Главная » Маринование грибов » Загадки про семью на английском языке. Загадки Про Животных на Английском (16 Загадок с Переводом)

Загадки про семью на английском языке. Загадки Про Животных на Английском (16 Загадок с Переводом)

Урок-игра на тему «Покупки». 4 класс

Цели и задачи:

Практическая : систематизировать лексический и грамматический материал.

Обучающие:

учить монологической и диалогической речи учащихся;

формировать навыки чтения и аудирования;

Развивающие:

развитие языковых навыков;

развитие познавательной и мыслительной деятельности;

Воспитательные:

воспитывать умение работать в коллективе;

усидчивость, внимательность, активность.

Урок обеспечивает:

активность учащихся – необходимое условие успешности обучения;

мотивирует развитие познавательного интереса школьников к иностранному языку.

Тип урока: игра.

Методы и методические приемы: отбор участников происходит во время проведения первого отборочного тура при помощи вопросов. Учащийся, который первым поднял руку и дал, правильный ответ, становится участником. Каждому участнику, прошедшему в следующий тур, дается «звезда», сделанная из бумаги. Набравший меньшее количество «звезд» по итогам каждого тура, выбывает из игры. По окончании игры определяется победитель, набравший большее количество «звезд».

Оборудование: презентация, «звезды».

Ход урока

I. Организационный момент .

Good morning, children! Sit down, please. I am glad to see you.
Who’s on duty today?
Who’ s absent today?
What date is it today?
How are you?
I’m very well today. Let’s begin our lesson. Today we’ll speak about shops and shopping, food.

II. Основной этап.

    Ответьте на вопросы:

Do you like to go shopping?

What kinds of shops do you know?

How many shops are there in your area?

Do you like cooking?

What is your favourite food?

Do you know any recipes?

What is the usual English breakfast?
Do you eat cornflakes with tomatoes and mustard?
What do they eat for lunch?
When do English have their dinner?

What do they have for supper?
What is “Russian tea”?
What do you usually have for breakfast?

    Игра “GUESS the WORD” .

Teacher: Yesterday I went shopping too. There are some things in my bag. Do you want to learn what in the bag is?

Pupils are curious and ask questions:

Is there a bottle of lemonade?

Is there a box of sweets?

Is there a jar of coffee?

Is there a bar of chocolate?

(There is a can of Coke, A bar of chocolate, a packet of tea, a packet of peanuts)

    Переведите на английский:

Много яблок
Немного кофе (но достаточно)
Немного магазинов
Много денег
Несколько булок хлеба
Немного пельменей
Очень много цветов
Немного покупателей
Очень много снега

    Физкультразминка .

    Тест How many words do you know?

    Заполните список.

III. Подведение итогов.

My dear friends you are so good and clever today. Thank you for the work. (Награждениепобедителей). At home you’ll read an interesting text “English Meals”.
The lesson is over. Good bye.

Муниципальное общеобразовательное учреждение

«Средняя общеобразовательная школа № 33»

Конспект

урока по английскому языку по теме «Shopping » («Покупки»)

в 6 классе

подготовила

учитель иностранных языков

Лепехина Татьяна Михайловна

г. Кемерово

2011

Коммуникативная цель урока :

Совершенствование речевых навыков, актуализация изученного материала по теме.

Задачи урока:

Практическая:

1) семантизация лексики;

2) совершенствование фонетических навыков;

3) развитие навыков диалогической речи;

4) тренировка навыков аудирования.

Познавательная : Расширение лексического кругозора.

Развивающая: Развитие фонематического слуха, произвольного внимания, зрительного восприятия.

Воспитательная : воспитание культуры и вежливости, интереса к изучаемому предмету.

Тип урока: комбинированный, урок закрепления знаний.

Форма урока: стандартная

Оснащение: таблички с названиями магазинов, картинки, магнитофон

Ход урока

I ) Организационный момент.

Good morning, children! I am glad to see you. I hope you are fine. How are you, children?

T- P1, P2, P3

What is the date today? What day of the week is today? Who is absent from a lesson? Why is he (she) absent? What’s the weather like today? What’s temperature today? Are you ready for a lesson?

II) Речеваязарядка.

