Otthon » Hallucinogén » Megjegyzések a femp csomópontokhoz. téma: „mókás aritmetika”

Megjegyzések a femp csomópontokhoz. téma: „mókás aritmetika”

Önkormányzati költségvetési óvoda oktatási intézmény

óvoda No. 156 „Volzhanochka”, Uljanovszk

Módszertani fejlesztésleckejegyzetek

az elemi kialakításáról matematikai ábrázolások(FEMP)

az idősebb csoportban óvodás korú

„Repülés a „matematika” bolygóra.

Összeállította:

tanár 1- minősítési kategória

Iljina Ljudmila Dmitrijevna

Uljanovszk

2016

A program tartalma:

Cél : tanulj meg egyszerűen fogalmazni és megoldani matematikai feladatokés példák.

Feladatok:

    Nevelési:

Rögzítse a 9-es szám összetételét;

Tanulj meg komponálni számtani feladatokés számokkal rögzítik döntéseiket;

Erősítse a gyerekek geometriai formákkal kapcsolatos ismereteit.

    Nevelési:

Hozzájárulni a formációhoz mentális műveletek, aktiválja a beszédben az „összeadás, kivonás, plusz, mínusz, több, kevesebb, egyenlő” fogalmakat, az állítások indokolásának képességét;

    Nevelési:

- iránti érdeklődést ébreszteni matematika órákés a függetlenség.

Az óra típusa: tevékenység-utazás

Óra forma: GCD (elülső, egyedi egyenruha szervezet).

Időtartam: 30 perc

Résztvevők : 6-7 éves gyerekek, tanár, zenei vezető.

Felszerelés és anyagok:

Tájékoztató minden gyermek számára: számlálópálcák, geometriai formakészlet, egyszerű ceruza, vonalzó, illusztrált kártyák feladatokkal, kockás papírlap, érmek (dobozban csokoládé), 9 cm magas geometriai formákból készült ház diagramja;

Bemutató anyag: geometriai formákból készült ház rajza, boríték feladatokkal; kártyák matematikai jelek és számok képével, papír meghívó csillag, geometriai formák papírból.

Audiolejátszó, labda, mágneses tábla mágnesekkel.

Előzetes felkészítés:

Találós kérdések, logikai és egyszerű számtani feladatok megoldása, egyéni munka.

A gyerekekkel való munkavégzés módszerei és technikái:

Játék (használd meglepetés pillanatai);

Vizuális (illusztrált feladatok, diagramok használata);

Szóbeli (emlékeztető, utasítások, kérdések, egyéni válaszok gyermekektől);

Bátorítás, óraelemzés.

Az óra felépítése:

Lecke szakasz

Tartalom

Idő

1. Szervezeti bemelegítés

Célja a gyerekek motiválása. On ebben a szakaszban laza, barátságos légkört teremtettek a csoport összetartásához.

3-5 perc

2. Fő rész

Főleg az összes módszercsoport felhasználására épült: játék, vizuális, verbális, gyakorlati, amelyek ugyanazt a témát tükrözték, és szorosan összekapcsolódtak, és a hozzárendelt problémák megoldását célozták.

20-24 perc

3.Reflexió

Végrehajtás visszacsatolás a pedagógus által feltett kérdésekre adott gyermeki válaszok segítségével mindvégig együtt dolgozni osztályban.

3-5 perc

A lecke menete:

1.Szervezeti bemelegítés.

Pedagógus:

(Csillag van a padlón(1. melléklet)).

Srácok, nézzétek, egy sztár érkezett hozzánk, benne a „Matematika” távoli országának lakói kérnek segítséget. Beszámolnak róla, hogy egy gonosz boszorkány mindannyiukat egy magas kőtoronyba zárta. A lakókat csak néhány matematikai feladat megoldásával lehet felszabadítani.

Nos, a srácok készek segíteni a „Matematika” bolygó lakóinak?

Igen.

Foglaljon helyet az asztaloknál. Mindenkinek van egy papírdarab az asztalán egy feladattal.(2. függelék – rakéta). Ha helyesen oldja meg a feladatot, akkor megtudhatjuk, mit fogunk használni egy hosszú úton.

2. Fő rész.

Pedagógus:

Kitaláltad, mit kell tenni?

(gyerekek válaszai)

Jobbra! A számok sorrendben történő összekapcsolásához ceruzát kell használnia.

Milyen számmal kezdjük? (1).

Az 1-es szám után milyen szám következik (2) stb.

Kösd össze az összes számot sorrendben. Gratulálok!

mit kaptál?

(gyerekek válaszai)

Mindenki kapott egy rakétát.

Ezzel a rakétával hosszú utazásra indulunk a „Matematikusok” bolygóra.

(szól a dal mp 3- NiKiNiT "Repülés a Holdra.")

(boríték feladatokkal)

Itt vagyunk. Nézze, itt van egy boríték olyan feladatokkal, amelyeket el kell végeznünk, hogy kiszabadítsuk a helyi lakosokat.

+ ; - ; = ; > ; < .

    Feladat: "Méh"

Segítened kell a méhnek nektárt gyűjteni. A méhecske azokat a példákat veszi a vödörbe, amelyekben a válasz 9. Először meg kell oldani azokat a példákat (vonalzó vagy számlálópálcák segítségével), amelyekre a válasz 9, ceruzával egy vonalat kell a vödörhöz kötni.

(3. melléklet - méhecske).

(egyéni segítség a tanártól önálló munkavégzés gyermekek)

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Feladat: „Mókás rejtvények”.

(példák kihelyezése (feladat megoldása) a táblázatra kiosztott számokból és számtani jelekből)

    Érett az alma a kertben,

Sikerült megkóstolnunk őket:

Nyolc pirospozsgás, folyékony,

Egy savanyúsággal.

hányan vannak?

(Nyolc rózsás, folyékony és egy savanyú).

Milyen kérdést tettek fel?

(Hány alma van összesen?).

Mit kell tenned, hogy megtudd a választ?

(Példát kell készítened: 8+1)

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Tíz vicces kis medve

Rohannak az erdőbe málnáért,

De egy lemaradt róluk,

Most találja meg a választ:

Hány medve van előtte?

Mi a feltétele ennek a feladatnak (mit jeleznek a számok)?

(10 medve és ebből 1 lemaradt).

Milyen kérdést tettek fel?

(Hány medve van elöl?).

Mit kell tenned, hogy megtudd a választ?

(Példát kell készítenie: 10-1)

és mennyi lesz a válasz.(9)

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    *** Mása nagymamánál

Dasha unokája,

Fluffy macska és Druzhok kutya.

Hány unokája van összesen a nagymamának?

(egy unoka, egy macska és egy kutya állat)

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Feladat: „Nevezd meg a szomszédok számát!”

(orálisan)

Mi a szám, amelyet a 9 követ?

Mi a szám a 9 után? (10)

Melyek a 9-es szám „szomszédai”? (8.10)

(gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Feladat: „Készítsen példát”

Mindegyikőtök többszínű számlálópálcák vannak az asztalán. Nézzünk példákat a 9-es számmal történő összeadásra.

(önálló tevékenység: 5+4;3+6;4+5;6+3 stb.)

(gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Testnevelés perc: 2 alkalommal

(egy gyerek műsorvezetőt mutat)

Fáradtak vagyunk, túl sokáig maradtunk,

Szerettünk volna bemelegíteni.

Kérlek, hogy állj fel - ez az „egy”,

A fej megfordult - ez „kettő”,

Kezeket oldalra, előre, nézze meg ezt a „hármat”.

„Négyen” – ugrás.

Két kezét a vállára nyomni az „ötös”.

Az összes srác csendben ül le - ez a „hat”.

A pihenésünk egy testnevelési perc,

Foglaljon helyet.

    Játék "A hét napjai".

(a gyerekek körben állnak, a tanár a kör közepére áll és a labdát odadobja a gyerekeknek, kérdéseket tesz fel nekik, majd válaszadás után a labdát visszaadja a tanárnak).

Mi a hét első napja?

Mi a hét harmadik napja? stb.

Csütörtök. Melyik nap jön a következő? stb.

Melyik nap számít szabadnapnak?

(gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Feladat: „Találós kérdések”

(a geometriai formákról, a gyerekek válaszokat akasztanak a táblára)

    1. Három csúcs, három sarok, három oldal - itt vagyok (háromszög)

    2. Nem vagyok ovális vagy kör, hanem egy háromszög barátja. A téglalap testvére vagyok, és a nevem….(négyzet).

    3 . Olyan vagyok, mint egy karika, egy kerék, mint egy csodálatos gyűrű, és olyan, mint az o betű.

(kör)

    4. Szinte olyan vagyok, mint egy kör – egy kölyök, úgy nézek ki, mint egy uborka (ovális).

    5. Négy sarkom van, mint egy négyzet, de nem merem magam négyzetnek nevezni. De egyébként még mindig úgy néz ki, mint egy négyzet. nekem kettő van hosszú oldalakés kettő rövidebb. (téglalap)

(gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

    Feladat: „Házat építeni”

(4. függelék)

(geometriai formák mintája szerint, vagy számlálópálcák segítségével)

(hibajavítás, biztatás).

