élő szervezetben?
  2. Mi az anyagcsere, és mihez járul hozzá?
  3. Mi a kapcsolat a fejlődés és az evolúció között?


Előző cikk: Következő cikk:

© 2015 .
Az oldalról | Kapcsolatok
| Oldaltérkép