Введение в языковую среду. Постановка задач урока

Our theme is « Do you like to go shopping?»

What are we going to speak about? (Детиотвечают).

Yes, quite right. We are going to speak shops and shopping.

Do you often go to the shop?

What kind of shops do you know? (Детиотвечаютнавопросы).

We’ll repeat our words, we’ll make up the dialogues and we’ll go shopping.

III) Фонетическаязарядка.

Let’s begin with our song.

Звучит песня “Hippe ty Hop”(учащиеся слушают без зрительной опоры и поют):

IV) Семантизациялексики.

А)Well, and now tell me please, what kind of shops do you know. Дети называют виды магазинов, я вывешиваю картинки и названия (можно с транскрипцией) на доску.

Great!

В) Look please! I have some words, but I don’t understand the spelling of these words. Help me please ! Read !

На карточках даны буквы, дети составляют из букв слова и словосочетания и произносят их. Карточки могут быть такими:

A s g e r c o r

A t c n r o a

A p s p o h r e

A o f a t e t e p c k a

A a j r f o f c f e o e

С) Аудирование.

Listen to the dialoges about Mrs Brown and say what shops did she go?

Слушают диалоги, записанные на кассету и называют магазины.(P . 127)

D) Answer my questions!

Do you often go to the shop? What shops do you visit more often? As for me, I go to the green grocery’s more often . And you?(опрашиваюнесколькоучеников).

Do you often go to the baker’s? Howoften do you go to the butcher’s ? What can we buy here?

How often do you go to the greengrocery’s? What can we buy at the greengrocery’s? Ит. д.

E) Open please your books at p. 129, ex. 5. (отчитатьсловапоучебнику)

F) And now take a picture and say where and what can you bay.

На доске прикреплены картинки с изображением различных видов магазинов и их названия. Дети берут картинки с изображением продуктов и прикрепляют их к соответствующему магазину.

VI ) Заключительный этап. Подведение итогов.

Thank you for your work, you were very active, it was such a pleasure to work with you. Have a nice day. Goodbye !

Список использованной литературы

1. Кузовлев В. П., Лапа Н. М. и др. Английский язык. Учебник для 6 класса. М.: Просвещение, 2007

2. Кузовлев В.П., Лапа Н.М. Английский язык. Книга для учителя к учебнику для 6 класса. М.: Просвещение, 2007

Предварительный просмотр:

Поурочное планирование урока английского языка

в 5 классе

Дата: 13.05.2015г.

Учитель: Татьяна Сергеевна Величко

Тема урока: «Виды магазинов в Великобритании»

Цель урока: Активизировать речевую и познавательную деятельность учащихся, используя метапредметный подход в обучении.

Задачи урока:

  1. Семантизация новых лексических единиц по теме «Магазины»;
  2. Развитие навыков чтения, говорения, письма и аудирования;
  3. Развитие творческих способностей учащихся при создании проектов;
  4. Формирование навыков использования полученные знаний на практике, привитие интереса к английскому языку.

Ход урока:

1 этап – Организационный момент:

Речевая зарядка – повторение темы «Продукты», игра на знакомство «Снежный ком».

Цель – сформировать дружескую атмосферу в детском коллективе, сплочённость.

До начала урока детям раздаются карточки с изображением продукта питания. Задача учеников состоит в том, чтобы прежде чем назвать своё имя и продукт, вспомнить имена и карточки всех своих предшественников. Начинает и оканчивает игру учитель.

Учитель: Hello, pupils! I’m glad to meet you. My name is Tatiana Sergeevna. Today I’ll be your English teacher. How are you? Are you ready to start? Sit down, please.

Let’s play a game! Do you like games? Наша игра называется «Снежный ком». Ребята, вы знаете, как вылепить снеговика? Что для этого нужно? Правильно – нужно слепить много снега, или снежинок, вместе. Представьте, что вы тоже снежинки. И нам нужно сформировать с вами дружную команду. У себя на партах вы видите карточки с изображением еды. Вы будете по очереди называть своё имя и то, что изображено на вашей карточке. Но перед этим назовёте имена и продукты своих предшественников. Stand up, please. Make a circle and take your cards. I’ll be the first one.

Hello! I’m Tatiana Sergeevna, I have an apple.