    Feladat: „Grafikus diktálás”

(5 kulcsos alkalmazás)

Még egy utolsó feladatunk maradt. Mindenkinek kockás papírlapok vannak az asztalán. Lépj közelebb magadhoz, vegyél egy ceruzát, és figyelmesen hallgass rám. Van egy fekete pont a papírlapon, tegyél rá ceruzát. Megmondom, melyik irányba kell elmozdulni, és hány cellát kell vonalat húzni anélkül, hogy felemelné a ceruzát a papírról.

És akkor kezdjük:

    Számoljon meg 8 cellát a fekete ponttól jobbra

    2 cellával feljebb

    Jobb oldali 4 cella

    Lefelé 5 négyzet

    4 cella maradt

    2 cellával feljebb

    4 cella maradt

    Lefelé 3 cella

    1 cella maradt

    1 cellával feljebb

    1 cella maradt

    1 cellával lefelé

    1 cella maradt

    3 cellával feljebb

    1 cella maradt

    1 cellával feljebb

Mit kaptál (kulcs)

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

Gratulálok! Ezzel a kulccsal kinyitottuk a tornyot és kiszabadítottuk a helyi lakosokat.

A matematika királynője(6. függelék) éremmel jutalmazza erőfeszítéseit és segítségét.9díj).

Ideje visszaindulnunk.Kényelmesebben ülünk le, a hátunk egyenes, a szemünket becsukjuk.

(szól a dal mp 3- NiKiNiT "Repülés a Holdra.")

3. Reflexió.

Nos, itt vagyunk vissza. Mindannyian jó munkát végeztek ma. Emlékezzünk

( gyerekek megkérdezése, hibák javítása, bátorítás).

Hol voltunk ma? (a "matematika" országban)

Mit csináltunk ma? (határozott számtani példák, játszott,...)

Melyik számmal találkozunk leggyakrabban? (9)

Mit csináltunk először? (feladatokat összeállított és megoldott)

Utunk nem volt hiábavaló – keményen dolgoztál és tanultál valami újat magadnak. Ezzel leckénk véget is ért. Köszönöm mindenkinek, szuperek vagytok!

1. függelék.

(Csillag)

2. függelék.

( Rakéta)

3. függelék.

(Méh)

4. függelék. (Egy geometriai formákból készült ház diagramja)

5. függelék.

(séma kulcs)

6. függelék.

(A matematika királynője)

Irodalom:

1. ÖsszetettosztályokÁltalprogram " Tólszületésiskola előtt" szerkesztette: N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasziljeva.Előkészítő csoport(6-7 éves korig).

2. Program" Tólszületéshogyiskolák"szerkesztette: N.E.Veraxes, T.S. Komarova, M.A. Vasilyeva összhangbanSzövetségi állami oktatási szabvány.

4. https://yandex.ru/images/

GCD absztrakt a matematikában a "Little Wizards" előkészítő iskolai csoportban

Semenova Svetlana Petrovna, a Kachkanar „Ladushki Óvoda” óvodai oktatási intézmény tanára Szverdlovszk régió
Cél: a jegyzetek hasznosak lehetnek az óvodapedagógusok munkájában
Téma:"Kis varázslók"
Cél: Elemi matematikai fogalmak kialakítása IKT segítségével, TIKO-design
Feladatok:
Nevelési:
- Javítani kell a számolási készségeket 10-en belül
- Folytassa az ideiglenes képviseletek kialakítását
- A konstruktív problémák megoldásának önálló megtalálásának képességének fejlesztése
Nevelési:
- Fejleszti a diagram vizsgálatának, az ábra felismerésének, a diagram részekre bontásának képességét
- Fejleszteni logikus gondolkodás
- Fejleszteni finom motoros készségek kezek
- Gyakorolja a gyerekek tájékozódását egy négyzet alakú papírlapon
- Fejleszti a figyelmet, a memóriát, a képzelőerőt, keresési tevékenységés intellektuális kezdeményezés
Nevelési:
- Csapatban és alcsoportban való munkavégzés képességének fejlesztése
- Növelje a tenni akarást jó cselekedetek
Felszerelés és anyag: interaktív tábla, TIKO konstruktor, számokat (1-től 10-ig, laponként egy szám) és betűket ábrázoló színező oldalak hátsó oldal számokkal ellátott lap), színes ceruzák, karika, kapcsolási rajzokállatok, kártyák példákkal (bérlet), doboz varázspálcákkal.
GCD lépés:
I Szervezési pillanat.
- Srácok, meg akarjátok mutatni vendégeinknek, hogyan lehet gyönyörűen kiszínezni a számokat? Akkor gyere hozzám és állj úgy, hogy a számok rendben legyenek. Számoljunk egyenesen és fordított sorrendben 1-től 10-ig. Most mutasd meg a színes betűket a lap másik oldalán. Srácok, van szavunk! Olvasd el.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Segítség!
1 dia (élő hang)

Raven tudós: „Helló, barátaim! Én vagyok a Tudós Holló a TIKO tündérországából. Az ország minden lakosa szeret játszani. De egy napon egy gonosz varázsló ködöt hintett erre az országra, és minden lakója eltűnt, játékaik eltűntek. Csak azok a kis varázslók tudják elpusztítani a boszorkányságot, akik nem félnek a kihívásoktól és mindennél jobban szeretnek játszani. Segítség!"
- Srácok, ki szeret jobban játszani, mint bármi a világon? (Gyerekek) Mit tegyünk, srácok? Szeretnél segíteni egy tündérország lakóin? nem félsz?
II Fő rész.
- Mielőtt elmennénk a TIKO országába, és ott nem tévednénk el, tájékozódjunk időben. Egyetértesz akkor üljünk le a szőnyegre.
- Milyen évszak van most?
- Hány évszak van összesen? Nevezd el őket.
- Milyen őszi hónapokat ismer?
- Hány hónap van most?
- Melyik az őszi hónap?
- Melyik őszi hónap a legmelegebb? Miért?
- Melyik őszi hónap a leghidegebb? Miért?
- Mi lesz november végén?
- Hány nap van egy héten? Nevezd el őket.
- A hét melyik napja van ma?
- Mit gondoltok, most már készen állunk az indulásra? tündérország? És az űrben lévő lyukon keresztül jutunk el oda. (átkúsznak a karikán). Találja meg a helyét a varázsköveken. (ül a székekre)
2 csúszda. - És itt egy varázslatos ország.


és előttünk áll az „ellentétek” 1 tesztje.
3 csúszda. Ha az asztal magasabban van, mint a szék, akkor a szék... (az asztal alatt)


4 csúszda. Ha az út szélesebb, mint az ösvény, akkor az ösvény... (keskenyebb, mint az út)


5.6 csúszda. Ha a kötél vastagabb, mint a cérna, akkor a cérna... (vékonyabb, mint a kötél)



7. dia Ha a vonalzó hosszabb, mint a ceruza, akkor a ceruza... (rövidebb, mint a vonalzó)


8 csúszda. Ha nővér idősebb a testvérnél, majd testvér... (fiatalabb, mint a nővér)


Következő teszt. „Nevezd meg a számok szomszédait” 5, 2, 6, 8, 7.
"Gondolkodj gyorsan, ne találgass, válaszolj a kérdésekre"
- Hány füle van 3 idős hölgynek?
- Hány mancsa van 2 kutyának?
- Hány szarva van 2 tehénnek?
- Hány farka van 7 tehénnek?
9. dia


- Egy széles folyó van előttünk. Hogyan lehet átjutni a másik oldalra? Gonosz varázsló tönkretette a hidat, és néhány deszka lebeg a vízben. Veszélyes átmenni egy ilyen hídon. Mit tegyek? (szúrjon jeleket a számok közé<, >, =)
2 < 5 < 8 > 7 = 7 > 4 < 6 > 3
10 dia.


Átkeltünk a folyón egy hídon, és egy virágos réten találtuk magunkat. A virágok pihenésre invitálnak a tisztáson, hogy ne tévedjünk el az úton, megismételjük a mozgási irányokat.
Fizikai gyakorlat.
Ez jobb kéz, Ezt bal kéz.
Jobb oldalon egy zajos tölgyes, bal oldalon egy sebes folyó.
Megfordultunk, és most minden fordítva történt:
Balra egy zajos tölgyes, jobbra egy sebes folyó.
Jobb lett a bal kezem? Nem!
Ez a jobb kéz, ez a jobb láb,
A fülünknek igaza van, de ez a jobb szemünk.
Ez a bal kéz, ez a bal láb,
A fülünk maradt, de ez a bal szemünk.
Használjuk a kezünket - taps, taps, taps.
Rúgunk, taposunk, taposunk, taposunk.
Kopogjunk a térdünkre, mosolyogjunk és maradjunk csendben.
11 csúszda.


Itt van előttünk egy elvarázsolt erdő. A gonosz varázsló ködbe burkolta, a lakók pedig eltűntek, csak árnyékok maradtak hátra. De a Scientist Ravennek 5 tudományos laboratóriuma van számokkal (show), ahol az árnyékból rekonstruálhatja az összes lakóját. szeretnél dolgozni tudományos laboratóriumok? Raven tudós mindegyikőtök számára készített egy belépőt a laboratóriumába. (példák válaszok nélkül). De hogyan lehet kitalálni, hogy kinek melyik laboratóriumba kell mennie? ti mit gondoltok? (oldja meg a példát, a válasz a laboratóriumi szám) 2-1= , 1+1= , 2+1= , 2+2= , 3+2= .
- Aki megtalálta a laboratóriumát, az megkezdheti a munkát (tudományos laboratóriumokban a TIKO konstruktorral)











Lássuk, ki van nálad? (medve, róka, sündisznó, szarvas, mókus)
- Ha helyesen varázsoltad, az állatok megjelennek a KÉPERNYŐN.
- Nos, megtörtük a gonosz varázsló varázslatát.
12 csúszda.


Megjelent egy kastély. Íme az elem, amely igazi kis varázslóvá varázsol. De sok ajtó van a kastélyban, és amelyek mögött az ajtó van varázstárgy, nem tudjuk. Mit tegyek?
13 csúszda (élő hang)


Uch. Raven: „Srácok, adok egy tippet, hogyan találd meg a megfelelő ajtót. Emlékezz! 4 lépést kell mennie balra, 4 lépést lefelé és 3 lépést jobbra. Sok sikert kívánok!
- Emlékszel, srácok? Ismételjük. Csukja be a szemét, és képzelje el az utazás útját.
14. dia


Előttünk a kastély ajtaja és az utak. Hogyan vannak jelölve az utak? Az utak egyforma színűek, de az ajtók különbözőek. A kék pont ott van, ahol most tartunk. Kövesd szemeddel a nyilak mentén haladó utat, emlékezve Holló tudós utasításaira. Szóval, melyik ajtó mögött van a varázstárgy? (a fehér mögött). Nos, nyissuk ki a fehér ajtót, és keressük meg a varázstárgyat. (az öltözőbe vezető csoportban kinyitják a fehér ajtót, találnak egy dobozt)
III Döntő Rész. Nos, te és én dédelgetett cél. Sok teszten mentünk keresztül. Mely feladatok tetszettek a legjobban és miért? Melyiket találtad nehéznek?
Készen állsz arra, hogy igazi kis varázslóvá válj? Ezután nyissa ki a varázsdobozt. mi van ott? ( varázspálcák). Válassza ki a botokat. Ellenőrizzük a pálcáid varázslatát. Készítse el saját varázslatát. Együtt, 1, 2, 3 számláláskor intjük a pálcát.
15. dia (az összes befejezett feladat megjelenik a képernyőn).

A FEMP-vel kapcsolatos közvetlen oktatási tevékenységek összefoglalása

Tematikus hét: háziállatok

Dátum: 01.02. 2017 Pedagógus: Egorova A.A. GCD téma: „Didaktikai játékok a számalkotásról”

Kor: előkészítő csoport

Az oktatási területek integrációja: kognitív fejlődés, szociális és kommunikációs fejlődés, beszédfejlesztés, testi fejlődés.

Cél: az elsődleges matematikai fogalmak és gyakorlati készségek megszilárdítása játékokon keresztül.

Feladatok:kognitív fejlődés -FEMP

Erősítse a gyermekek azon képességét, hogy összeadással és kivonással járó számtani feladatokat összeállítsák és megoldják (a szám két kisebbre bontásának képessége alapján);

Erősítse meg az ideiglenes kapcsolatok kialakításának képességét, nevezze meg a téli hónapokat;

Javítani kell a számok egységekből történő képzésének képességét;

Fejleszti a figyelmet, a memóriát, a logikus gondolkodást.

Beszédfejlesztés:

A szókincs gazdagítása, megszilárdítása, aktiválása lexikális téma;

Gyakorlati cselekedeteinek igazolására, a helytelen állítások cáfolására, a hibák bizonyítására való képesség fejlesztése;

- párbeszédes, koherens beszéd kialakítása.

Művészeti és esztétikai fejlődés:

Felkelteni a gyerekek érdeklődését a matematikai ismeretek iránt, fejlődni kognitív tevékenység, tábornok mentális fejlődés orális használatával népművészet.

Szociális és kommunikációs fejlődés:

- szervezettség és fegyelem ápolása;

Fejlessze azt a képességet, hogy meghallgatja beszélgetőpartnerét, ne szakítsa félbe szükségtelenül, és nyugodtan védje meg véleményét;

Fejlessze az önkontroll és az önbecsülés képességeit.

Fizikai fejlődés :

- biztosítsa az optimális motoros tevékenység az óra alatt;

A ritmikus mozgások készségének fejlesztése szerint beszédkíséret;

A gyermekek motoros aktivitásának fejlesztése, a kézi munka képessége és a finom motoros készségek fejlesztése.

Demo anyag: képek a különböző hónapokban tél, tisztás, kerítés, háziállatok sziluettjei, tárgyakat ábrázoló képek árcédulával: ceruza - 2 rubel, boríték - 5 rubel, képeslap - 10 rubel; nyílással ellátott doboz.

Kiosztás: abakusz, érmekészletek 2, 5, 10 rubel címletben; 1 rubel értékű érmék (gyermekenként 10 db), kockás füzetek, geometrikus figurák, számlálók.

Módszerek és technikák:

1. Vizuális: használat bemutató anyag.

2. Verbális: történet, kérdések, magyarázat.

3.Gyakorlati: matematikai feladatok megoldása segítségével szóróanyagok.

A gyermeki tevékenység típusai és szervezési formái

A tevékenységek típusai

Szervezeti formák

Motor

Dinamikus szünet"Ló"

Kommunikatív

Válaszok kérdésekre, beszélgetés, magyarázatok

Kognitív és kutatás

Munka tájékoztató anyagokkal

AZ OKTATÁSI TEVÉKENYSÉG LOGIKÁJA:

Egy tanár tevékenysége

Gyermek tevékenységek

Várható eredmény

Feladatok előkészítése, megoldása

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy alkossanak egy problémát: „Hét tehén legelt egy tisztáson. Még három tehén közeledett feléjük. Hány tehén van összesen a tisztáson?”

A hívott gyermek megismétli a feladatot. (Korábban a tanár tisztázza az abakusszal való munkavégzés szabályait: a csontok a jobb oldalon, és a szükséges számú mag jobbról balra mozog.)

A tanár felrajzol egy modellt a táblára a probléma megoldásához, és megjegyzéseket fűz hozzá: „A hét ponttal ellátott kör jelzi a tehenek számát a tisztáson; egy kör három ponttal – a közeledő tehenek száma; az általános kör az, hogy hány tehén van."

A tanár 10 lovat helyez a kerítés mögé, és megkéri a gyerekeket, hogy számolják meg őket. Aztán eltávolít 3 lovat a kerítés mögé, és felajánlja, hogy készít egy kivonási feladatot.

A munkavégzés ugyanabban a sorrendben történik.

A tanár felrajzol egy modellt a táblára a probléma megoldásához, és megjegyzéseket fűz hozzá: „Az általános kör azt mutatja, hogy összesen hány ló volt. Három pont - hány ló ment túl a kerítésen. A vonal bal oldalán lévő pontok azt jelzik, hogy hány ló maradt.”

A gyerekek meghatározzák a feladat szerkezetét, pontosítják a számszerű adatokat és a nevet aritmetikai művelet, amivel megoldható.

A gyerekek úgy oldják meg, hogy megfelelő számú követ félretesznek a számlákon.

A gyerekek válaszolnak a probléma kérdésére, és elmondják, hogyan oldják meg

Pozitív érzelmi hangulat alakult ki a közelgő tevékenységhez.

Képes összeadással és kivonással járó számtani feladatok összeállítására és megoldására (a két kisebb számból való felbontás és a számképzés képessége alapján)

A megfigyelés, a mentális aktivitás, az ítéletek kifejezésére és igazolására való képesség fejlesztése.

Tudják, hogyan kell meghallgatni beszélgetőpartnerüket, nem szakítani feleslegesen, és higgadtan megvédeni véleményüket

Játék gyakorlat

– Betűrejtvény. A tanár a táblára a tél különböző hónapjait ábrázoló képeket akaszt, és találós kérdéseket tesz fel a gyerekeknek:

Találós rejtvények

Képes átmeneti kapcsolatok kialakítására, a téli hónapok megnevezésére

Testnevelés perc

"Ló"

A ló vár rám az úton,

Paták a kapuban,

Sörény játszik a szélben

Buja, mesésen szép,

Gyorsan felpattanok a nyeregbe,

Nem megyek, repülök,

Csap - csatt - csatt,

Csap - csatt - csatt,

Ott a távoli folyón túl

integetek neked.

Végezzen mozdulatokat a szövegnek megfelelően

hátul összekulcsolt kezek

a térdben hajlított lábak ritmikus váltakozó emelése

megrázva a fejét, majd oldalra hajolva

helyben ugrálva

karjait könyökben hajlítva maga előtt

helyben ugrálva

Biztosítja a gyermekek mozgásigényét, oldja az izom- és lelki feszültséget

Játék gyakorlat „Gratulálunk a barátoknak az ünnephez”.