Pupil 1: Tatiana Sergeevna, apple. Maxim, banana. (and so on…)

В конце игры учитель называет имена всех ребят, знакомясь с ними.

Nice to meet you, children! Sit down, please.

2 этап – Введение учащихся в тему урока:

Учитель: Ребята, а где можно купить те продукты, которые изображены на ваших карточках? Правильно, в магазинах.

What shops do you know? (ответы учеников) The topic of our lesson is “Shopping”.

Open your books at page 106 and look at Ex. 1a . There you can see the names of the shops. Use your vocabulary at page ____ to find up the translation.

Now look at the blackboard, please. At the pictures you can see different types of shops and their names below. Match the pictures with the shops. (slide 1)

Let’s check the task. What shop is it? (ответы учеников, на слайде под картинками появляются названия магазинов). По-очереди читают их.

Учитель: Now answer the questions:

  1. What’s your favourite shop?
  2. What do you usually buy in the shop?
  3. How often do you go shopping?

3 этап – Работа с лексикой, закрепление:

Доска разделена на три графы:

1 – clothes shop (группа 1)

2 – toy shop (группа 2)

3 – food shop (группа 3)

В каждой категории 4 слова. Ученики, как можно быстрее, подбегают к доске и записывают вещь/продукт/игрушку, которую можно купить в магазине. Дети делятся на три мини-группы для работы над проектом в зависимости от того, в какую категорию они записали слово.

Учитель: Now come to the blackboard and write down only one word in any category, please.

Учитель предлагает представить, что дети отправляются в виртуальное путешествие в Лондон за покупками. Каждой команде дают карту Лондона с нанесёнными на неё магазинами. Задача детей – подписать названия магазинов. В каждом слове есть по одной подсказке. Затем один из участников каждой группы представляет свою карту, рассказывая о посещённых магазинах, начиная cо слов: At the map we can see…

Карты трёх мини-групп прикрепляются к доске.

4 этап – Введение вопроса «Сколько это стоит?»

Учитель: Imagine we are in London and are going shopping. I’d like to buy a souvenir for my friend. How much does it cost? – сколько это стоит? На слайде картинки с ценами товаров.

Now open your books at page 113 and look at Ex. 1. What’s this? What is coin? What British coins do you know? (ответы учеников) – на слайде краткая информация о британских монетах. Задание ученикам даёт учитель: он даёт каждой группе учащихся набор монет и просит сопоставить их с нарисованными, определить их номинал.

Закрепление лексики: Упр. 2 стр. 113: Работа с рисунками продуктов – How much does it cost?

5 этап – Работа в группах – разыгрывание диалогов

Группы получают диалоги по темам «Clothes», «Food», «Toys», выбирают двоих представителей от каждой группы, которые представляют диалог. Вариант диалога – на слайде.

  1. Clothes shop

SA: May I help you?

SA: What colour?

SA: 4£, 95 pence, please.

C: Here are 5 £.

  1. Food shop

SA: May I help you?

SA: Black or milk?

SA: 1£ 97 pence

C: Here are 2 £.

  1. Toy shop

SA: May I help you?

SA: 1£ 99 pence

C: Here are 2 £.

6 – Подведение итогов урока. Закрепление лексики урока. Выставление оценок.

Учитель: I can buy bread there - … (food shop)

I can buy trainers there - … (sport shop)

И т.д.

Д/з. Выучить диалоги в парах.

Учитель: Ребята, что нового вы узнали сегодня на уроке? Вы сможете теперь пользоваться этими знаниями и смело ехать за границу.

I wish you good luck. The lesson is over. Good bye!

Предварительный просмотр:

Чтобы пользоваться предварительным просмотром презентаций создайте себе аккаунт (учетную запись) Google и войдите в него: https://accounts.google.com


Подписи к слайдам:

Учитель: Татьяна Сергеевна Величко Красноармейский район Do U speak English? ;-)

Тема: “Shopping” 5 класс

Florist’s Chemist’s Jeweller’s Bookshop Newsagent’s Greengrocer’s Supermarket Record shop Fast food restaurant Clothes shop Shoe shop Toy shop Match – сопоставь картинку и слово