Milyen ünnep lesz februárban, és mit vásároljon, hogy gratuláljon barátainak az ünnephez?

A táblán tárgyakat ábrázoló képek vannak árcédulával: ceruza - 2 rubel, boríték - 5 rubel, képeslap - 10 rubel.

A postán ceruzát, borítékot és képeslapot vásárolhat 1 rubel érméket fogadó gépen keresztül. Ehhez a gyerekeknek pénzt kell váltaniuk 1 rubel értékű érmékre.

A gyerekeknek 1 (10 db), 2, 5, 10 rubel címletű érmekészletük van.

A gyerekek felváltva elmondják, hogy milyen terméket szeretnének vásárolni, és hány 1 rubeles érmét készítettek elő erre. A megidézett gyerekek úgy vásárolnak, hogy érméket tesznek egy nyílással ellátott dobozba

„Gyűjts egy képet” játékgyakorlat.

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy készítsenek egy képet „Katonai szállítás”. Előtte megbeszélik, hogy milyen tárgyak lehetnek a képen (repülőgép, tank, vízi közlekedés).

A gyerekek párban oldják meg a feladatot, tárgyakat raknak ki papírlapokra geometriai formák és Cuisenaire pálcikák segítségével. A feladat elvégzése után a gyerekek elmondják, milyen tárgyakat ábrázoltak, és ehhez milyen geometriai formákat használtak.

Képesek gyakorlati cselekedeteiket igazolni, helytelen állításokat cáfolni, tévedéseket bizonyítani

Képesek tevékenységüket elemezni, építkezni összetett mondatok, válaszoljon a tanár kérdéseire

A lényeg

A tanár kérdéseket tesz fel a gyerekeknek, minden gyermeknek megjegyzi:

Mi volt érdekes az órán?

Mi volt a legnehezebb feladat?

És a legegyszerűbb?

Szerinted jó munkát végeztél az órán?

Gyerekek válaszai

Gyerekek válaszai

Gyerekek válaszai

Gyerekek válaszai

Képesek elemezni az órán végzett tevékenységeiket, érvelni, kifejteni véleményüket, egyetértésüket vagy egyet nem értésüket egy barát válaszával.

Visszaverődés

Köszönöm szépen az összes srácnak. Helyesen válaszoltál és szorgalmasan dolgoztál.

Minden kívánságod késedelem nélkül teljesüljön.

És reggelente gyakrabban meglátogat egy napsugár! Legyen jókedv a környéken, legyen a közelben egy hűséges barát.

Pozitív érzelmek

Alkalmazás

Púderezték az ösvényeket
Feldíszítettem az ablakokat.
Örömet adott a gyerekeknek
És elmentem szánkózni.

(Téli)

Trojka, trojka megérkezett.
A trió lovai fehérek.
És a királynő a szánban ül -
Fehér hajú, fehér arcú.
Hogy meglengette az ujját...
Mindent ezüst borított.

(téli hónapok)

A tanár találós kérdéseket tesz fel, a gyerekek pedig megtalálják a megfelelő illusztrációkat, és beszélnek ennek a hónapnak a jeleiről:

Nevezd meg srácok
Egy hónap ebben a rejtvényben:
Az ő napjai a legrövidebbek minden nap közül,
Minden éjszakánál hosszabb éjszakáról.
A mezőkre és a rétekre
Tavaszig esett a hó.
Csak a mi hónapunk telik el,
találkozunk új év.

(December)

Szúrja a füledet, szúrja az orrodat,
Fagy bekúszik a filccsizmába,
Ha vizet fröcsköl, leesik
Már nem víz, hanem jég.
Még egy madár sem tud repülni
A madár megfagy a fagytól.
A nap nyárba fordult,
Melyik hónap ez, mondd meg?

(Január)

Zsákokban hull a hó az égből,
A ház körül hótorlaszok vannak.
Ezek viharok és hóviharok
Megtámadták a falut.
Éjszaka erős a fagy,
Napközben cseppek csengését hallani.
A nap érezhetően meghosszabbodott.
Nos, melyik hónap ez?

(Február)

A gyerekek sorrendben nevezzék el a téli hónapokat. (December, január, február.) A tanár felolvas egy részletet S. Jeszenyin „A tél énekel és hív...” című verséből:

A tél dalol és visszhangzik,
A bozontos erdő elalszik
Egy fenyőerdő csengő hangja.
Körös-körül mély melankóliával
Vitorlázás egy távoli földre
Szürke felhők.

Letöltés:


Előnézet:

A FEMP GCD összefoglalása in előkészítő csoport"Utazás keresztül matematikai feladatok» a Szövetségi Állami Oktatási Szabványnak megfelelően.

Ljubov Szavcsenko
A FEMP GCD kivonata az „Utazás matematikai feladatokon keresztül” előkészítő csoportban a szövetségi állami oktatási szabványnak megfelelően.

A program tartalma:

Oktatási terület: "Kognitív fejlődés".

Integráció a régiókkal: "Szociális és kommunikációs fejlődés", "Művészi és esztétikai fejlődés", "Fizikai fejlődés", "Beszédfejlesztés".

Célok:

Rendszerezze és konszolidálja matematikai gyerekelőadásokelőkészítő csoport;

Fejleszteni kell a nehézségek önálló leküzdésének tapasztalatát pedagógus irányításával, reflexív módszer alapján, az önkontroll tapasztalatát;

GCD feladatok:

Nevelési:

Felnevel személyes tulajdonságok mindenki baba : kíváncsiság, elszántság, a tudás és készségek iránti tartós érdeklődés, önállóság;

Nevelési:

Pszichológiai fejlesztés folyamatokat : hallási és vizuális figyelem, logikus gondolkodás, finommotorika, képzelőerő, intelligencia;

Szociális fejlesztés készségek : egyéni és csapatmunka, tárgyalási készség, partner véleményének figyelembe vétele.

Nevelési:

A vonat a képességét, hogy megtalálja a számokat(aktív szavak összevonása szomszédok előtt, után, között);

A geometriai formákkal kapcsolatos ismeretek megszilárdítása;

Erősítse meg a szegmens hosszának vonalzóval történő mérési képességét;

A hét napjainak, évszakainak, hónapjainak sorrendjével kapcsolatos ismeretek megszilárdítása;

Erősítse a környező térben és a papírlapon való tájékozódási készségeket;

A lecke előrehaladása

I. Szervezési mozzanat.

Széles körben látom,

Minden barátom felállt.

Mindjárt megyünk

Most menjünk balra

Gyűljünk össze a kör közepén.

Mosolyogjunk, kacsintsunk

És elkezdünk dolgozni.

II. Fő rész

Srácok, mi lehetséges? utazás ?

Busszal, repülővel, hajóval, vonattal, kerékpárral.

És ma megyünkvonatutazás.

A vonatra való felszálláshoz tudnia kell, hogyan kell előre és hátra 10-ig számolni.(labdajáték)

Jól tetted, megcsináltad. Most már elfoglalhatjuk a helyünket a vonaton.(zene szól, gyerekek leülnek)

Hogy ne unatkozzunk az úton, játszunk veled. És a játék ún"Légy óvatos." hívom a feladatot . és megmutatod a helyes választ.

a) kérjük, mutassa be az 5,2,7 szám után következő számot;

b) kérjük, mutassa meg a 3,8,10 előtti számot;

c) a 2 és 4, 7 és 9, 3 és 5 számok között áll;

d) kérjük, mutassa meg a 2. szám szomszédait;(számok4) ;

Nagyszerű! feladat , tapsoljunk magunknak!

Srácok, itt a megálló."Znayki" .Amíg a vonat áll, pihenjünk a tisztáson?

(a tisztáson találnak egy cetlit kérdésekkel)

Milyen évszak van most?

Hány évszak van összesen?

Melyik hónap van most?

Hány nap van egy héten?

Hány munkanap van egy héten?

Hány szabadnap van egy héten?

Melyik virág teljesítette Zhenya lány összes kívánságát?

Van három sarkú kör?

Nagyon klassz, túljutottunk feladat!

Srácok, indul a vonat.(leülnek a zenére)

Hogy ne unatkozzunk az úton, vonjuk össze a munkánkat az uralkodókkal. A vonalzóra fel vannak írva (számok, amelyek azt jelzik(centiméter).

Kérjük, használjon vonalzót a szegmensek hosszának megméréséhez. (ezt követően a gyerekek munkahelyet váltanak, és ellenőrzik, értékelik szomszédjuk munkáját)

III. Testnevelés perc.

Következő megálló"Megbízások" . Srácok, amikor ezeket csináljáka feladatok nagyon óvatosak legyenek!

1)rajzoljon egy kört és egy téglalapot úgy, hogy a téglalap a körön belül legyen;

2) rajzolj egy háromszöget, a háromszög belsejében van egy + jel;

3) Rajzolj egy háromszöget és egy négyzetet úgy, hogy a háromszög a négyzeten belül legyen;

4) rajzoljon két függőleges és két vízszintes vonalat;

5) osszuk fel a négyzetet 4 részre;

A következő állomás a Varázsfa. Srácok, gyertek varázsfa, hidat kell építeni (pontszám 1-től 10-ig).

IV. A lényeg. Általános kérdések a témában. Önkontroll.

Jó volt srácok! Nos, hogy tetszik a miénk? utazás (gyerekek válaszai)

És most az utolsó gyakorlat . 3 kocka van előtted(piros, sárga, zöld)

(a gyerekek értékelik magukat, négyzeteket emelnek).Piros szín – a gyerek nem értett semmit. Sárga szín – értem, de nem mindenki. Zöld szín – mindent értek.

Absztrakt nyílt osztály az elemi matematikai fogalmak kialakításáról az előkészítő csoportban

Feladatok:

Fejleszti a papírlapon való tájékozódás képességét;

A gyerekek geometriai formákkal kapcsolatos ismereteinek erősítése;

Érzékelje füllel a feladatot;

Rajzoljon geometriai formákat számlálópálcákból;

Folytassa az alapvető számítógépes ismeretek fejlesztését és használatát;

Hozzájárulni a mentális műveletek kialakításához, a kijelentések indoklásának képességéhez;

Finommotoros készségek fejlesztése, a gyermekek kreatív kezdeményezésének serkentése;

Fejleszti a találékonyságot, a memóriát, a képzelőerőt, az összefüggő beszédet;

Érdeklődni a matematika iránt, önállóságra, baráti kapcsolatokat, ügyesség;

Fejlessze ki a kedvességet és a vágyat, hogy segítsen valakinek, aki bajban van.

Kiosztás:

Lapok egy ketrecben;

Egyszerű ceruzák;

Alkalmazás házakkal;

Számolópálcák;

Dienesh blokkok.

Srácok, ma vendégeink vannak. Csendesen köszöntsük őket.

Gyerekek: Sziasztok!

vs: Most pedig köszöntsük egymást.

Álljunk egymás mellé

Mondjuk: "Helló!" egymásnak.

Lusták vagyunk köszönni:

sziasztok!" és "Jó napot!";

Ha mindenki mosolyog...

Jó reggelt fog kezdődni.

-JÓ REGGELT!!!

vs: Srácok, Buratino jött hozzám segítséget kérve. Fox Alice és Cat Basilio elvették tőle az aranykulcsot, és elrejtették a mélyűrbe, segítsenek neki megszerezni.

vs: És hogy milyen szállítással fogunk menni, próbálja meg kitalálni:

Ennek a madárnak nincs szárnya

De nem lehet nem csodálkozni:

Amint a madár kitárja a farkát -

És a csillagokig emelkedik.

(Válasz: rakéta)

vs: Srácok, nagyszerűek vagytok. De maga a rakéta nem tud repülni, össze kell szerelni. És ebben segíteni fog nekünk számítógépes játék"Tangram". Milyen figurákkal szereljük össze a rakétát? (A rakéta háromszögekből, négyzetekből, téglalapokból áll)

Gyerekek válaszai.

vs: Most a rakéta készen áll. Kezdjük a visszaszámlálást 10,9,8,7….. Repüljünk. ( körben futni)

vs: Az első "geometrikus" bolygó. Nézd, körülötte minden úgy néz ki, mint a különféle geometriai formák. Nézzünk körül, és keressünk olyan tárgyakat, amelyek háromszögnek, téglalapnak és körnek néznek ki. (a gyerekek figurákat helyeznek a tárgyak mellé)

Tudod, hogy figurákat nem csak rajzolni lehet, hanem számlálópálcákból is lehet készíteni? Próbáljuk meg közzétenni:

"Készíts 2 egyforma háromszöget 5 pálcikából"

"Használj 5 pálcát négyzet és 2 egyforma háromszög létrehozásához"

"Használj 7 pálcát 2 egyenlő négyzet létrehozásához"

Helyezze el az összes geometriai formát otthonában.(Dyenesha blokkok, karikák diagramokkal)

vs: A következő bolygó a „Számítógép”. Ezen a bolygón a feladatokat számítógépen kell végrehajtanunk. Srácok, ki kell színezni a háromszögeket sárga, a négyzetek zöld, a kis körök pirosak, a nagy körök pedig kékek. Sok szerencsét! (a gyerekek a Festés programban azt a feladatot kapják, hogy különböző színekkel fessenek át különböző geometriai formákat)

Aki elvégezte a feladatot, figyelmesen nézze meg szemével a képernyőn lévő színes jelöléseket, kövesse a szemével a zöldtől a pirosig, majd a kéktől a sárgáig. Most a szemed pihent.

vs: Folytassuk. Nagyon keményen kell próbálkoznod. Keress két katicabogarat, amelyek hátán ugyanannyi pötty van. Válassza ki őket egyenként az egér segítségével.

vs: A következő bolygó az „Ismeretlen”. Házakat kell rá építeni és lakosokkal benépesíteni.

Számold meg balról jobbra a harmadik házat, tegyél egy pontot a közepére.

Rajzoljon háromszög alakú tetőt az összes házhoz, amely ez alatt a ház alatt található.

A nagyon magas ház rajzolj annyi kerek ablakot, amennyit összecsapok.

Számold meg a negyedik házat jobbról balra, és rajzolj bele 1 téglalap alakú ablakot.

A bal oldalon felső sarok rajzolj egy madarat.

vs: Így a bolygó „élővé” vált

vs: És ez a bolygó „Figyelmes”, rajta találjuk meg, amire szükségünk van.

Van itt egy terv. Ne vesztegessük az időt. Mozgassa a jegyzetfüzeteit, és helyezzen ceruzát a piros pontra. Kezdjük. 4 cella - jobbra 2 cella - fel 4 cella - jobbra 5 cella - le 4 cella - balra 2 cella - fel 4 cella - balra 1 cella - le 1 cella - balra 1 cella - le 1 cella - balra 3 cella - fel, 2 sejtek jobbra.

V: Mi történt?

Gyerekek: Kulcs.

vs: Szuperek vagytok, lenyűgöztetek a találékonyságotokkal. Pinokkió most felveheti a kulcsát.

vs: Ideje visszatérnünk a Földre.

Óra összefoglalója:

  • Srácok, mit kellett tennetek, hogy segítsetek Pinokkiónak?

Mely feladatokat találta nehéznek?

Milyen feladatok tetszettek?

Nyílt óra a FEMP-ről az előkészítő iskolai csoport gyermekeivel a „Kiváló matematikusok” témában

Célok:

  1. A mennyiségi és ordinális számítások használatának képességének erősítése.
  2. Erősítse meg tudását a 10-en belüli számok összetételéről.
  3. Ismertesse meg a gyerekekkel az összeg (egész) megtalálásának problémáit.
  4. Tanulj meg egy összeg (egész) megtalálásával járó problémákat megoldani.
  5. A feladatok megoldása során válassza ki a megfelelő aritmetikai műveletet.
  6. Ismételje meg a feladat szerkezetét.
  7. A matematikaórákon a magatartási szabályok megerősítése.

Demo anyag:

Számok 1-től 20-ig, geometriai alakzatkészlet, piramis, pillangó- és virágkép, zöldségképek, számkártyák, matematikai létra, táblázatok a számok összetételével kapcsolatos ismeretek megszilárdításához.

Kiosztás:

Kártyák - számok minden gyermek számára, geometriai alakzatok minden gyermek számára, kártyák tárgyakkal, Euler-körök minden gyermek számára.

A helyzet szervezése:

A gyerekek asztaloknál dolgoznak (egy asztalnál legfeljebb 2). Óra előtt munkahelyen Minden gyerek kap egy számlálópálcát, egy geometriai alakzatkészletet, egy számdobozt és Euler-köröket tartalmazó kártyákat.

A lecke előrehaladása

Tanár: Srácok! Idén Ön és a mesehősök folytatta az utazást a matematika országában. Még a mesék hősei is tudják, hogy a matematika nagyon fontos és szükséges tudomány.

Manapság ahhoz, hogy házat építsünk és autót vezessünk,
Először is meg kell tanulnunk a matematikát a „Harmóniában”.
Modern életünkben - a békés munka éveiben,
A számításoknál mindenképpen szükség van a matematikára.
Enélkül nem lesznek győzelmek, a győzelem pedig mi vagyunk.
nélküle orosz nép nem ismered az országodat!

Srácok! Ma a vendéged a jó Tündér Matematika. Szeretné próbára tenni tudását, azonosítani a legfigyelmesebbeket és legaktívabbakat, és jutalmazni a legokosabbakat. Ehhez minden feladatot helyesen kell végrehajtania.

A matematikatündér megjelenik egy „varázspálcával”.

Tanár: Srácok! Mielőtt nekivágnánk az utazásnak, meg kell tanulnunk néhány magatartási szabályt. Elkezdem elmondani a szabályt, és te befejezed.

Jól ülsz az asztalodnál és viselkedsz... (MÉRLEG)

Az íróasztal nem ágy, és nem lehet rajta feküdni... (FEKÜK)

Ha válaszolni akarsz, ne csapj zajt, csak a kezed... (EMELD)

Mindenki jól emlékezett az órai magatartási szabályainkra.