Florist’s Chemist’s Jeweller’s Bookshop Newsagent’s Greengrocer’s Supermarket Record shop Fast food restaurant Clothes shop Shoe shop Toy shop Record shop Jeweller’s Chemist’s Book shop Clothes shop Florist’s Match – сопоставь картинку и слово

Florist’s Chemist’s Jeweller’s Bookshop Newsagent’s Greengrocer’s Supermarket Record shop Fast food restaurant Clothes shop Shoe shop Toy shop Greengrocer’s Fast food restaurant Toy shop Newsagent’s Shoe shop Supermarket

Answer the questions What’s your favourite shop? My favourite shop is……. 2. What do you buy in the shop? I usually buy……. 3. How often do you go shopping? I go shopping……. (every day / every week / often / never)

s _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ l _ _ _ _ _ s _ _ _ _ _ y s _ _ _ _ _ _ o _ _ s _ _ _ _ _ _ k s _ _ _ c _ _ _ _ _ _ ’ _ _ e _ _ _ _ _ _ _ ’ _ _ _ o _ s _ _ _

s _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ r _ _ _ _ _ _ _ _ _ ’ _ _ _ o _ s _ _ _ _ _ _ t _ _ _ s _ _ _ _ _ _ k s _ _ _ _ _ y s _ _ _ _ h _ _ _ _ _ ’ _ s _ _ _ s _ _ _

c _ _ _ _ _ _ s _ _ _ _ a _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ o _ s _ _ _ _ _ _ r _ _ _ ’ _ _ _ y s _ _ _ _ h _ _ s _ _ _ b _ _ _ s _ _ _ s _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

At the map we can see ……. (shops) How much does it cost? – Сколько это стоит? 1 £ = 100 p 1 фунт = 100 пенсов

British coins t wo pounds 2 £ one pound 1 £ f ifty pence 50 p twenty pence 2 0 p ten pence 1 0 p five pence 5 p two pence 2 p o ne penny 1 p

SA – shop assistant (продавец) C – customer (покупатель) SA: May I help you? – C: Yes, please. I’d like to buy… . – I’m looking for… . – SA: What colour ? C: How much does it cost? – SA: 1£ 99 pence C: Here are 2 £. – SA; Thank you, it’s your change 1 penny – Dialogue могу ли я вам помочь? я бы хотел купить я ищу Сколько это стоит? Возьмите, пожалуйста ваша сдача

Thank you for the lesson!  Good luck and good bye!

Предварительный просмотр:

Clothes shop

SA: May I help you?

C: Yes, please. I’m looking for a hat.

SA: What colour?

C: Red, please. How much does it cost?

SA: 4£, 95 pence, please.

C: Here are 5 £.

SA: Thank you, it’s your change – 5 pence.

Food shop

SA: May I help you?

C: Yes, please. I’d like to buy a bar of chocolate.

SA: Black or milk?

C: Black, please. How much does it cost?

SA: 1£ 97 pence

C: Here are 2 £.

SA; Thank you, it’s your change 3 pence.

Toy shop

SA: May I help you?

C: Yes, please. I’d like to buy a teddy bear.

SA: What colour: white or grey?

C: Grey, please. How much does it cost?

SA: 1£ 99 pence

C: Here are 2 £.

SA; Thank you, it’s your change 1 penny.


Сулоева Ирина Ивановна
Учебное заведение: МБОУ "Арьёвская СОШ"
Краткое описание работы: Урок английского языка по учебнику М.В.Вербицкой - 3 классТема « Покупки» Тип урока: обобщающий по теме

Дата публикации: 2017-02-18 Конспект урока по английскому языку на тему: «Покупки» Сулоева Ирина Ивановна Урок английского языка по учебнику М. В. Вербицкой - 3 классТема « Покупки» Тип урока: обобщающий по теме

Просмотреть свитедельство о публикации

Конспект урока по английскому языку на тему: «Покупки»

Английский язык М.В.Вербицкая — 3 класс

Задачи: Развивать навыки чтения слов по транскрипции;

Практиковать учащихся в применении изученных лексических единиц и лексико-грамматических конструкций в речевых ситуациях;

Развивать навыки детального понимания диалогического текста (работа с текстом, восстановление пропущенных слов)

Совершенствовать навыки составления диалога с помощью опор;

Развивать навыки аудирования с опорой на картинки;

Совершенствовать навыки устной речи (монологической и диалогической)

Речевые образцы: Where can you buy books? What can you buy at the baker’s? I can buy cheese. I like cakes. I have got lemons.

Лексика: baker’s; greengrocer’s; supermarket; toy shop; chemist’s, newsagent’s.

Грамматика: аррles , some cheese .

Фонетика: [ei ] [ ʧ] [ í:] [ ʌ] [ b ]

Topic «Shopping»

Орг. Момент

T: Good morning, boys and girls. I am glad to see you again. How are you?

Pl: I am fine, thank you. Pl: Fine, thanks.

T: Who is on duty today?

Pl: I am.

T: Who is absent?

Pl: Sveta is.

T: What date is it today?

Pl: the 15 th , December.

T: What day of the week is it today?

Pl: Monday

T: Boys and girls, I have got a new dress. Guess, where I can buy it.

Pl: At the supermarket.

T: Yes, of course. And the topic of our lesson is shopping. (c лайд 1)

During the lesson we’ll repeat the words, ask and answer questions, read a dialogue, make up a dialogue. We have a lot of work today. (слайд 2)

  1. Фонетическая зарядка

2. We’ll begin with the most difficult sounds of the lesson.

Name,cake, Jake.

[ b] bread, butter, baker’s, buy

[ ʧ] much, chocolate, cheese, chips.

[ í:] ice-cream, dream, eat.

[ ʌ] honey, money, Bunny. (слайд3)

T; repeat the words all together.

T: read the words by chain. Well done.

4 Речевая зарядка.

Do you remember the poem with these sounds?

Pl: Yes, we do.

T: Let’s recite the poem. Sasha, listen to the poem and say only the last word of each line.

Hi, my name is Sam. I like to eat jam.

Her name is Lis. She likes to eat cheese.

My big brother Jake is fond of cake

And my sister Bunny eats too much honey

This girl Lola likes to drink cola

And this boy is Fred, he likes eating bread

But do you want to know the food that is my dream?

It’s chocolate cake with lots of whipped ice-cream. (слайд 4)

Good . Thanks .

3.Формирование лексических навыков.

T: My friends, I have got a new book. I see a lot of words there. Can you help me to read some words?

The first row: please, read the transcription.

The second row: change transcription into words.

The third row: translate the words. (слайд 5,6)

Good work. Thanks. (Marks)

  1. Let ’s have a rest . Stand up and play . (слайд 7)

4.Формирование навыков письма.

T: Well done. Continue our work. And of course, each thing is in different shop. Look at the board and write down the names of the shops. (слайд 8)

Tanya, read and write these words on the board. Ex.B p.39 will help us.

Fine. You haven’t made mistakes. Your mark is 5.

Before we’ll do another task I want you to do ex.11 p.67. This exercise will help us to do the next task.

Children, look at the board once more and write down the rest of the words into 2 columns – plural form. I want you to work in groups. At first look at the board, please and repeat the rule. (слайд 9 -11)

Pupils, read the answers and give me your sheet of papers.

The first group hasn’t got any mistakes. Fine, thanks.

The second group has got one mistake.

The third group has got some mistakes. Repeat the rule at home.

  1. Совершенствование навыков устной речи.

Sveta, help me, please. Ask pupils where we can buy different things

Look at the questions of ex. 11 p. 67

S: Where can we buy lemons?

Pl: At the greengrocer’s.

S: Where can we buy toys?

Pl: At the toy shop….

T: Well done. Your mark is 5. (слайд1 2)

And now, children, do ex. 12 p.67

Listen to the text very attentively and write down your answers into your copy- books. Check your answers. Look at the board. These are the right answers. (Marks)

Nikita, ask questions what we can buy at these shops.

N: What can we buy at the supermarket?

Pl: Lemons, shampoo, soap… (слайд 13)

T: Good work.

  1. Формирование навыков чтения

T: I see that you know a lot of words about shopping and you are ready to go shopping. Am I right?

Pl: Yes, of course.

T: Read the dialogue and try to understand it. ( слайд 14)

Do you understand the dialogue?

Pl: Yes, we do.