Ma matematikai állomásokon keresztül megyünk utazásra, ahol számolni, összeadni, kivonni, összehasonlítani, megoldani összetett példákés „szórakoztató” feladatok, valamint találós kérdések, meglepetések és kellemes meglepetések várnak rád. Vonattal fogunk utazni. Dőlj hátra és indulj!

A gyerekek kezükkel egy gőzmozdony mozgását imitálják, a „Megyünk, megyünk, távoli vidékekre megyünk...” című dal szavait skandálják.

A Fairy Mathematics felveszi a „mikrofont”, és megálljt hirdet.

1. Állítsa le a „matematikai bemelegítést”

  1. Ne felejtse el a sorszámozást 1-től 10-ig
  2. Ne felejtse el a sorszámozást 10-től 1-ig
  3. Számolj 3-tól 9-ig, 4-től 8-ig, 5-től 9-ig
  4. Számolj 10-től 5-ig, 7-től 3-ig, 6-tól 2-ig
  5. Nevezd meg a 3,5,7,9 számok szomszédait!
  6. Találd ki a számot 5 és 7, 4 és 6, 9 és 7, 5 és 3 között
  7. Melyik szám nagyobb, mint 3 vagy 4, 7 vagy 8, 5 vagy 9
  8. Melyik szám kisebb 1-nél vagy 3-nál, 10-nél vagy 6-nál, 5-nél vagy 8-nál
  9. Név előző szám 3, 6, 8 számok
  10. Nevezd meg a következő számokat: 2, 5, 9!

Folytassuk utunkat

2. Állítsa le a „Chetnaya”-t

Tanár: Egy gyönyörű tisztáson találta magát, ahol sok gyönyörű virág nő, és sok színes pillangó száll.

A tanár mutat egy képet virágokról és pillangókról

Hány pillangó?

Hány virág?

Mi több?

Miből kevesebb?

Meddig?

A gyerekek számkártyákkal válaszolnak a kérdésekre

1. A házak megteltek számokkal.

2. A számoknak annyira megtetszett ez az állomás, hogy néhányan elmentek sétálni és eltévedtek. Segíts nekik visszatérni

4, 5, 6, 7, …, 9, 6, 7, 8, …, 10, 8, 7, 6, …, 4, 3, …, 1.

Minden szám visszakerült a helyére, utunk folytatódik

A gyerekek éneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…

3. Hagyd abba az „Egy percet egy tréfára”

Tanár: Trükkös rejtvények várnak itt ránk.

  1. Az almafán 5 alma és 3 körte lógott. Hány gyümölcs lógott az almafán?(5 alma lógott)
  2. Két fiú 3 órán keresztül dámázott. Mennyi ideig játszott mindenki?(3 óra)
  3. Két fűz nőtt, mindegyik fűznek két ága volt. Minden ágon 2 körte található. Hány körte van összesen?(Egyik sem)
  4. Egy kacsaraj repült. A vadász lelőtt egy kacsát. Hány kacsa maradt?(Egyáltalán nem, a többi madár elrepült)
  5. A széknek 4 lába van. Hány lába van 2 széknek?(8)
  6. 7 testvérnek 1 nővére van. Hány gyerek van összesen?(8)
  7. Hány szarva van 3 tehénnek?(6)
  8. Hány vége van egy botnak?(2)

Folytassuk utunkat

A gyerekek éneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…

4. Hagyd abba az „Egy perc pihenőt”

Tanár: Ideje pihenni.

Gondoltuk, gondoltuk
Fáradtak az ujjaink
És most pihenünk,
És kezdjük újra a számolást.
Egy, kettő, három, négy, öt,
Mindannyian számolhatunk
Azt is tudjuk, hogyan kell pihenni
Tegyük a kezünket a hátunk mögé,
Emeljük feljebb a fejünket
És könnyű – lélegezzünk nyugodtan!

Itt van egy kis pihenőnk. Folytatjuk utunkat.

A gyerekek éneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…

5. Állítsa le a „Feladat”

Tanár: Emlékezzünk arra, mi a feladat. Milyen részekből áll? Ehhez állítsunk össze egy piramist


  1. Mi az a feltétel?(Az állapot már ismert)
  2. Mi az a feladatkérdés?(A kérdés az, hogy mit nem tudunk, és mit kell megtalálnunk)
  3. Mi a megoldás egy problémára? (A megoldás az, ami hozzáadható, kombinálható, hozzáadható)
  4. Mi a probléma válasza?(A problémára a válasz az, hogy mi történt és tudjuk)

Finom! Csukd be a szemed.

A tanár felcseréli a piramis összetevőit.

Nézd, milyen szép a piramis?


Gyerekek válaszai: Nem, ez baj.

Tanár: Tehát benne van a problémában. A megoldás nem lehet a feltétel előtt, a kérdés pedig a válasz után. Állítsd össze helyesen a piramist, és oldjuk meg a feladatot.

Hallgassa meg a problémát: „3 uborka és 2 paradicsom volt az asztalon.

Hány zöldség volt az asztalon?

Milyen zöldségek kerültek az asztalra?

hányan vannak?

Helyezzen annyi zöld oválist, ahány uborka volt.

Helyezzen annyi piros kört, ahány paradicsom volt.

Hogy hívják a probléma ezen részét?

Gyerekek válaszai: A feltételt már ismerjük.

Tanár: – Hány zöldség van?

Gyerekek válaszai: Ez a feladat kérdése, ez az, amit nem tudunk, amit meg kell találnunk.

Tanár: Mi a megoldás a problémára? Mit kell tenned, hogy megtudd, mennyi zöldség van?

Gyerekek válaszai: Hozzá kell adni, kombinálni, össze kell adni: 3 + 2 = 5

Tanár: Most tud válaszolni a probléma kérdésére? Mondjuk a problémára a választ egy teljes mondatban.

Gyerekek válaszai: Csak 5 zöldség.

Tanár: És most meg kell találnia a saját problémáját, hogy a kérdés így hangozzon: "Hány összesen?"

Gratulálok! A feladatot teljesítettük. És elindultunk tovább utazni.

A gyerekek éneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…

6. Állítsa le a „Játékot” – Euler-körök.

A gyerekek asztalukon 2 kör képével ellátott kártyák vannak. különböző színek, és metszik egymást.

Tanár: Srácok, vegyetek 3 bögrét, és helyezzék el úgy, hogy:

2 kör volt a piros körben, és 1 a sárga körben

A piros körben 3, a sárga körben 3

Pirosban - 2, sárgában - 2

Pirosban – 3, sárgában – 4

Pirosban – 4

Pirosban – 2, sárgában – 2

Pirosban -3, sárgában - 3

Játék botokkal.

Rakd ki a figurát, mint az enyémet.

Rendezzünk el két pálcát úgy, hogy öt egyenlő négyzetet alkossanak.

Rakd ki ugyanazt az ábrát.

Távolítson el két pálcát, hogy négy egyforma négyzetet készítsen.

Tanár: Gratulálok! A feladatot teljesítettük. Menjünk tovább.

A gyerekek éneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…

7. Állítsa le a „Terminált”

Tanár: Srácok, utunk véget ért. Élvezted az utazást? Mely állomásokat látogattad meg ma?

Gyerekek válaszai: foglalja össze.

Fairy Math: Gratulálok! Nagyon örülök a tudásodnak, minden gyerek nagyon figyelmes, aktív és szorgalmas volt. Ezért az okos gyerekeket csokoládé érmekkel jutalmazzák tudásukért.

Következtetés

Az óra megfelelő színvonalon zajlott, a gyerekek teljesítették a rábízott feladatokat. Az óra során a gyerekek általánosították tudásukat és megszilárdították készségeiket az összes áttekintett anyagban: számolni, számokat összehasonlítani, példákat és egyszerű számtani feladatokat megoldani összeadáshoz és kivonáshoz, valamint jelek segítségével „írni”.

Az órán használtuk különféle típusok játéktevékenység.

Felhasznált irodalom jegyzéke

1. T. A. Falkovich, L. P. Barylkina „Matematikai reprezentációk kialakítása”.

2. R.E. Cherenkova „A legjobb rejtvények 3-6 éves gyermekek számára.” Fejlesztjük a logikát és a gondolkodást.

3. E.V. Kolesnikova „Matematika óvodásoknak”.

4. L. P. Peterson, N. P. Kholina „Egy lépés, két lépés.”

5. I.L. Yurkovskaya „Matematika a kicsiknek”.

6. Yu.V. Gurin „500 rejtvény a leendő első osztályosnak. Matematika".

8. G.S. Mikhailova "Hogyan készítsünk fel egy gyereket az iskolára: Gyakorlatok és feladatok, játékok, tesztek."

Matematikai KVN 5-6 éves gyermekek számára

Matematikai KVN 5-6 éves gyermekek számára.

A program tartalma: gyerekekben alkotni pozitív érzelmek; az ordinális és mennyiségi számolás megszilárdítása 10-en belül, megszilárdítsa az önálló alkotás és megoldás képességétmatematikai feladatok; fejleszti a figyelmet, a találékonyságot, a logikus gondolkodást, a kézügyességet, a versenykörnyezetben végzett önálló feladatellátás képességét; iránti érdeklődést ébreszteni matematika, barátság.