T: Look at the board. It is the same dialogue but some words are missing there. You have to complete the dialogue. Work in pairs, please. (слайд 15)

Let us check up your work. Max and Nastya, read the dialogue.

Fine. Thank you. Your marks are…

10 Формирование навыков диалогической речи.

T: Now it is time to make up your own dialogue. These words will help you. (слайд 1 6)

T: Your time is up. Be ready to listen to the dialogue and read your dialogues.

11. Проверка дом.задания.

T: You often go shopping with your mum. What do you usually buy there? Show your baskets. It was your home task. (слайд17)

Pl: (example): I like cheese and bananas. I have got milk and apples. I have got a doll and soap. (marks) Good work.

12 Релаксация.

I see you like shopping. Let’s sing a song. (приложение2)

Song «Hippety Hop to the corner shop»

Hippety Hop to the corner shop,

To buy some sweets for Sunday;

Some for you,

Some for me,

Some for sister Sandy.

Hippety Hop to the butcher’s shop,

To buy some meat for Monday;

Some for you,

Some for me,

Some for sister Sandy

Hippety Hop to the baker’s shop,

To buy some bread for Tuesday;

Some for you,

Some for me,

Some for sister Sandy

Hippety Hop to the grocer’s shop,

    Тема IN THE SUPERMARKET ”(на базе УМК “ Happy English . ru ” К.И.Кауфман, М.Ю.Кауфман)

    Цель урока: формирование и совершенствование продуктивных умений обучающихся по теме «Магазины. Покупки».

    Задачи урока:

Образовательные:

    Формирование языковых умений в рамках изучаемой темы ;

    Развитие аудио- фонемических навыков учащихся;

    Развитие умений учащихся оперировать известными понятиями,

    Контроль усвоения изученной темы.

Развивающие:

    Формирование способности и готовности вступать в иноязычное общение;

    Развитие различных видов памяти (вербальной, образной), внимания, коммуникативности, воображения;

    Развитие мыслительной деятельности, умения переноса знаний в новую ситуацию;

    Развитие языковой догадки.

Воспитательные:

Ход урока

I. Оргмомент

1. Приветствие

Т : Good morning . I am glad to see you. Let me begin our lesson with some riddles. If you guess them , you will know what we are going to speak about . Listen to me and think.

2. Определение темы урока учащимися по проблемному заданию, ознакомление учащихся с целями и задачами урока

    We do it in a special place.

    We do it very often.

    Usually women like to do it, men don’t like.

    We can’t do it without money or credit cards.

T: What is it?
P: Shopping
T: Yes, we are going t о speak about shopping. We`ll try to make up and act dialogues, to learn new words, t о listen to different stories and dialogues , to watch your presentations , t о write a test .We have a lot of work. Let’s start.

III .

а) активизация ранее изученной лексики по теме «Магазины. Покупки »

T: Do you like to go shopping?

What do you prefer to buy: clothes or food?

Do you go shopping alone?

Do you often go shopping?

б) отработка употребления местоимений some \ any

Т : We often use pronouns SOME and ANY with the nouns denoting products. Do you remember how to use them ?

P: We use some in positive sentences and any in negative and interrogative.

T: Now look at the Starboard and put the necessary pronoun. (упражнение представлено в виде слайда, учащиеся выполняют его с помощью интерактивной доски)

    There is …butter in the trolley.

    There aren’t ….apples in the fridge.

    Is there ….juice in the pack?

    There are ….pineapples in my bag.

    Are there ….doughnuts on the table?

    There isn’t … ham on the plate.

В) отработка вопросительных предложений в Future Simple

T: Good of you! I’m going to do shopping next Sunday. Will you ask me questions about my plans?

P:

    Will you go to the supermarket “ Magnit” ?

    Will you buy any sweets?

    Will you buy any dairy products?

    Will you go to the department store?

    What will you buy there?

Г) отработка типов магазинов и наименований товаров

T: Thanks. Now let’s revise the types of shops. Look at the Starboard, please.

(слайдовый тест на названия магазинов)

T: OK. We know the types of shops very well. But sometimes we do shopping in the other towns. Do you know how to find necessary building in an unknown town? Let’s play the computer game and then you’ll tell me the score.