A játék előrehaladása.

Gyermekcsoport két csapatra oszlik.

Srácok, meghívlak benneteket a Vidám és Leleményesek Klubjába. Ma szokatlan - matematikai . Ma ketten versenyeznek csapatok: csapat „Tsiferki” és csapat „figurák”.

A csapatjátékosok üdvözlik egymást. Az első csapat játékosai számokkal, a második csapat játékosai geometriai formájú emblémákkal rendelkeznek.

Ma a csapatoknak nehéz feladatokat kell teljesíteniük és problémákat megoldaniuk, ezért a játékosoknak nagyon kell lenniükfigyelmes és hozzáértő. Minden versenyen feladatot kínálnak a játékosoknak. Minden helyesen elvégzett feladatért a csapatok pontot kapnak. A zsűri értékeli a feladatok helyességét.(Az előadó a bírák asztalára mutat, bemutatja a zsűritagokat).

Szóval, kezdődik a KVN!

1 verseny „Bemelegítés”.

azt javaslom neked matematikai kérdések. Minden csapat játékosának felteszek kérdéseket és dobom a labdát. A játékosnak el kell kapnia a labdát, majd vissza kell adnia nekem, és meg kell mondania a választ. Minden helyes válaszért a csapatok zsetont kapnak. A verseny végén mindkét csapatnál megszámoljuk a zsetonok számát. A gólt szerző csapat legnagyobb szám chips, pontot kap.

Kérdések:

Hány szeme van egy közlekedési lámpának?

Hány keze van egy embernek?

Hány farka van négy macskának?

Hány nyaka van öt darunak?

Hány sarka van egy téglalapnak?

Hány szöge van egy négyzetnek?

Hány ujja van a bal kezén?

Hány gyerek volt a farkasról és a gyerekekről szóló mesében?

Hány ujja van a jobb kezeden?

Hány medvével találkozott Mása a saját házában?

Hány szárnya van a verébnek?

Hány mancsa van egy medvének?

Hány szarva van két tehénnek?

Hány vége van két pálcikának?

Hány lába van két széknek?

Hány lába van két asztalnak?

5 alma van az asztalon. Az egyiket kettévágták. Hány alma maradt az asztalon?

Három ló futott 3 kilométert. Hány kilométert futott egy-egy ló?

Libacsapat repült. Kettő előre, egy mögötte. Hány liba volt?

A bagelt 3 részre vágtuk. Hány bemetszés történt?

(Gyermekek válaszai.)

Gratulálok! Most számoljuk meg a csapat által összegyűjtött zsetonok számát

"Számok". (A gyerekek egybehangzóan számolnak.)

Most számoljuk meg, hány zsetont gyűjtött össze a csapat"Számok". (A gyerekek számítanak.)

A számlálás után a verseny eredményeit összesítik"Bemelegítés" . A legtöbb zsetonnal rendelkező csapat pontot kap. A műsorvezető beszámol a játék eredményéről.

2 „Találd ki a számokat” verseny.

Minden gyermeknek van egy sor számkártyája(1-től 10-ig).

Megnevezem a számot, te pedig a számmal ellátott kívánt kártyát fogva mutasd meg, melyik szám eggyel több vagy kisebb a megnevezettnél. Csapat"Tsiferki" olyan kártyát fog mutatni, amelyen 1-gyel több, mint az általam megnevezett szám, és a csapat"figurák" 1-gyel kevesebb, mint a megnevezett szám.

Az előadó hívja a számokat, a gyerekek teljesítik a feladatot. A csapatok zsetont kapnak a helyes válaszokért. A verseny végén a zsetonokat megszámolják. A legtöbb zsetonnal rendelkező csapat kap pontot. Az előadó felhívja a játék pontszámát.

3 verseny "Kapitányok versenye"

És most egy verseny a csapatok legokosabb és legokosabb játékosaiért – egy verseny a kapitányokért.

A kapitányok a csoport közepére mennek. d/játékot tartanak– Ne áztassa a lábát.

1 feladat : minden gyerekkel szemben - kapitány -"mocsári hummocks"véletlenszerűen elrendezett számokkal. A kapitányokat arra kérik, hogy menjenek át a mocsáron a hummockokon, szigorúan a számok sorrendjében lépjenek rájuk. Aki hibázik, rossz útra áll, annak vissza kell mennie, és újra kell kezdenie az utat.

A kapitányok halk zene kíséretében teljesítik küldetésüket. Aki gyorsabban átmegy"eláraszt" , chipet kap.

2 feladat : Az előadó felkéri a kapitányokat, hogy felváltva vegyenek le egy feladatkártyát az asztalról. Ha a kapitány nehezen válaszol, a csapatjátékosok segítenek neki. Egy probléma önálló megoldásáért a kapitányok chipeket kapnak.

Feladatok:

1. Három alma – válassz egyet

A kis kéz tovább nyújtózkodik.

meddig lesz még hátra?

2. Három fehér galamb ült a tetőn.

Két galamb elvette és elrepült.

Gyerünk, mondd gyorsan,

Hány galamb maradt ülve?

3. Ugyan, hány srác van?

Lovagol egy dombon?

Három ember ül a szánon,

Az egyik vár.

4. Négy szarka jött az órára,

A negyven közül egy nem tudta a leckét.

Hányan tanulták szorgalmasan a negyvenet?

5. Egy éjszaka egy bokor alatt

A gomba ismét megnőtt.

Két gomba, három gomba,

Hányan együtt? Sima…

6. Öt kölyökkutya és Laika anya.

Csak számold meg, hányan vannak együtt.

Megszámolják a kapitányok által összegyűjtött zsetonok számát. A legtöbb zsetonnal rendelkező kapitány pontot szerez csapatának.

Az előadó pihenésre és játékra hívja a gyerekeket"Keress párat".

A Figurák csapat játékosai számok lesznek. (A játékosok 1-től 10-ig terjedő számokkal kártyákat kapnak).

És a csapat játékosai"Tsiferki" figurák lesznek. (A csapat gyermekei bizonyos számú geometriai formát tartalmazó kártyákat kapnak - 1-től 10-ig).

A gyerekek zenére mozognak a csoportban, amikor a zene elhallgat, a gyerekek a kártyán lévő tárgyak számát a számmal párosítva találnak maguknak. Az előadó ellenőrzi a feladat helyességét.

Jó volt srácok, milyenek vagytok?figyelmes és ügyes. És most térjünk vissza a játékunkhoz.

4 verseny "Rendezd el a figurákat"

Minden csapattal szemben flanelografok vannak, azonos hajórajzokkal, 8 figurából összerakva. Mindegyik rajzzal szemben vannak számozott figurák, amelyek a csónakot alkotják. Gyermekek adottak gyakorlat : címkézze fel a rajzon azon részek számát, amelyekből összeáll. A gyerekek egymás után állnak egy oszlopban, és felváltva tesznek számokat a képre. Csendes zene szól, a gyerekek pedig a házi feladatukat végzik. Az a játékos, aki a képre számot tett, visszatér a csapathoz, átadja a ceruzát a következő játékosnak, stb. Az a csapat, aki először teljesíti a feladatot, pontot kap.

5 verseny „Problémaverseny”

Kapitányaink már gyakorolták a problémák megoldását. Itt az ideje, hogy játékosaink gyakorolják a szövegalkotást és a problémamegoldást.

Minden csapat kap két papírmodellt 10 darabban. Például az első csapatnak 10 nyuszi és 10 gomba, a második csapatnak 10 alma és 10 pillangója van. A játékosokat arra bátorítjuk, hogy problémákat okozzanak kedvenc papírmodelleik használatával. Az egyik probléma az összeadásnál, a másik a kivonásnál legyen.

A problémát létrehozó csapat elmondja azt a másik csapat játékosainak, akik flanelgráfra írják fel a megoldást. számkártyákés kártyákatmatematikai jelek.

Felmérik a feladatok összeállításának kompetenciáját és a csapatok megoldásának helyességét. A zsűri pontot ad a legelőkelőbb csapatnak.

A játékunk a végéhez ért. Tetszett neki? Foglaljuk össze.

Kihirdetik a játék pontszámát és a győztes csapat nevét. Az előadó gratulál a nyertesnek. Minden játékos díjazásban részesül.

Nagyon találékonyak és okosak voltatok srácok. Találkozunk a Vidám és Leleményesek Klubjában.


FEMP téma: Szórakoztató számolás

Cél: fejlesztés matematikai képességek tanulók.

Feladatok:
1. Rögzítse a számlálást húszon belül, előre és fordított sorrendben;
2. Fejleszteni hallási figyelemés a mozgások koordinációja;
3. A gyermekek logikus gondolkodásának fejlesztése;
4. A geometriai formák és a síkon való tájékozódás ismereteinek fejlesztése;
5. Fejlessze ki a bajtársiasságot és a segítési vágyat.
6. Legyen képes az űrben korlátozott síkon navigálni.

Anyagok: számkészletek, 1-től 20-ig terjedő számokat tartalmazó kártyák, számlálópálcák.

CSOMÓTÖRZÉS:

Motiváció : Pedagógus:
- Srácok, milyen hangulatban vagytok ma? (Gyerekek válaszai)
- Fogjuk meg egymás kezét, és mondjuk ki együtt a mottónkat:
Vicces srácok vagyunk
Óvodás gyerekek vagyunk.
Nem sértünk meg senkit
Tudjuk, hogyan kell törődni.
Nem hagyunk senkit bajban,
Nem visszük el, hanem elkérjük.
Mindenki legyen jól
Örömteli és könnyű lesz!

Vezetett didaktikus játék „Találd ki a páratlant”:

1. Tél, tavasz, március, nyár?

3. Szerda, este, csütörtök, szombat?

4. Öt, nyolc, hét, reggel?

Pedagógus: Srácok, megkaptuk levél. Lássuk, mi van ott?

Megvizsgálja a borítékot, és meglepetten mondja: „Srácok, ezt a levelet maga a matematika királynője küldte nekünk. Hallgasd meg, mit ír." Felolvassa a levelet.

(A levelet tartalmazó borítékot számok, jelek, geometriai formák díszítik.)

„Sziasztok kedves srácok! A matematikakirálynő ír neked. szükségem van a segítségedre. A helyzet az, hogy egy lúzer és egy huligán mászott be a matematikai birodalmamba. Szörnyű dolgokat művelt: elpusztította a városomban a geometrikus alakzatokat, egyáltalán nem ismeri a számokat. Ez a szegény diák tönkretette a számlálópálcák mintáit, és hibával oldotta meg a problémákat! Minden elromlott az én matematikai királyságomban! Hazám népe rettenetesen fél, és nincs, aki segítsen rajtunk. Kedves srácok, ha bátor, okos, figyelmes és nem fél a nehézségektől, siessen a segítségünkre! A matematikai birodalom veszélyben van. Barátod, matematikakirálynő."

Pedagógus: "Nos, srácok, segítsünk a matematika királynőjének helyreállítani a rendet a matematikai birodalma államában?"

Gyerekek: "Igen, igen, segítünk!"

Pedagógus: „De egyáltalán nem könnyű bejutni ebbe a királyságba, ehhez teszteken kell átmennie és jelszót kell szereznie. Ne feledje, hogy minden nehézséggel megbirkózni okosnak, bátornak, figyelmesnek és figyelmesnek kell lennie. De a legfontosabb, hogy csak akkor térhetünk vissza, ha minden feladatot teljesítünk. Nos, nem gondoltad meg magad? Akkor menjünk!"

Pedagógus: Srácok, játsszunk játék "Count"

A gyerekek felváltva válaszolnak a tanár kérdéseire:

Hány füle van két macskának? (négy)

Hány nap van egy héten? (hét)

Hány szeme van egy közlekedési lámpának? (három)

Hány ujj van egy kézen? (öt)

Hány nap van az égen? (egy)

Hány mancsa van két kutyának? (nyolc)

Hány ujj van két kézen? (tíz)

Hány szabadnap van egy héten? (két)

Hány nap van az égen éjszaka? (nulla)

Melyik szám nagyobb nyolcnál, de kevesebb tíznél? (kilenc).

Hány ujja van a két barátnő kezén? (húsz).

Pedagógus: „Jó volt, srácok, sikeresen letette a vizsgát és megkapta a jelszót, csukja be a szemét. Nyissa ki, most a matematika földjén vagyunk.

És itt az első feladat: megmentővé és építővé kell válnotok. Az egész város, amely geometrikus formákból áll, elpusztult, de helyreállítjuk. Emlékezzünk, miből áll a város."

Gyerekek: "Házakból, lakókból, közlekedésből, fákból, állatokból, madarakból, növényekből."

Feladat „Építs várost geometriai formákból”

(Az asztalon: whatman papír, színes papírból készült geometrikus figurák különböző formákés méretek, ragasztórudak.)

A gyerekek whatman papírra rátétet készítenek geometriai formákból. „helyreállítják” az elpusztított várost: házakat, fákat, járműveket, embereket, állatokat, madarakat. (A munka gyors ütemben halad.)

Pedagógus: „Jó volt, srácok! Csodálatos építőknek bizonyultatok. A matematikai ország életre kelt, de még sok munka vár ránk!

Testnevelési perc „A hét napjai”:

Hétfőn úsztam

Kedden pedig festettem.

Szerdán sokáig megmostam az arcom,

Csütörtökön pedig fociztam.

Pénteken ugrottam, futottam,

Nagyon sokáig táncoltam.

És szombaton, vasárnap

egész nap pihentem.

Most emlékeznünk kell a geometriai figurákra, és helyre kell állítani a mintákat a matematikai földön, amelyet a szegény diák tönkretett.

Játékfeladat számlálópálcákkal - Állítsd vissza a mintát.

A tanár egy feladatot ad a gyerekeknek: Szerkesszen meg egy figurát, amelynek három szöge és három oldala van (háromszög).

Szerkesszünk olyan figurát, amelynek minden oldala egyenlő (négyzet).

Szerkesszen meg egy figurát két hosszú és két rövid oldallal (téglalap).

Építs 4 pálcikából egy figurát. Mi történt? (négyzet).

Pedagógus: „Jó volt, srácok, nagyszerű munkát végeztetek!

Pedagógus: Fáradt vagy? Pihenjünk egy kicsit.

Phys. Egy pillanat:

Buratnino nyújtózkodott.

Egyszer - hajolt, kétszer - hajolt,

Karját oldalra tárta,

Nyilván nem találtam meg a kulcsot.

Hogy megkapja a kulcsot,

Lábujjhegyre kell állnunk.

Állj szorosabban, mint Buratnino,

Itt van - az aranykulcs.

Most nézzük meg, melyikőtök a legügyesebb és legfigyelmesebb.

Játék „Mi, hol?

5 csónak úszott a tengerben, és még 2 vitorlázott hozzájuk Hány hajó volt? (5+2=7)

Tíz hal úszott az akváriumban, további öt halat vásároltak. Hány hal van (10+5=15)

A sündisznó 9 gombát gyűjtött össze, majd bement az erdőbe, és talált még hármat. Hány gombája van a sündisznónak? (9+3 =12)

Tíz alma volt a vázában, hat almát ettek. Hány alma maradt (10-6 =4)

7 gomba nőtt a tisztáson, és az eső után még 3 gomba nőtt? (7+3 =10)

A kerti ágyásban 6 sárgarépa nőtt, öt sárgarépa volt kihúzva. Hány sárgarépa maradt? (6-5=5)

(A gyerekek önállóan írják le a problémák megoldását, és magyarázzák el, miért tettek „plusz” vagy „mínusz” jelet.)

Pedagógus: „Jó volt, srácok! Remek munkát végeztél nehéz feladat! Most próbára kell tennie hallását és figyelmét."

Játék "Ki a legfigyelmesebb"

A pedagógus elmagyarázza a gyerekeknek a játékszabályokat: egy tapssal a gyerekek körbejárják a termet, két tapssal gólyapózba, három tapssal békapózba. Az nyer, aki soha nem hibázott, aki a legfigyelmesebbnek bizonyult.

Pedagógus: „Jó volt, srácok, mindannyian nagyon figyelmesek vagytok! Kiváló munkát végeztél minden feladattal. Nos, most az utolsó feladat. Talán ez a legbonyolultabb és legszokatlanabb, mert ez a jelszó a matematikai országból való kilépéshez. Postáznod kell számsorozat egytől 20-ig fordított sorrendben. Ha helyesen helyezi el a számokat, tudni fogja a jelszót, és el tudja olvasni.” Jelszó átadása a varázslatos földről való kilépéshez. A kártyák kaotikus sorrendben, számokkal felfelé hevernek a szőnyegen. A gyerekek felváltva jönnek fel és vesznek egy-egy kártyát, fordított sorrendben (húsztól egyig) kirakják a számsorokat, majd a tanár megkéri a gyerekeket, hogy csukják be a szemüket, és átfordítják a kártyákat a másik oldalra. A gyerekek a tanár segítségével elolvassák a „jelszót” (a hátoldalon a „Matek gyerekeknek” szó van írva), és „visszatérnek” haza.

Pedagógus: „Nos, itt vagyunk otthon, bent óvoda. Minden matematikai kaland a hátunk mögött van."

Nagyon jó srácok! És most az utolsófeladat: „Közd össze a pontokat és a színt!”

VISSZAVERŐDÉS
Srácok, most mondjátok el, nagyon nehéz volt nektek? Mi tetszett a legjobban, mit szeretnél megtanulni a következő órákon? Szerinted lehetséges számok rajzolásával és összekapcsolásával művészré válni?

Pedagógus: „Srácok, az óvodában megszerzett tudásnak köszönhetően segítettetek a matematikai országnak és lakóinak. Hamarosan iskolába fogsz menni, és sok új és érdekes dolgot tanulsz ott.”




Előző cikk: Következő cikk:

© 2015 .
Az oldalról | Kapcsolatok
| Webhelytérkép