(обучающая компьютерная игра-тренажер на английском языке на умение ориентироваться в городе, где нужно прослушать «ориентировку» и затем нажать предполагаемое место назначения. Если выполнено правильно, то начисляется 10 баллов; максимальное количество баллов 100)

T : Let s have a pause . ( физкультминутка )

Д ) работа с учебником

T: So, many people like doing shopping and our British friends are not an exception. Let’s do ex.6-7.p. 115.

Е ) контроль домашнего задания

T: Now let’s listen to your dialogues, which you’ve prepared at home.

(учащиеся разыгрывают диалоги, которые подготовили дома с помощью речевых клише, отработанных на предыдущих уроках)

Ж ) Аудирование Упр .9. с .116.

T: And now let’s listen to what Betsy never buys for her family and why?

З) Контроль полученных на уроке продуктивных умений.

T: I suppose that you go shopping quite often, don’t you? Now, who wants to tell us about your shopping experience?

(презентация учащегося по изучаемой теме и последующий контроль понимания)

T: Thanks a lot for your presentation. It is really interesting.

    What kinds of shops are there in Andrusha’s presentation?

    What kind of shop do you like most?

T: I want to present you some information about typical English shops. You’re to read the text and answer “True” or “False”. Look at the Starboard, please.

(получение новой информации о британских магазинах и ее интерпретация) текст для чтения и тест представлены в виде раздаточного материала.

The Corner Shop is a small shop on or near a street corner. They usually sell food.
Harrods i s a department store. It has 230 departments. It has a library, a bank. It is a very expensive shop. Sainsbury’s is the biggest of the supermarket chains. It suggests good food, wine, do it yourself goods.
Mark & Spencer is a chain store. It is a number of department stores which sell men’s and women’s clothing, home furniture, plants and food. The company has over 700 stores over the world.
The Body Shop sells perfumes, soap, shampoo, skin-care products for men and women.

    The corner shop usually sells food.

    «Harrods» i sn’t a very expensive shop.

    «Sainsbury’s» is the biggest of the sports equipment chains.

    «Mark & Spencer» has over 700 stores over the world.

    «The Body Shop» sells skin-care products for men and women.

T: And now it’s time to sum up what we have learned at the lesson. This test will show what you’ve learned at today’s lesson.

(выполнение теста) тест представлен в виде раздаточного материала, возможно использование в виде слайда для работы с интерактивной доской)

Test

1. Fish and chips is....................... food.

A) Russian
B) English
C) Italian
D) Chinese

2. P eople don"t eat................. when they are on a diet.

a) fruit
b) vegetables
c) fish
d) biscuits and sweets

3. You can buy a............... of sugar.

a) litre
b) kilo
c) bar

d) bottle

4 . Englishmen use.................. in the shops.

a) pounds and pence
b) roubles and kopecks
c) dollars and cents

d) dinars

5. Sausage is a...............product.

a) fish
b) meat
c) sweet
d) dairy

6 . We can buy bread at the............. ......

a) baker"s
b) grocer"s
c) fishmonger’s
d) greengrocer"s

7. If you want to make an omelet you need............ .....

a) eggs, salt, milk
b) ham, sugar, eggs
c) chips, sugar, flour

8. You can buy a mobile phone at……………………..

a) the chemist’s

b) the supermarket

c) the body shop

d) the electronic equipment centre.

9. …………….isn’t a fruit.

a) a banana

b) an apricot

c) a cucumber

d) a pineapple

T: Exchange your works. Check them up (the answers are on the screen). Put down the marks. Используется прием взаимоконтроля.

V . Подведение итогов

    Определение и разъяснение домашнего задания. Ex. A-b. P.116.

    Анализ и оценка итогов работы учащихся.

Результаты освоения учебного материала учащимися группы.

кол-во учащихся

в группе

выполнили тест

на употребление

местоимений без ошибок

набрали 100

баллов за игру

нашли правильное соответствие «правдиво-ложно»

выполнили заключительный тест без ошибок

12 чел

Вывод: анализ урока показал высокий уровень познавательной активности обучающихся, высокое качество усвоения предметных знаний, оптимальный уровень овладения универсальными учебными действиями.



Предыдущая статья: Следующая статья:

© 2015 .
О сайте | Контакты
| Карта сайта